|
|
کدخبر: ۱۷۳۴۱۳

آیت الله خاتمی:

خبرگزاری تسنیم: آیت الله خاتمی با اشاره به مذاکرات هسته ای، گفت: مذاکرات در چارچوب تعیین شده رهبر معظم انقلاب با قوت تداوم می یابد.

به گزارشخبرگزاری تسنیمازقم، به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت الله سید احمد خاتمی صبح امروز در یادواره شهدای فردو با بیان اینکه شهدا چراغ راه هستند، اظهار کرد: برگزاری این گونه مراسم ها مسیر اصلی راه شهدا را برای ما مشخص می کنند.

وی با بیان اینکه نخستین نکته در مورد مسیر شهیدان اهتمام به مسئله فرهنگ دینی است، گفت: تمام دغدغه های شهدا دین بود و آن ها به ندای رهبری الهی لبیک گفتند که فرمود «تمام مقصد ما مکتب ماست» و بیش از ۲۰۰ هزار شهید انقلاب اسلامی همین دغدغه ها را داشتند و می خواستند مکتب در عمل پرآوازه باشد.

آموزش و پرورش دینی دغدغه انقلاب است

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه در مراکز عمومی جامعه اسلامی که مومنان حضور دارند اثربندگی، جلوه تقوا و عفاف مشاهده می شود، گفت: یکی از آرزوها این بوده و امروز نیز این است که آموزش و پرورش دینی داشته باشیم؛ مدیران مدارس باید دقت کنند خروجی مدارس شان تربیت جوانان نمازخوان، باتقوا و دین دار باشد و اگر معلم و مدیری بگوید وظیفه دینی ندارم، امانت دار خوبی نیستند.

آیت الله خاتمی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر خود با معلمان و اساتید آموزش تاکید کردند دانش آموزان در مدارس امانت هستند، افزود: در مدارس اگر دانش آموزی با نماز قهر بود باید آشتی داده شود نه اینکه فضا به گونه ای باشد که بازار قهر با خدا گرم تر باشد.

برخی افراد شان خود را بالاتر از نماز جماعت می دانند

عضو شورای عالی حوزه های علمیه بر وظیفه شناسی دینی مدیران و معلمان تاکید و اظهار کرد: آن ها همواره باید در صف اول نماز جماعت مدارس حضور داشته باشند؛ متاسفانه گاهی مشاهده می کنیم برخی افراد شان خود را گویا بالاتر از نمازجماعت می دانند.

وی با تاکید بر اسلامی کردن فضای دانشگاه های نظام جمهوری اسلامی، گفت: نمی گوییم فیزیک و ریاضی اسلامی و غیراسلامی داشته باشیم بلکه تاکید داریم جهت گیری آن ها اسلامی باشد.

جوانان با ورود به دانشگاه دچار تضعیف دینی می شوند

آیت الله خاتمی با انتقاد از اینکه برخی جوانان با ورود به دانشگاه ها دچار تضعیف دینی می شوند، عنوان کرد: دانشگاه ها ما باید به گونه ای باشد که اگر دانشجویی نسبت به دین بی تفاوت بود با ورود به دانشگاه دین دار شود نه اینکه دختری متدین و چادری با ورود به دانشگاه چادر را کنار بگذارد و پیام شهدا این است که این گونه عمل نکنیم.

عضو هیئت رئیسه خبرگان رهبری تصریح کرد: کسانی که در عرصه ترویج دین کوتاهی می کنند و دائم جمله «به من چه می گویند» و وظیفه خود را انجام نمی دهند فردای قیامت بیش از ۲۰۰ هزار شهید جلوی آن ها را می گیرد و به آن ها می گوید خون خود را در بهترین فصل های زندگی دادیم تا دین در این کشور حاکم باشد.

نسخه حل مشکلات دل بستن به مذاکرات نیست

آیت الله خاتمی فرهنگ مقاومتی را مسیر دومی دانست که شهدا به ملت ایران نشان داده اند، گفت: نسخه حل مشکلات امروز ما دل بستن به مذاکره با ۱ + ۵ نیست؛ به صراحت می گویم از هرقدمی که ما عقب نشینی کنیم دشمن ده قدم جلو می آید.

وی افزود: آنچه نسخه درمان ما است ایستادگی در برابر زیاده خواهی های آمریکا و هم پیمانانش است.

