|
|
کدخبر: ۱۷۳۰۵۳

فارس گزارش می دهد

راهبرد بسیج سازندگی حضور همه جانبه جوانان در عرصه سازندگی کشور است و تلاش می کند همه جوانان و به هر نحو ممکن به میدان سازندگی وارد شوند.

به گزارشخبرگزاری فارس، پس از پیروزی انقلاب اسلامی جهاد سازندگی به دستور حضرت امام(ره) به منظور آبادانی و پیشرفت کشور در عرصه های مختلف تشکیل شد که با همت اقشار مختلف مردم توفیقات فراوانی به دست آورد و بسیاری از عقب افتادگی ها و ویرانی ها را جبران کرد.

در سال ۱۳۷۹ جهاد سازندگی با وزارت کشاورزی ادغام شد و این نگرانی به وجود آمد که دستاوردهای فعالیت های جهادی و ادامه روند آبادانی و توسعه کشور چه سرنوشتی پیدا می کند؟

در همان سال رهبر معظم انقلاب، دستور تشکیل بسیج سازندگی را با تکیه بر همت جوانان و روحیه ایثار و از خودگذشتگی صادر فرمودند و بسیج سازندگی با اتکا به روحیه بسیجی و بهره برداری از فناوری روز تشکیل شد و امروز بسیج بعد از جهاد سازندگی پرچم دار حضور جوانان در عرصه سازندگی کشور است.

اولین هدف بسیج سازندگی، غنی سازی اوقات فراغت با استفاده از نیرو و نشاط جوانان در سازندگی است. دوم، کمک به دولت در خدمات رسانی، محرومیت زدایی و سازندگی است با در نظر گرفتن اولویت در روستاها و نقاط محروم و مرزی و سوم، کمک به شناسایی و ایجاد زمینه های اشتغال است.

مردم کشور ما از فعالیت ها و برنامه های جهادی استقبال می کنند و روند حضور جوانان در این عرصه، بسیار چشمگیر است.

در سال ۱۳۸۴ با تاکید مجدد رهبر معظم انقلاب، مبنی بر گسترش فعالیت بسیج سازندگی، «طرح هجرت۳» با همکاری چهارده دستگاه دولتی به منظور بهره برداری از ظرفیت های اقشار مختلف در بسیج مثل(بسیج دانشجویی، جامعه پزشکی، مهندسی، دانش آموزی) آغاز شد و استقبال بسیار خوبی از این طرح به عمل آمد.

مخاطبین اولویت دار بسیج سازندگی، گروه سنی ۱۵ تا ۳۰ سال هستند و تلاش شده از طریق تحکیم فرهنگ خدمات رسانی در جوانان، خلأ آموزشی در بُعد فعالیت های گروهی و تیمی جبران شود. جوانان در کنار فعالیت های علمی به عرصه های سازندگی و خدمات رسانی وارد می شوند.

جوانان بسیج سازندگی در حوزه بهسازی، زیباسازی و بازسازی مدارس و حتی مساجد فعالیت چشمگیری داشته اند. از مدارس شروع و به مساجد کشیده شد.

راهبرد بسیج سازندگی ابتدا فرهنگی و سپس سازندگی است. پرورش و رشد جوانان در اولویت نخست قرار دارد.

جوانان بسیج سازندگی در رشته های مختلف خدماتی مانند فعالیت های علمی، آموزشی، پزشکی، عمرانی، منابع طبیعی، کلاس های جبرانی و فنی و حرفه ای فعالیت می کنند و این حرکت در محیط دانشگاه ها فوق العاده تاثیرگذار بوده است.

بسیج سازندگی با دستگاه های دولتی تقسیم کار دارد. نکته مهم این است که دستگاه ها سیستمی ندارند که با اعتماد بتوانند از مشارکت جوانان کشور بدون آسیب های اجتماعی استفاده کنند.

دستگاه ها از طریق عقد قرارداد و پیمانکاری برنامه های خود را جلو می برند. در مسیر پیمانکاری اهداف فرهنگی مطلقاً در نظر گرفته نمی شود و صرفاً پیشرفت پروژه، ابتدا، انتها و خروجی آن اهمیت دارد.

همان طور که بسیج در دوران دفاع مقدس با تکیه بر فناوری روز از اروندرود گذشت و پل ها و جاده های زیادی را احداثو عملیات های بسیاری را اجرا کرد، در حال حاضر نیز از تمام امکانات و ظرفیت ها و پیشرفت های به وجود آمده جهت انجام ماموریت های سازندگی بهره می برد.

راهبرد بسیج سازندگی حضور همه جانبه جوانان در عرصه سازندگی کشور است و تلاش می کند همه جوانان و به هر نحو ممکن به میدان سازندگی وارد شوند.

حضور در برنامه ها، اعتماد به نفس جوانان را تقویت می کند. آنها با عرصه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، ورزشی، عمرانی آشنا می شوند و قبل از اینکه بخواهند شغلی انتخاب کنند، توانایی و علاقه خود را به نوعی می سنجند و محک می زنند.

در نقاط مرزی، زمانی که یک پروژه رفاهی اجرا می شود، روح همنوع دوستی در این نقاط مرزی و اغلب محروم، تقویت می شود و امنیت ایجاد می کند.

در حوزه های بهداشتی، اثربخشی فرهنگ خدمات رسانی را در جامعه پزشکی ارتقا می بخشد. کسانی که از خدمات بسیج بهره مند می شوند به متولیان و همنوعان خود علاقه مند می شوند.

در حوزه های علمی، آموزشی ده ها هزار نفر از برنامه های آموزشی در روستاها استفاده می کنند و این در کاهش میزان مهاجرت به شهرها مؤ ثر است.

مهمترین کار بسیج سازندگی در حوزه دانش آموزی، همکاری دانش آموزان در بهسازی، بازسازی و مرمت مدارس است. در حوزه دانشجویی، حمایت از اردوهای جهادی دانشجویان سراسر کشور انجام شده است.

در حوزه فرهنگی، حضور هزار طلبه در کنار دانش آموزان و دانشجویان در مناطق محروم از حرکت های مهم بوده و در حوزه پزشکی چند هزار تیم پزشکی به مناطق محروم ارائه خدمات داشتند. این چهار حوزه از فعالیت های برجسته بسیج سازندگی بوده است.

حضور جوانان در بسیج سازندگی نوعی سرمایه گذاری برای آینده نظام است. میزان استقبال از بسیج سازندگی خصوصاً در مناطق محروم فوق العاده بوده و جوانان با حضور در فعالیت های سازندگی و خدمات رسانی در بسیج، نقش مؤ ثری در سازندگی کشور داشته اند.

انتهای پیام /

ارسال نظر