|
|
کدخبر: ۱۷۳۷۷۰

لاریجانی در مراسم تجلیل از نخبگان و جلوه های خودباوری:

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر ایران یک کشور معمولی بود و برای هدایت امت اسلامی نقش آفرین نبود این قدر در مسیر سنگ اندازی قرار نمی گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز در مراسم تجلیل از نخبگان و جلوه های خودباوری با تبریک سالروز میلاد امام جواد(ع) گفت: باید تلاش کرد منابع به سمت تولید هدایت شود تا بتوان برای مردم زمینه ایجاد زندگی با کرامت ایجاد شود.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: کمیته امداد می تواند با توجه به تجربه هایی که کسب کرده تلاش کند که منابع بانکی به سمت تولید هدایت شود اگر در روستاها کارهای مصرفی انجام شود روستاها آباد نمی شود بنابراین اگر بین منابع بانکی و کمکهای دولتی و مردم هماهنگی های لازم انجام شود یک سه ضلعی به وجود می آید که به آبادانی روستاها کمک خواهد کرد و در نهایت به زندگی با کرامت منتهی می شود.

لاریجانی تصریح کرد: باید کارآفرینی در کشور به وجود آید و سعی شود افراد خود مالک کار خود باشند، آیت الله جوادی در این زمینه فرمودند که اگر انسان کارگر دیگران باشد فضیلت نیست پس باید سعی کرد افراد خود مالک کار باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در حال حاضر عزیزان در کمیته امداد امام خمینی(ره) تلاش می کنند بسترهای مادی و حمایتی را برای افراد نخبه فراهم کنند. این درحالی است که می توان با استفاده از منابع یارانه ها و امکانات دیگر تلاش کرد این کارها به پیشرفت های بیشتری منتهی شود.

لاریجانی گفت: کشاورزان با امور دیوانی خیلی آشنا نیستند و این موضوع باعثشده کار با بانک سخت شود در نمایشگاه دستاوردهای کمیته امداد امروز جوانی به من گفت که با وجود اختراعی که داشته ام زمانی برای توسعه اختراع به بانک مراجعه می کنم بانک از من تضمین می خواهد.

وی ادامه داد: کمیته امداد می تواند حلقه واسطی شود تا منابع بانکی در اختیار نخبگان کشور که به حمایت نیاز دارند قرار گیرد و اگر در این زمینه به قانون نیاز است مجلس می تواند حمایت کند.

لاریجانی افزود: در مجلس نمایندگان از طرح های ابتکاری کمیته امداد حمایت می کنند و در زمینه قانون گذاری نیز می توانند نیازها را برطرف کنند.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: مشکل تورم و بیکاری زمانی به وجود می آید که عدم توازن در عرضه و تقاضا وجود داشته باشد بنابراین با هدایت منابع یارانه ها به سمت تولید و همچنین منابع مالی مردمی و کمکهای دیگر باید تلاش شود بخش تولید کشور رونق یابد.

لاریجانی با بیان اینکه مردم به کمیته امداد اعتماد دارند، گفت: کمیته امداد در بسیاری از امور توفیقات مهمی را کسب کرده است و در زمینه اشتغالزایی نیز با همت دوستان و سرمایه گذاری شغل ایجاد کرده اند، البته اگر کمکهای بیشتری در این زمینه شود اشتغالزایی بیشتری در کشور فراهم می شود.

وی ادامه داد: دولت می تواند از ظرفیت های کمیته امداد(ره) بهره ببرد البته باید توجه داشت امروز حجم زیادی از منابع به صورت یارانه به مردم ارائه می شود و در حال حاضر ۴۲ هزار میلیارد تومان در سال صرف منابع عمومی می شود که این کار به رشد تقاضا و افزایش تورم منجر شده است، بنابراین با رسیدگی به این امور و تقویت تولید، کشور را توسعه داد.

لاریجانی افزود: باید به موضوع پویایی در اقتصاد و فرهنگ توجه شود و تلاش کرد اقتصاد و فرهنگ همراه با هم رشد یابد.

وی با بیان اینکه امام جواد(ع) در شرایط سخت تاریخی زندگی می کرد، گفت: امام جواد در دوره عباسی با کجروی هایی روبرو می شد اما در آن شرایط سخت نیز تلاش می کرد، به امام رضا(ع) سختی هایی در طوس تحمیل شد و دشمنان او را تحت فشارهای سیاسی قرار دادند اما این عزیزان مقاومت کردند.

لاریجانی ادامه داد: در زمان امامت امام جواد(ع) برخی گروههای فکری انحراف ایجاد می کردند و برخی گرایش ها وارد تفکر اسلامی شده بود، بنابراین نیاز بود افرادی مانند امام جواد(ع) دین اسلام را اشاعه دهند و از بروز مشکلات ممانعت کنند و امام جواد(ع) در چنین شرایطی با پایداری از تفکر اسلامی تلاش کرد تا اسلام در اختیار ما قرار بگیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مشکلات در کشور گاهی اضطراب ها و نگرانی هایی به وجود می آورد اما استقامت اولیای دین به ما آموخته است که باید در مسیر روشن حرکت کرد امروز مشقت هایی که امام جواد داشتند جامعه ما با آن روبرو نیست البته برخی کشورهای بزرگ درشتی می کنند اما کشور ما با استفاده از منابع و استعدادهای قوی و پشتیبانی حکومت زمینه های رشد فکری را فراهم کرده است.

وی افزود: شرایط تغییر کرده است بنابراین باید با امیدواری در مسیر حرکت کرد و نباید از سنگ اندازی های دشمنان هراسید.

لاریجانی تصریح کرد: اگر ایران یک کشور معمولی بود و برای هدایت امت اسلامی نقش آفرین نبود این قدر در مسیر سنگ اندازی قرار نمی گرفت پس نباید مضطرب شد.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: باید به راه خود اعتقاد داشت، راه صحیح همین است فراز و فرودها رفع خواهند شد، آنچه میراثامام است این است که حکومت اسلامی و ولایت فقیه حفظ شود و باید به آن تمسک کرد تا نگرانی ها رفع شود و راه مشخص ادامه یابد.

لاریجانی گفت: بعد از انقلاب اسلامی نهادهایی با مختصات همگون مانند سپاه پاسداران، جهاد سازندگی و کمیته امداد احساس وظیفه کردند و از فرهنگ عمومی و ارتباط با توده های مردمی در انجام وظایف خود استفاده کرده اند.

وی ادامه داد: نهادهای انقلابی براساس احساس وظیفه به میدان می آیند نه برای کسب درآمد، روز اولی که کمیته امداد با پیشنهاد مرحوم عسگراولادی و تائید امام خمینی شکل گرفت یک احساس وظیفه بود.

لاریجانی گفت: باید مشکلات افراد نیازمند با حمایت حل شود تا استعدادهای آنها شکوفا شود، این یک احساس وظیفه اسلامی است که مشکلات را حل کرد به همین دلیل است که مردم امروز به کمیته امداد اعتماد دارند و یک رابطه عاطفی بین کمیته امداد و مردم برقرار شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: کمیته امداد در سطح وسیعی از دانشمندان و نخبگان کشور استفاده کرده و تلاش می کند استعدادهای افراد نخبه در تمامی زمینه ها شکوفا شود که این حرکت ارزشمندی است.

لازم به ذکر است در ابتدای مراسم انواری سرپرست کمیته امداد امام خمینی(ره) گزارشی از فعالیت های این نهاد ارائه کرد.

گفتنی است در این مراسم جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و ستاری معاون علمی و فن آوری ریاست جمهوری حضور داشت.

ارسال نظر