مذاکرات در چارچوب تعیین شده رهبر انقلاب تداوم می یابد

عضو شورای عالی حوزه های علمیه با بیان اینکه مذاکرات با ۱ + ۵ در چارچوب تعیین شده رهبر معظم انقلاب به قوت خودش ادامه پیدا می کند، عنوان کرد: دشمنان به دنبال بهانه جویی هستند؛ وقتی رهبر ما می گوید ساخت سلاح کشتارجمعی حرام است دیگر شما چه می گویید؛ آن ها می دانند ما سلاح اتمی نداریم اما یک دروغ را هزار بار تکرار می کنند.

عضو جامعه مدرسین با اشاره به اینکه دشمنان بلافاصله پس از مذاکرات مسئله موشک های بالستیک جمهوری اسلامی را مطرح کرده اند، گفت: اسرائیل ۴۰۰ کلاهک اتمی دارد و عضو آژانس اتمی نیز نیست اما می گویند شما موشک های با برد بلند را نداشته باشید.

عشق و عاشقی آمریکا و غرب و اسرائیل

آیت الله خاتمی با بیان اینکه شیشه عمر غربی ها و آمریکایی ها رژیم صهیونیستی است گفت: معشوقه آمریکایی ها و غربی ها اسرائیل تروریست است.

مراکز حساس اسرائیل در تیررس موشک های ایران است

وی هدف از مطرح کردن مسئله موشک های بالستیک ایران را تامین امنیت اسرائیل عنوان کرد و گفت: به فضل خدا تمام مراکز حساس رژیم اسرائیل را نشانه گرفته ایم تا اگر بخواهند دست از پا خطا کنند تلاویو و حیفا را با خاک یکسان کنیم.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه با اشاره به اینکه دشمنان پس از مطرح کردن موشک های بالستیک، مسائلی نظیر حقوق بشر و دست کشیدن از آرمان های فلسطین و حزب الله را مطرح کردند، گفت: زیاده خواهی های آن ها تمامیت ندارد اما ملت ایران با همان شوری که در در عرصه دفاع از انقلاب حضور داشتند، این فرهنگ و راه شهیدان را حفظ می کنند.

عضو هیئت رئیسه خبرگان رهبری سومین نکته در مورد شهیدان را تثبیت فرهنگ نفرت از آمریکا عنوان کرد و گفت: شعار مرگ بر آمریکا فرهنگ نفرت از مرگ است و نفرت ما از آمریکا تجلی تبری است و مومن باید تولی و تبری داشته باشند.

مرگ بر آمریکا فحش نیست

عضو جامعه مدرسین با تاکید بر اینکه فرهنگ نفرت ما از آمریکا تجلی آیه «اشد علی الکفار» است، عنوان کرد: ملت ایران تمام اعتقاد و نفرت خود از استکبار را در قالب شعار «مرگ بر آمریکا» بیان می کند و این شعار فحش نیست بلکه اعلام موضع است.

آیت الله خاتمی افزود: قرار نیست هر بتی را که دیگران می پرستند ما احترام کنیم؛ ما اهل فحش دادن نیستیم و مخالف این مسئله هستیم اما اعلام موضع اسمش فحش نیست.

وی با اشاره به اینکه فرهنگ نفرت از آمریکا از انقلاب اسلامی ایران صادر شده است، گفت: در انتخابات افغانستان، آمریکایی ها از کاندیدایی حمایت کردند که ۳۲ درصد رای آورد و در عراق نیز جریان مورد توجه و مدنظر آن ها رای نیاورد.

آیت الله خاتمی با ابراز تاسف از اینکه برخی افراد با بی اطلاعی و وادادگی چهره درنده آمریکا را بزرگ می کنند و آن ها را رژیمی صلح طلب معرفی می کنند، گفت: رژیمی که همین الان سلاح برای تروریست های سوریه ارسال می کند صلح طلب نیست و کسانی که از آمریکا حمایت می کنند در تمام جنایات آن ها شریک هستند.

وی نکته چهارم را در مورد مسیر شهیدان را مسئله ولایت مداری عنوان کرد و گفت: مشروعیت سه قوه توسط رهبر انقلاب تایید می شود و نباید از این مسائل غافل شد.

