|
|
کدخبر: ۱۷۳۲۸۷

تکرار / عارف در اولین گردهمایی شاخه جوانان بنیاد امید:

رئیس بنیاد امید ایرانیان گفت: اواخر سال ۹۰ و اوایل ۹۱ دانشگاه تربیت معلم پیشنهاد کرد نام این دانشگاه به خوارزمی تغییر داده شود و بنده نیز جزو موافقان بودم بنابراین دیگر نمی توانیم با نام خوارزمی دانشگاه راه اندازی کنیم.

به گزارش خبرنگار حوزه احزابخبرگزاری فارس، محمدرضا عارف رئیس بنیاد امید ایرانیان عصر دیروز - پنجشنبه - در اولین گردهمایی شاخه جوانان این بنیاد در کانون توحید تهران به چگونگی تشکیل بنیاد متبوعش اشاره و اظهار داشت: تشکیل بنیاد امید ایرانیان را از اواخر ۸۴ شروع کردیم چراکه بنیادی با عنوان بنیاد باران تشکیل شده بود و بنده نیز در آن عضو بودم و این بنیاد استفاده از مدیران میانی به بالای دولت اصلاحات را در دستور کار داشت.

وی افزود: عضویت در بنیاد باران دارای شرط سنی نیز بود که افراد باید بالای ۴۰ یا ۴۵ سال سن داشته باشند. بنابراین به طور طبیعی جوانان با انگیزه نیاز به تشکل داشتند.

رئیس بنیاد امید ایرانیان با تأکید براینکه اخلاق، اعتدال و خردورزی مبنای حرکت این بنیاد بوده و هست، گفت: جهت گیری بنیاد غیرحزبی و سیاسی است یعنی این بنیاد در زمینه های اجتماعی، علمی، فرهنگی و اقتصادی فعالیت دارد. بنابراین این گفتمان با رویکرد اخلاق مداری به تأئید جمع رسید.

عارف ادامه داد: اساسنامه بنیاد در ۱۵ خرداد ۸۸ به تصویب هیأت مؤسس رسید و یازده مرداد ۸۸ نیز از وزارت کشور تقاضای مجوز کردیم و همزمان در تاریخ ۸ شهریور ۸۸ بنیاد نیز به ثبت رسید.

وی ادامه داد: اساسنامه با سه محور کلی اخلاق مداری، جوان گرایی و میانه روی و شایسته سالاری به ثبت رسید و فعالیت بنیاد شروع شد.

رئیس بنیاد امید ایرانیان با بیان اینکه مجوز وزارت کشور برای بنیاد امید ایرانیان چهار سال به طول انجامید، خاطرنشان کرد: چون مجوز وزارت کشور را نداشتیم نمی توانستیم در استان ها فعالیت کنیم اما در تهران شروع به کار کردیم.

عارف ادامه داد: ۲۵اسفندماه سال گذشته بود که مجوز فعالیت از وزارت کشور برای بنیاد امید ایرانیان صادر و این بنیاد وارد مرحله سوم شد، در مرحله سوم نیز گسترش فعالیت های بنیاد در دستور کار قرار گرفت بنابراین بنیاد ایرانیان امروز از لحاظ حقوقی کوچکترین شبه ای ندارد.

به گزارش فارس، عارف در این گردهمایی پیشنهادهایی همچون تدوین برنامه پنج ساله بنیاد، توسعه واحدهای استانی به صورت خودگردان و حاکمیت کامل نهادها در اساسنامه و پررنگ شدن نقش جمعی به جای نقش فردی از جمله این پیشنهادها بود.

رئیس بنیاد امید ایرانیان تأکید کرد: زنان و جوانان از اولویت بنیاد امید ایرانیان هستند، باید تلاش شود از ظرفیت و توانایی آنان بیشتر استفاده شود.

