|
|
کدخبر: ۱۷۳۳۹۴

/ یادداشت / حجت الاسلام علیزاده

خبرگزاری تسنیم: گویا دولت یازدهم همه مسئولیتهایش را به ‏خوبی به پایان رسانده است و تنها باقی‏ مانده، بازگرداندن شیر و خورشید به پرچم سه‏ رنگ ایران! که البته با نفوذ اصلاح‏ طلبان به بدنه اجرایی دولت، تفسیر اعتدال را نیز به‏ روشنی دریافتیم.

به گزارشخبرگزاری تسنیم، متن یادداشت حجت الاسلام والمسلمین ابوالقاسم علیزاده معاون سیاسی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه با عنوان «الگوی پیشرفت و حواشی مزاحم‏» به شرح ذیل است:

قال امیرالمؤمنین علی(علیه ‏السلام): «لایَمْنَعُ الضَّیْمَ الذَّلیلُ وَ لایُدرَکُ الحقُّ الَّا بالجِّد»؛ ذلت و خواری از قوم و ملتی رخت بر نمی ‏بندد و حق(رشد و تعالی و پیشرفت در مسیر حق) تحقق نمی‏ یابد مگر با جدیت و تلاش.
دغدغه همیشگی امام خامنه‏ ای(مدظله ‏العالی) و عامه مردم شریف ایران، توسعه و پیشرفت همه‏ جانبه طبق الگوی پیشرفت ایرانی اسلامی بوده و هست. این امر مهم همواره با جدیت و تلاش همگانی تاکنون جریان داشته است و علی ‏رغم فراز و فرودهای بسیار، به ‏فضل الهی برخی قله‏ های پیشرفت در عرصه‏ های گوناگون علمی، پژوهشی، اقتصادی، رفاهی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی پشت سر گذارده شده است. بدیهی است پیشرفتهای ملت ایران ضمن این‏که بارقه امیدی در دل ملت‏های مظلوم منطقه و جهان به‏ وجود آورده، یأس و ناامیدی را به جبهه استکبار نیز تزریق نموده است. بهترین نشان یأس دشمنان، دندانهای از سر غیظ به‏ هم فشرده آنان است که به‏ خوبی می‏ توان اوج استیصال را از آن در مقابل عظمت ملت ایران مشاهده کرد. آنچه در این راستا حائز اهمیت است، الزامات خاص الگوی پیشرفت است که علاوه بر دانش و تبحر و تخصص و تجربه لازم، باید مجاهدان عرصه خدمت به آن توجه نمایند؛ از آن جمله است:
۱. روحیه خستگی‏ ناپذیر
۲. جدیت مستمر و بی ‏وقفه و مفید
۳. مدیریت مجاهدانه و با تفکر بسیجی‏
۴. همت بلند و روحیه ریسک‏ پذیری‏
۵. روحیه اصلاح‏ گری و نقدپذیری‏
۶. انگیزه الهی، خالصانه و به‏ دور از منت و ریا
۷. سعه صدر و روحیه تعاون و تعامل‏
۸. احترام، وثوق و اعتماد به سیاستها و هدایتهای کلی ابلاغی‏
۹. پرهیز از خودرأیی و اجتهادهای فردی‏
۱۰. تلاش و مجاهدت در چارچوب مصالح ملی و آرمانهای نظام و…
در چنین الگویی، جدیت و تلاش جهت مطلوبی می‏ یابد به‏ گونه ‏ای‏ که از تمامی فرصتها و سرمایه ها، بهینه و به‏ موقع استفاده می‏ شود و لذا از هرگونه اسراف، هرز و هدر رفتن سرمایه‏ ها و فرصتها پیشگیری می‏ گردد زیرا این نوع نگاه، تمرکز استعدادها و توانمندی ها را در متن مسأله پیشرفت معطوف می‏ دارد و کمتر دچار حاشیه‏ زدگی شده و در نهایت پرت هزینه ‏ها صورت نمی‏ پذیرد.
