|
|
کدخبر: ۱۷۳۵۹۱

صادق زیبا کلام:

استاد دانشگاه تهران گفت: انتقادات بسیاری بر دولت روحانی وجود دارد.

به گزارشخبرگزاری فارساز کرمان، صادق زیباکلام جمعه شب در همایش رایحه تدبیر که با حضور جمعی از اصلاح طلبان در مرکز استان برگزار شد، اظهار داشت: امیدوارم این برنامه آغازی برای گردهمایی مجموعه اصلاح طلبان کرمان برای انجام فعالیت های سیاسی و اجتماعی باشد با توجه به شرایط سیاسی که پس از انتخابات ۲۴ خرداد در کشور به وجود آمده است.

وی با ترسیم چارچوب روند تحرک اصلاح طلبان در مدت اخیر تصریح کرد: همه می دانید که انتخابات خرداد ۹۲ انتخابات بسیار شگفت انگیزی بود، چرا که کسی تا اعلام نتایج و یکی دو روز پس از آن باورش نمی شد که مجموعه جریانات وابسته به اصلاحات بتوانند در انتخابات پیروز شوند.

وی با بیان اینکه اعلام حضور هاشمی رفسنجانی در انتخابات شور و نشاط در سطح جامعه به وجود آورده بود، گفت: این استقبال از حضور هاشمی در بین اقشار مختلف جامعه از جمله دانشجویان و اساتید دانشگاه مرا شگفت زده کرده بود.

زیباکلام بیان داشت: مجاب کردن بسیاری از مردمی که در انتخابات ۸۸ سرخورده شده بودند، برای حضور در انتخابات کاری بس دشوار بود که با حضور هاشمی رفسنجانی این مسیر هموار شد.

این تحلیلگر سیاسی افزود: با آمدن هاشمی موج عجیبی در سطح جامعه به راه افتاد و این فقط محافل دانشجویی نبود که به وجد آمده بودند، مردم عادی نیز می خواستند در انتخابات به خاطر هاشمی حضور یابند، اما بعد از رد صلاحیت هاشمی تمام شور و شوق مردم فروکش کرد.

این استاد دانشگاه با اشاره به عکس العمل صبورانه هاشمی پس رد صلاحیت و موضعگیری وی در حمایت از اصلاح طلبان در صحنه انتخابات بیان داشت: تا دو سه روز مانده به انتخابات ۲۴ خرداد هنوز برای خود ما که شبانه روز برای انتخاب می دویدم، نتیجه مشخص نبود.

وی خاطرنشان کرد: حضور عارف در آن روزها سبب شکسته شدن رای ها و این وضعیت به نفع قالیباف و دیگران تمام می شد، همه چیز نامشخص بود.

زیباکلام بیان داشت: عارف در دقیقه ۹۰ با بزرگواری به توصیه رهبران اصلاح طلب کنار رفت در آن ۴۸ ساعت آخر موج برای روحانی به راه افتاد.

وی ادامه داد: پیروزی روحانی پیروزی یک حزب و تشکل سیاسی برنامه ریزی شده نبود و ما باید واقعیت ها را بپذیریم.

زیباکلام افزود: این پیروزی ثمره ائتلاف جریان اصلاح طلب هاست و قاطعانه باید گفت رهبری اصلاح طلب ها و حمایت آنان سبب این پیروزی شد.

وی تصریح کرد: اگر حمایت صریح و علنی هاشمی، خاتمی و بسیاری از چهره های شناخته شده اصلاح طلب از روحانی نبود و اگر موضعگیری زندانیان سیاسی از روحانی نبود به نظر من بعید به نظر می رسید که روحانی رای بیاورد.

زیباکلام با اشاره به نخستین سالگرد پیروزی روحانی در انتخاب گفت: باید تردیدها، شبهه ها را کنار بگذاریم و با همان قاطعیت و پررنگی که در ۲۴ خرداد در انتخابات در حمایت از روحانی داشتیم، ادامه دهیم.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه ممکن است تا به امروز بسیاری از توقعات ما از دولت یازدهم برآورده نشده باشد، بیان داشت: انتقادات بسیاری بر دولت روحانی وجود دارد، اما نباید به خود تردید راه بدهیم که حمایت ما درست بوده یا نه نبوده است.

