|
|
کدخبر: ۱۷۳۸۹۸

لاریجانی در مراسم اختتامیه نمایشگاه کتاب:

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نشر هم واحد فرهنگی است که مانند سایر موسسات فرهنگی باید از پرداخت مالیات معاف باشد گفت: باید بخشی از یارانه بخش تولید به صنعت نشر اختصاص یابد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم اختتامیه نمایشگاه کتاب گفت: برای شرکت در این مراسم احساس خوبی نداشتم چون احساس می کردم مغبون واقع شده ام و به خاطر کثرت کارها توفیق بازدید از نمایشگاه کتاب را پیدا نکردم، هر سال با شرکت در نمایشگاه کتاب از آخرین آثار فرهنگی کشور استفاده می کردم که امسال امکان پذیر نشد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: البته این اشکال از ماست اما آقای جنتی باید این مشکل را ترمیم کند.

لاریجانی قصدش از حضور در مراسم اختتامیه نمایشگاه را خدا قوت به مسئولان برگزاری نمایشگاه خواند و گفت: برگزاری نمایشگاه کتاب حادثه مطلوب فرهنگی در کشور ماست. امسال نیز از نمایشگاه استقبال خوبی شد و براساس گزارشات حجم خرید کتاب نیز خوب بوده است.

وی اظهار داشت: در نمایشگاه کتاب فضای منطقی و زمینه های خوبی برای گفت و گو و تعامل فکری به وجود آمد و این حادثه نشان می دهد کشورهایی که فکر می کردند با تحریم ها می توانند در اراده ملت ایران تاثیر بگذارند باید بدانند که ملت ایران ملتی فرهنگی است و به وقایع فرهنگی اهمیت می دهد.

لاریجانی خطاب به غربی ها گفت: شما با ملت فرهنگی مواجه هستید و توجه داشته باشید دستور العمل صادر کردن و با عتاب با ملت ایران سخن گفتن و اعمال تحریم ها نتیجه ای جز افزایش نفرت ملت ایران نسبت به شما ندارد. باید در تراز ملت ایران با آنها صحبت کنید.

لاریجانی با اشاره به سابقه اش در وزارت ارشاد گفت: وزارت ارشاد وزارتخانه ای حساس، مهم و ارزشمند است و جز وزارتخانه هایی است که با ابتکارات مختلف در آن مواجه می شوید چون مخاطب شما افراد تحصیلکرده و اصحاب هنر هستند که ذهن هایی خلاق دارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اگر بار اصلی این وزارتخانه بر عهده مجموعه هایی باشد که خودشان دست اندرکار هستند هم کار سهل می شود و هم فرصت ابتکارات به وجود می آید، آقای جنتی هم دنبال این روش هستند تا بخش های مختلف ارشاد را به تشکل های مربوطه واگذار کرده و از ظرفیت های فکری آنها استفاده کنند.

لاریجانی چرخه معیوب و ناقص اقتصاد ناشران را از نقاطی دانست که وزارت ارشاد همیشه از آن رنج می برد و گفت: ناشران در مقایسه با سایر رشته های تجاری درآمد کافی ندارند و کسانی که وارد این صنف می شوند عاشق پیشه هستند. به خصوص با وضع اقتصادی کنونی که کتاب گران تولید می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات یکی از ناشران جلسه گفت: آقای قدیانی گفتند از ناشران مالیات هم گرفته می شود من فکر می کنم اشتباه شده است نشر یک واحد فرهنگی است و همانطور که موسسات فرهنگی از پرداخت مالیات معاف هستند نشر نیز باید از پرداخت مالیات معاف باشد.

وی ادامه داد: اگر اختلافی در این زمینه وجود دارد آقای جنتی پیگیری کند در صورتی که حل نشد مجلس پیگیری می کند.

لاریجانی نشر را یکی دیگر از تولیدات مهم فکری خواند و گفت: در شرایطی که می خواهیم تولید کشور رونق یابد باید زمینه نشر هم فراهم شود زیرا نشر یکی از تولیدات مهم است با این گران بودن کتاب که مخاطبین قدرت خرید ندارند و چرخه کار ناشرین که به راحتی نمی چرخد باید به این صنعت کمک شود و یارانه تعلق بگیرد.

وی اظهار داشت: از درآمدهای اجرای قانون هدفمندی یارانه ها درآمد حدود ۵۰ هزار میلیارد تومانی به دست می آید که اگر یک هزارم آن یعنی ۵۰ میلیارد تومان به ناشران اختصاص یابد می توان با تسهیلات بانکی حجم آنها را افزایش داده و مشکلات ناشران را حل کرد.

وی تصریح کرد: دست دولت برای کمک به ناشران با استفاده از قانون هدفمندی باز است.

ارسال نظر