متأسفانه یکی از آسیب‏های جدی جامعه همین امر مرموز است، یعنی علی ‏رغم داشته ‏ها و سرمایه ‏های مادی و معنوی به ‏ویژه نیروی انسانی قابل و مستعد، ولی در تمامی عرصه ‏های اقتصادی، فرهنگی و حتی مدیریتی، دچار تنگنا، چالش و معضلاتی همچون پرت سرمایه هستیم. غفلت از متن مأموریتها و هدفها و راهبردها، به‏ دلیل تمرکز روی حواشی، عدم مدیریت صحیح منابع و داشته ‏ها و البته آفت سیاست‏ زدگی جناحی و طیفی نیز مزید بر علت گشته است و آنچه کمتر مورد توجه قرار می‏ گیرد، الگوی پیشرفت در مدار مصالح ملی می‏ باشد تا جایی‏ که به‏ نظر می‏ رسد علی ‏رغم داشتن قانون اساسی و اندیشه های امام راحل به ‏ویژه وصیتنامه سیاسی الهی ایشان و…(به‏ عنوان میثاق ملی)، بازتعریفی از مصالح ملی، لازم و ضروری است تا ملاک و معیاری روشن برای تفکیک دلسوزان صادق انقلاب و مدعیان انقلابی‏ گری به‏ دست آید.
دولتها با هر گرایش و روش مدیریتی در حال آمد و رفت‏ اند، از قدیم گفته ‏اند عمر مدیریتها و ریاستها همچون عمر خود انسان بسیار کوتاه است، ولی آنچه باید همواره جاودانه بماند، جوهره انقلاب و هویت دینی، مکتبی و انقلابی ملت و نظام اسلامی است که به فضل الهی می‏ رود تا زمینه ‏ساز ظهور امام عصر(ارواحنا فداه) باشد. هرچند گاهی سوءتدبیر به‏ جای تدبیر و گاهی شیوه ‏های ناامیدانه به ‏جای امید و گاهی نیز عصبیت و بی ‏انصافی به‏ جای اعتدال در ادبیات به نعل و به میخ زدن برخی مدعیان خدمت در حاشیه دولت‏مردان یازدهم حاشیه ‏ها می‏ آفریند.
برخی چهره‏ های کینه ‏توز که البته رد پایی در فتنه ۸۸ نیز از خود به‏ جای گذارده‏ اند اکنون در فرصت دیگری که به دستشان افتاده است به‏ جای اتخاذ تمسک به تقوی و جبران ظلمی که به انقلاب و امام و شهدا و مردم کردند(من یتق الله یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً - مِنَ الفِتَن) باز هم دچار خطا و اشتباه استراتژیک گردیده و در نتیجه به‏ جای یاری نظام و کلیت دولت، در مقام خلق حاشیه ‏های کلافه‏ کننده و بروز چالشهایی بر سر راه پیشرفت کشور، از هرگونه اقدامی دریغ نمی‏ نمایند.
راستی از آنان که روزی اعتقادات لیبرالی را افتخار خود می ‏دانستند و یا ولایت مطلقه فقیه را ولایت مستبده دینی قلمداد می‏ نمودند، چه انتظاری جز این می ‏رود!
در حوزه قومیتها و مذاهب، در حالی که به برکت انقلاب اسلامی و هدایت‏های رهبر کبیر انقلاب و خلف صالحش امام خامنه ‏ای(مدظله ‏العالی) ملت بزرگ ایران علی ‏رغم ویژگی منحصر به فرد داشتن تنوعات قومیتی و مذهبی، همواره یکپارچه و متحد در کنار هم زندگی آرام و توأم با ارزشهای انسانی را داشته است تا حدی که در بسیاری از مناطق کشور، وصلت‏های فامیلی بینشان جریان داشته و در دوران دفاع مقدس