|
|
کدخبر: ۱۷۳۷۰۱

صادق زیباکلام:

استاد دانشگاه تهران گفت: هاشمی معمار کبیر انقلاب است!

به گزارشخبرگزاری فارساز کرمان، صادق زیباکلام جمعه شب در پایان همایش رایحه تدبیر در جمع اصلاح طلبان در مرکز استان کرمان به پرسش های اصلاح طلبان پاسخ داد.

وی اظهار داشت: نخستین اصول دموکراسی انتخابات آزاد است و اینکه چرا هاشمی معمار کبیر انقلاب در انتخابات ۹۲ رد صلاحیت شد به این دلیل است که قانون وجود ندارد.

زیباکلام در پاسخ به این پرسش که چرا تحلیل شما درباره رای نیاوردن روحانی درست از آب درنیامد، گفت: من ممکن است، امروز چیزی بگوییم، اما شرایط تا هفته دیگر همه پیش بینی های مرا تغییر دهد و در آن زمان نیز همه چیز در دقیقه ۹۰ تغییر کرد و عارف به نفع روحانی کنار رفت و موجب شد، بسیاری از رای ها به سمت روحانی کشیده شود.

این تحلیگر سیاسی درباره بسته شدن نشریه ۹ دی و یالثارات گفت: من با بسته شدن هر نشریه و روزنامه ای مخالفم همان قدر که با بسته شدن نشریه های بهار، آسمان، قانون و ابتکار مخالفم.

وی درباره غنی سازی و زورگویی های آمریکا خاطرنشان کرد: اشکال برنامه هسته ای ما این نیست که غربی ها به ما زور می گویند، بلکه مشکل ما بر سر عدم اعتماد است و عدم اعتماد غربی ها و اروپایی ها به ما درباره هسته ای به این دلیل است که ما صراحتاً و رسما اعلام کرده ایم، اسرائیل(رژیم صهیونیستی) را نابود می کنیم، به طوری که تا به امروز به طور علنی دست به هر کاری برای عملی ساختن این امر زده ا یم و دشمنی خود را به اسرائیل(رژیم صهیونیستی) نشان داده ایم.

زیباکلام ادامه داد: هر کشوری که بتواند سه درصد اورانیوم غنی سازی کند، می تواند ۹۰ درصد را نیز غنی سازی کند، اما هدف کشور ما از غنی سازی بر اساس آن چه که مقام معظم رهبری امر فرمودند ساختن بمب هسته ای نیست.

این فعال سیاسی اصلاح طلب درباره عدم عمل نکردن روحانی درباره گسترش فعالیت های سیاسی اضافه کرد: من معتقدم، اگر روحانی اصلاح طلب صرف بود، مشکلاتش چند برابر می شد، اما ما نمی توانیم آرمانگرا باشیم و باید در شرایط حاضر واقع نگر بوده و نباید مجموعه جریانات سیاسی کشور را نیز نادیده بگیریم.

وی با اشاره به اینکه ما در خلاء زندگی نمی کنیم و باید تمام شرایط کشور را سنجید، خاطرنشان کرد: روحانی مجبور است که رحمانی فضلی را به عنوان وزیر کشور انتخاب کند چرا که بدنه مجلس دست اصولگراهاست و رئیس جمهور باید اصولگراها را با خود داشته باشد در غیر این صورت رئیس جمهور هر روز با یک استیضاح جدید روبه رو می شد.

زیباکلام گفت: من هم دلم می خواست اسحاق جهانگیری، ترکان و یا علی یونسی وزیر کشور می شدند، اما واقعیت مجلس نهم چیز دیگری است و روحانی با رای کبود مجلس روبه رو بود.

این فعال سیاسی اصلاح طلب درباره انتخابات آینده نیز پیش بینی کرد: اگر انتخابات درست صورت گیرد، حداقل نیمی از جبهه پایداری حضور پیدا نمی کنند. تهران و حومه ۳۱ نماینده دارد که بر اساس آمار اسفند سال ۹۰ تهران ۶ میلیون واجد شرایط رای داشت که روح الله حسینیان، حمید رسایی، زاکانی، کوچک زاده و… از این ۵ میلیون رای هر کدام توانسته بودند حدود ۳۰۰ هزار رای کسب کنند و به مجلس راه یابند، اما اگر من جای این جبهه پایداری بودم، رویم نمی شد که بگویم نماینده مردم تهران هستم.

وی در پاسخ به تغییر عقایدش در برخی موضعگیری ها بیان داشت: من سنگ و چوب نیستم آدم زنده هستم و طی این ۳۴ سال براساس تجربه یک سری چیزها را تشخیص می دهم.

این استاد دانشگاه درباره اینکه آیا اصلاح طلبان دست به نوسازی می زنند متذکر شد: اصلاح طلبان باید یک نسل جدید بسازند، اما نباید از شرایط عینی که در آن زندگی می کنند، غافل باشند به عنوان مثال اگر امروز حسین مرعشی وزیر بود، دولت با مشکل مواجه می شد و به نظر من ما نمی توانیم در شرایط آرمانگرایی به سر ببریم چرا که هر روز با یک برنامه و استیضاح روبه رو می شدیم.

انتهای پیام / ۲۴۴۶ / ن۴۰

ارسال نظر