وی ادامه داد: امروز بیرون آوردن کشور از چاه دویل هسته ای بزرگترین هدف و ماموریت دولت روحانی است.

زیباکلام عنوان کرد: سیاست هسته ای دولت اصلاحات در سال ۸۲ کژدار و مریض عمل کردن بود، یعنی دولت در آن سال ها برنامه هسته ای کشور را به شکلی پیش می برد که دنیا را در مقابل ایران قرار ندهیم.

وی خاطرنشان کرد: تا تیر ۸۴ و افتادن زمام کشور به دست اصولگرایان و تغییرات ۱۸۰ که احمدی نژاد در مورد پرونده هسته ای ایجاد کرد، تمام دنیا را دشمن ما کرد.

زیباکلام افزود: احمدی نژاد به صراحت گفت که سیاست گذشته را کنار می گذاریم و مسئولان گذشته را متهم به خیانت کرد و نتیجه و حاصل کار ایشان و پیش بردن برنامه هسته ای با سرعت تمام رفتن پرونده هسته ای ایران از شورای وین به مجامع بین المللی بود.

وی ادامه داد: احمدی نژاد معتقد بود که نتیجه پیشرفت هسته ای ما ایجاد ۲۵۰ رشته اقتصادی، تولیدی و صنعتی است که بنده در طی این هشت سال از آقایان اصولگرای دلواپس ۲۵، پنج و حتی یک رشته که نتیجه پیشرفت هسته ای ما باشد ندیدم.

زیباکلام تصریح کرد: من نمی گویم که باید هسته ای ما تعطیل شود، اما فعالیت های ما به چه قیمتی ادامه یابد.

وی با اشاره به تجمع های اخیر اصولگرایان درباره مسائل هسته ای گفت: هسته ای منافع کشور را به باد داد، تحریم ها چه بلاهایی که بر سر ایران نیاورد.

زیباکلام با اشاره به فعالیت های ایران و قطر در پارس جنوبی عنوان کرد: به دلیل تحریم ها، فعالیت ها و پروژه های ما یکی پس از دیگری با مشکل مواجه شد و شرکت های ما نیز به دلیل تحریم ها با مشکل مواجه شدند و فازهای پارس جنوبی عقب افتاد، حاصل تحریم برای پارس جنوبی اختلاف بین ما و قطر در زمینه استخراج گاز زیاد و زیادتر شد.

وی با اعلام آماری مقایسه ای بین میزان درآمد قطر و ایران از فروش گاز پارس جنوبی بیان داشت: سال گذشته ایران در مجموع ۵۰ میلیارد مکعب گاز برداشت و قطر سه برابر ما یعنی بالای ۱۵۰ میلیارد مکعب گاز به قیمت ۴۰ میلیارد دلار که برابر است با ۱۲۰ هزار میلیارد تومان به فروش رسانده اند.

زیباکلام افزود: این در حالی است که کل بودجه عمرانی کشور ما در سال گذشته ۳۷ هزار میلیارد تومان، بودجه آموزشی ۱۳ هزار میلیارد تومان و بودجه امسال بهداشت و درمان و علوم پزشکی ما با وجود افزایش ۱۷ هزار میلیارد تومان بوده است.

وی تصریح کرد: ۱۲۰ هزار میلیارد دلار را به راحتی از دست داده ایم، آیا از دست دادن این رقم سبب دلواپسی کسی در این مملکت نمی شود، شش برابر بودجه درمان را از دست داده ایم و تقدیم قطری ها کرده ایم.

زیباکلام اضافه کرد: امروز که به واسطه دولت روحانی از چاه دویل هسته ای بیرون می آییم، همه از نمایندگان مجلس گرفته تا نویسندگان و قلم به دست ها نگران هستند.

وی با اشاره به اینکه در تمام سال های بین ۸۴ تا ۹۲ بنده بارها برای مطبوعات مستقل مقاله درباره مسئله هسته ای را نوشتم، گفت: با تمام محافظه کاری که خودم از خودم حالم بد می شد، چاپ نمی شد چون نوشتن در برنامه هسته ای جرم بود.

زیبا کلام اظهار داشت: با یک بام و دو هوا نمی شود برنامه هسته ای کشور را پیش برد، اگر قرار است از سیاست های هسته ای ایران انتقاد شود، چرا کارهای اصولگرایان مورد انتقاد قرار نمی گیرد.