در کنار هم با خصم جنگیده و شهید داده‏ اند ولی پیرامون دولت یازدهم افرادی حاشیه‏ ساز را می ‏بینیم که کاسه داغ‏ تر از آش گردیده و در مقام دوستی خاله خرسه برآمده و غافل از این‏که شهروندان ایرانی از هر قومیت و ملیت و دین و مذهبی که باشند، سوار بر یک کشتی آن‏ هم سفینة النجاة انقلاب اسلامی هستند و مصلحت و سلامت کشتی، دغدغه اصلی آنهاست. حال اگر در برابر اظهارات غیرمسئولانه و حاشیه‏ ساز وابستگان به دولت، به‏ موقع و قاطعانه برخورد می‏ گردید، دوباره شاهد اظهارات حاشیه ‏ساز دیگری نمی‏ شدیم، تأسف این‏که در حالی از نماد شیر و خورشید در محفلی متعلق به هموطنان یهودی در شیراز، توسط دستیار ارشد رئیس جمهور یاد می‏ شود که گوئیا دولت یازدهم همه مسئولیتهایش را به ‏خوبی به پایان رسانده است و تنها باقی‏ مانده، بازگرداندن شیر و خورشید به پرچم سه‏ رنگ ایران! که البته با نفوذ اصلاح‏ طلبان به بدنه اجرایی دولت و آشکارسازی مصادیق اصلاح‏ طلبی، تفسیر اعتدال را نیز به‏ روشنی دریافتیم. این در حالی است که امام راحل(ره) به ‏روشنی در این خصوص هشدار داده ‏اند، اما کجاست گوش شنوا و چشم بینا که وفاداری به خط امام را صادقانه ادعا کند! امام خمینی(ره) ۳۶ سال پیش در تاریخ ۱۰/۱۲ / ۵۷ در مدرسه فیضیه قم و در جواب به افرادی که خواهان ماندگاری نمادهای سلطنتی در کشور بودند، می‏ فرمایند: «ما مبارزه با فساد را با دایره امر به معروف و نهی از منکر که یک وزارتخانه مستقل بدون پیوستگی به دولت، با یک همچو وزارتخانه‏ ای که تأسیس خواهد شد ان‏ شاءالله مبارزه با فساد می‏ کنیم، فحشا را قطع می ‏کنیم، مطبوعات را اصلاح می‏ کنیم، رادیو را اصلاح می‏ کنیم، تلویزیون را اصلاح می‏ کنیم، سینماها را اصلاح می‏ کنیم. تمام این‏ها به فرم اسلام باید باشد. تبلیغات، تبلیغات اسلامی، وزارتخانه ‏ها، وزارتخانه‏ های اسلامی، احکام، احکام اسلام، حدود اسلام را جاری می‏ کنیم، خوف از این‏که غرب نمی ‏پسندد، نمی ‏کنیم. غرب ما را خوار کرد، غرب روحیات ما را از بین برد. ما را غرب‏زده کردند، ما این غرب‏زدگی را می ‏زداییم. ما با ملت ایران، با همراهی ملت ایران، با پشتیبانی ملت ایران، تمام آثار غرب را - تمام آثار فاسده، نه آثاری که تمدن است - تمام اخلاق فاسده غربی را، تمام نغمات باطله غربی را خواهیم زدایید. ما یک «مملکت محمدی» ایجاد می‏ کنیم. بیرق ایران نباید بیرق شاهنشاهی باشد، آرم‏های ایران نباید آرمهای شاهنشاهی باشد، باید آرم‏های اسلامی باشد. از همه وزارتخانه‏ ها، از همه ادارات، باید این «شیر و خورشید» منحوس قطع بشود، عَلَم اسلام باید باشد. آثار طاغوت باید برود. این‏ها آثار طاغوت است، این تاج آثار طاغوت است، آثار اسلام باید باشد.»
انتهای پیام /

ارسال نظر