وی در بخشی از سخنان خود در مورد دانشگاهش نیز به ارائه توضیحاتی پرداخت و گفت: ما تقاضای مجوز دانشگاه را در اواخر ۸۴ ارائه دادیم، در هیأت مؤسس دانشگاه نیز برجستگان دانشگاهی کشور و سه تن از اساتید دانشگاه تهران و سه تن از وزرای سابق علوم حضور داشتند.

وی ادامه داد: وزرات علوم، اواخر ۸۴ موافقت اصولی را با آموزشگاهی تحت عنوان آموزشگاه خوارزمی انجام داد اما ما بعد از سال ۸۴ با مشکلی همچون مشکل اقتصادی روبرو شدیم. البته زمین دانشگاه در هشتگرد خریداری شده بود.

عارف ادامه داد: اواخر سال ۹۰ و اوایل سال ۹۱ دانشگاه تربیت معلم پیشنهاد داد که نام این دانشگاه به نام خوارزمی تغییر عنوان داده شود و من نیز موافق بودم چون مبنای اخلاق مداری بود و وزارت علوم نیز موافقت اصولی انجام داده بود و نمی توانستیم با این نام مخالفت کنیم بنابراین دیگر نمی توانیم با نام خوارزمی دانشگاه ایجاد کنیم.

عارف در پاسخ به سؤالی مبنی بر انتشار اخبار درباره اختلاف وی با روحانی و خاتمی، گفت: به نظر من اختلاف نظر خوب است که خرد جمعی برسد چرا که در اینباره بحثمی شود اما در عین حال باید بگویم که اختلاف نظری ندارم، با خاتمی افتخار همکاری را داشته ام و درباره روحانی نیز باید بگویم که همه باید از دولت حمایت کنیم و تلاش کنیم تا دولت موفق شود.

رئیس بنیاد امید ایرانیان در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اظهارنظر زیباکلام درباره همکاری او با ناطق نوری، گفت: باید تلاش کنیم تا به سمت مجلس برویم که بتواند در کشور راهگشا باشد و دغدغه هایش منافع ملی باشد نه آنکه نمایندگان مجلس به مسائل جاری، منطقه ای بپردازند.

معاون اول دولت اصلاحات با بیان اینکه رسیدگی به مطالبات مردم وظیفه نمایندگان است، تصریح کرد: نمایندگان باید در جریان مسائل کلان کشور باشند و دغدغه های پیشرفت به دولت را داشته باشند و باید بدانیم که پیگیری مطالبات جاری روستاها به عهده شوراها است.

وی ادامه داد: باید تلاش کنیم تا به اجماع اصلاح طلبان برسیم و من آرزو دارم که رقیبانمان نیز به اجماع و یک لیست واحد برسند و بتوانیم در کشور دو لیست واحد را در انتخابات مجلس شاهد باشیم.

عارف با بیان این پیشنهاد که از افراد برجسته دو جناح برای انتخابات مجلس استفاده شود، خاطرنشان کرد: به نظر من راهبرد اصلاح طلبان بر این است که از افراد مورد اعتماد و برجسته دو جناح استفاده شود که این افراد در مجلس می توانند نقش هماهنگ کننده امور را داشته باشند. من آمادگی دارم که با ناطق و با همه کسانی که همسو در راستای ائتلای کشور گام برمی دارند همکاری کنم.

معاون اول دولت اصلاحات با بیان اینکه بنیاد امید ایرانیان تشکلی غیردولتی است، خاطرنشان کرد: به طور طبیعی بنیاد با نهادهای همسو همکاری دارد اما از نظر حقوقی مستقل است.

عارف در بخش دیگری از سخنان خود مجلس را در رأس امور دانست و گفت: باید برای حل مشکلات اسناد بالادستی تصمیم گیری کنند.

وی ادامه داد: تلاش می کنیم اکثریت مجلس را به دست بیاوریم و با برنامه بیاییم و بگوییم اگر اکثریت شدیم این کارها را می کنیم.

انتهای پیام /

ارسال نظر