افراطیون و تفریطیون سال ۸۸

عضو جامعه مدرسین با بیان اینکه اعتدال با ولایت شناخته می شود، خاطر نشان کرد: در فتنه سال ۸۸ برخی افراطی آتش افروزی و فتنه گری کردند و چراغ سبزها به آمریکا و اسرائیل نشان دادند و برخی نیز تفریطی بودند و سکوت کردند.

آیت الله خاتمی با انتقاد شدید از برخی اظهارات روزانه چالش زای برخی افراد دولتی، گفت: کشور نیاز به وحدت دارد و خط ولایت خط وحدت است؛ برخی اظهاراتی را مطرح می کنند که که با اصول انقلاب سازگار نیست.

آیت الله خاتمی با تاکید بر اینکه از دولت و مردم می خواهم ولایت مداری را در عمل نشان دهند، گفت: نباید به شایعات توجه کرد و هر پیام کوتاهی که برای شما ارسال می شود وحی منزل نیست چرا که دشمنان نیز در قالب اینگونه پیام های کوتاه شایعات و جنگ روانی ایجاد می کنند و تا خبری را مطمئن نشدید، نباید برای دیگران نقل کرد.

برخی اعتکاف می روند اما حجاب را رعایت نمی کنند

عضو هیئت رئیسه خبرگان رهبری با بیان اینکه پنجمین نکته در مورد مسیر شهدا این است که آنها جامعه ای پاک و با عفت می خواستند، گفت: برخی اعتکاف می روند اما حجاب را رعایت نمی کنند؛ دختران ما باید از شیرزن قهرمان کربلا یاد بگیرند و راه شهیدان عزیز راه عفاف و حجاب و پاکی است.

آت الله خاتمی با بیان ایکه خودباوری فردی و ملی از دیگر نکات مسیر شهدا است، اظهار کرد: برخی افراد به جای توجه به نگاه درون زا، نگاه به بیرون دارند و این خط شهیدان نیست.

وی با ابراز تاسف شدید از اینکه برخی افراد فرهنگی را ترویج می کنند که ما بدون رابطه با آمریکا نمی توانیم زندگی کنیم، عنوان کرد: این مسئله ذلت و احساس حقارت است که همه نکات مثبت را در آمریکا می دانند و ما این خط را ضدشهدا می دانیم.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه تاکید کرد: از چه میترسید که این همه واهمه شدید دارید و می گویید اگر مذاکرات با ۱ + ۵ شکست بخورد، انقلاب شکست می خورد ما ۸ سال با آخرین گزینه آمریکا جنگیدیم.

عضو جامعه مدرسین با اشاره به اینکه ایستادگی ما تداوم خواهد داشت، گفت: با مقاومت و ایستادگی پیروز خواهیم شد.

آیت الله خاتمی با اشاره به اینکه راه شهیدان راه عشق به خدا و معنویت بود، گفت: بنده در جنگ تحمیلی با لشکر ۱۷ علی بن ابی طالب همراه بودم و حال و هوای وصف ناپذیری رزمندگان داشتند.

اعتکاف مظهر تمسک به فرهنگ دینی است

وی با اشاره به اینکه اعتکاف مظهر فرهنگ دین، معنویت و عشق به خدا است، گفت: برگزاری این گونه همایش ها برای آن است که به شهیدان بگوییم راه تان همچنان پررهرو است.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به اینکه شهیدان ابدیت خود را تضمین کردند، گفت: شهدا شناسنامه افتخار اجتماعات، شهرها، کوچه ها و کل کشور هستند.

وی با بیان اینکه فردو به خود می بالد که ۱۱۴ شهید با افتخار را تقدیم نظام اسلامی کرده است، گفت: این فداکاری ها و ایثارها در لوح محفوظ الهی برای ابدیت ثبت شده است.

عضو هیئت رئیسه خبرگان رهبری با بیان اینکه نسل های آینده از این نسل فداکار الگو می گیرند و مسیر حقیقت خواهی را پیدا می کنند، تصریح کرد: خانواده های معظم شهدا نقش مهمی در تربیت فرزندان خود داشتند و از شهدا دامن های پاک و گلستان خانواده های خود روییدند.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه در پایان با اشاره به اینکه برگزاری مراسم های این چنین تلاش و تدبیر طولانی نیاز دارد، گفت: از مدت ها قبل تدارک و تدابیری پیش بینی می شود تا مجلسی این چنین شکل بگیرد و صمیمانه از همه برگزار کنندگان این یادواره تشکر می کنم.

انتهای پیام / ب

ارسال نظر