|
|
کدخبر: ۱۷۴

جان کری:

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا که در ادامه سفر خاورمیانه‌ای خود به کویت آمده بود در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران که پرسیده بود «چرا مانند لیبی در سوریه دخالت نظامی نمی‌کنید»؟! گفت: برای اینکه سوریه، لیبی نیست.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از کیهان، خبرگزاری فرانسه از کویت اظهار کرد: جان کری در حالی از عدم دخالت نظامی آمریکا در سوریه سخن می‌گوید که دولت آمریکا با صراحت و به طور رسمی از ارسال سلاح برای تروریست‌های اعزامی به سوریه خبر داده است. اما، نکته درخور توجه در اظهارات وزیر امورخارجه آمریکا، اعتراف صریح - و شاید ناخواسته - وی به تروریست بودن جریانی است که با حکومت قانونی بشار اسد در ستیز است. جان‌کری در توضیح سؤال یاد شده می‌گوید: «دخالت نظامی در سوریه برای کل منطقه خطرناک است زیرا ممکن است به نابودی دولت سوریه و سقوط ارتش منجر شده و باعثشود که افراطیون تروریست در سوریه به قدرت برسند، از این روی لازم است بحران سوریه از راه‌های دیپلماتیک و از طریق مذاکرات ژنو حل شود»!


به بیان دیگر، وزیر خارجه آمریکا اعتراف می‌کند که مخالفان دولت بشاراسد، افراطیون تروریست هستند و از آنها فقط باید برای تضعیف دولت سوریه و وادار کردن آن به امتیاز دادن در مذاکرات ژنو استفاده کرد چرا که به قدرت رسیدن آنها در سوریه می‌تواند برای کل منطقه خطرناک باشد. گفتنی است اشاره جان‌کری به ابراز نگرانی جدی کشورهای عربستان و قطر و اردن است که از انتقال قدرت در سوریه به تروریست‌های القاعده احساس خطر کرده و در هراس از کشیده شدن دامنه تروریسم به کشورهای یاد شده‌اند. نگرانی و اعلام خطری که مقامات عربستان، قطر، اردن و ترکیه در دو اجلاس موسوم به «دوستان سوریه» به طور جدی مطرح کرده بودند و هم‌اکنون دولت اردوغان در ترکیه با این خطر جدی روبروست.

ارسال نظر