وی خاطرنشان کرد: مسئله هسته ای برای کشور سرنوشت ساز است و باید با تمام وجود از باتلاق هسته ای که کشور دچار آن است و سبب فلج کشور شده است، بیرون بیاییم.

زیباکلام با بیان این پرسش که آیا می شود از دولت و فعالیت هسته ای اش انتقاد کرد، گفت: آری می شود، اما تجربه ۳۴ سال پس از پیروزی انقلاب نشان داده است، هر وقت یک سیاست اجرایی می شود که به مطبوعات گر فته شود و در مورد هسته ای هم باید این اتفاق بیفتد.

وی گفت: چرا یک سری مسائل باید تابو باشند و مردم نتوانند درباره آنها اظهارنظر کنند مگر هسته ای جزو اصول دین و محکمات دین است که نمی شود در باره آن صحبت کرد، چرا این قدر باید با مسئله هسته ای ا منیتی برخورد شود.

زیباکلام با بیان این پرسش که رویکرد ما در انتخابات سال ۹۴ چگونه باشد، عنوان کرد: من معتقدم اگر ائتلاف، انسجام و اتفاق نداشته باشیم، پیروز نخواهیم شد، لذا باید ائتلاف ۲۴ خرداد را حفظ کنیم.

وی بیان داشت: ما اصلاح طلبان اگر یک نامزد اصولگرا که انسان مسئول و متدینی که به خا طر مسائل جناحی منافع ملی را زیر پا نمی گذارد به میدان بیاد چون آدم درستی است، باید از او حمایت کنیم.

زیباکلام تصریح کرد: احمد توکلی و علی مطهری کسانی از این دست هستند که اگر به مجلس بروند باید از آنها حمایت کرد.

وی ابراز داشت: اگر با این دیدگاه به انتخابات نگاه کنیم، جریان اصلاح طلب در انتخابات آینده موفق تر از اصولگراها عمل می کند.

زیباکلام گفت: در صورت موفقیت روحانی برای بیرون کشیدن کشور از باتلاق هسته ای، اقتصاد ایران بهبود خواهد یافت و خیل کثیری از مردم به سمت اصلاح طلبان کشیده خواهند شد و حتی می شود کسانی که به صورت سنتی به اصولگرایان رای می دهند را به این سو کشاند.

وی با بیان اینکه وضع اصولگرایان بسیار فلاکت بار است، افزود: اصولگرایان از یک طرف با مشکلی به نام احمدی نژاد روبه رو هستند که در بین مردم کم تر تحصیل کرده در نقاط محروم محبوبیت دارد.

زیباکلام اظهار داشت: اصولگرایان به اندازه کافی از احمدی نژاد کشیده اند، اما هیچ فردی را هم ندارند که به اندازه احمدی نژاد محبوبیت داشته باشد از یک سو نمی خواهند با احمدی نژاد کار کنند و از سوی دیگر احمدی نژاد حداقل ۱۰ میلیون رای بالقوه دارد، لذا اگر احمدی نژاد سوار بر قطار اصولگرایی با حمایت انصار حزب الله و… وارد شود می تواند یک جریان در انتخابات ایجاد کند.

وی افزود: بنابراین یک رقابت بد بین اصولگرایان معتدل و افراطی در پیش است که پیش بینی می شود یک دهم از مجلس آینده را از آن خود کنند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: مشکل اصلی اصولگرایان جریانات تندرو و جبهه پایداری به رهبری احمدی نژاد است..

وی خاطرنشان کرد: دور کردن احساس ناامیدی و سرخوردگی و احساس اینکه روحانی ناتوان است، وظیفه ما است.

زیباکلام تصریح کرد: بنابراین ما نیز به تبعیت از رهبر اصلاح طلبان آقایان هاشمی و خاتمی باید از دولت روحانی حمایت کنیم، چرا که ما به اندازه کافی در عدم اطاعت از رهبری اصلاح طلبان ضربه خورده و هزینه پرداخت کرده ایم.

وی بیان داشت: شماری از اصلاح طلبان رادیکالی در حمله هایی که به هاشمی داشتند، سبب پیروزی احمدی نژاد در انتخابات شد، لذا مبارزه سیاسی و اجتماعی در صورتی پیروز خواهد شد که در چارچوب رهبری انجام گیرد.

انتهای پیام / ۲۴۴۶ /

ارسال نظر