|
|
کدخبر: ۱۷۴۱۱۵

ستاری:

خبرگزاری تسنیم: معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به ظرفیت کمیته امداد امام(ره) در حمایت از نخبگان این بخش گفت: کمیته امداد با راه اندازی مراکز رشد در راه تجاری سازی گام بردارد.

به گزارش گروه دانشگاهخبرگزاری تسنیم، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان در همایش تجلیل از نخبگان و جلوه های خودباوری که امروز در کمیته امداد امام خمینی(ره) برگزار شد، گفت: معاونت علمی و فناوری آماده هرگونه حمایت از استعدادهای برتر و مخترعان کمیته امداد است.

وی با اشاره به اینکه پارک فناوری پردیس معاونت علمی و فناوری نیز آمادگی تقویت مراکز رشد و توانمندسازی نخبگان را دارد، اظهار داشت: این معاونت امکانات ویژه خود را در اختیار نخبگان تحت پوشش کمیته امداد قرار می دهد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان افزود: دلیل اینکه نخبگان کمیته امداد مورد توجه ویژه معاونت علمی و فناوری قرار می گیرند یک لطف نیست، بلکه یک ضرورت است چرا که این افراد سختی کشیده اند و اکثر افرادی که در سختی آبدیده شده باشند انسان های مقاوم و توانمندی بوده و به همین دلیل بیشتر به فکر اختراع، تجاری سازی، کارآفرینی و نوآوری هستند.

ستاری با اشاره به قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان، افزود: قانون بسیار خوبی در مجلس تصویب شده و موجود است که روح حاکم بر آن حمایت و توانمندسازی نخبگان است، اما تاکنون این قانون اجرایی نشده بود و با شروع اجرا نیازمند فرهنگ سازی در این زمینه هستیم. امیدواریم امسال بتوانیم این قانون را اجرایی کنیم.

وی با بیان اینکه مخترع باید بداند که اختراع گام اول است و راه برای رسیدن اختراع به بازار بسیار طولانی است، تصریح کرد: در این راه باید ثابت قدم بود، البته نهادهای واسطی همچون صندوق های حمایتی و مراکز رشد هستند که در این مسیر مخترع را یاری می کنند.

کمیته امداد با راه اندازی مراکز رشد در راه تجاری سازی گام بردارد

معاون علمی فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه کمیته امداد می تواند خود وارد عمل شود و به عنوان نهاد واسط به حمایت از نخبگان و استعدادهای برتر بپردازد، اظهار داشت: همچون صندوق های ریسک پذیر، کمیته امداد می تواند خودش سرمایه گذاری کند و سهام شرکت های نوپا را به عنوان سرمایه گذار خریداری کند و یا با راه اندازی مراکز رشد در کمیته امداد در راه تجاری سازی اختراعات گام بردارد و البته ما در این مسیر به کمک کمیته امداد خواهیم آمد.

ستاری اضافه کرد: هدف بنیاد ملی نخبگان در دوره جدید توانمندسازی و ایجاد اشتغال است زیرا باید به نخبگان یاد بدهیم که چطور شغل ایجاد کنند و کارآفرین باشند.

وی ادامه داد: امیدواریم با همتی که در بین مدیران کمیته امداد و خصوصا جناب آقای انواری وجود دارد بتوانیم همکاری دوجانبه ای در این حوزه داشته باشیم.

ستاری در پایان با اشاره به امضای تفاهم نامه مشترک با کمیته امداد، گفت: امیدواریم سال بعد که در این همایش شرکت می کنیم بتوانیم آمار خوبی از حمایت هایی که از نخبگان و استعدادهای برتر کمیته امداد کرده ایم ارائه دهیم.

هوشیاری و مسئولیت پذیری از وظایف نخبگان است

انوری سرپرست کمیته امداد امام خمینی(ره) در این مراسم با ارائه آماری از نخبگان کمیته امداد، گفت: در بیست و چهار سال گذشته که عملیات امداد در این کمیته رخ داده است ۳۴۰ هزار دانشجو از این نهاد فارغ التحصیل شده اند.

انوری ادامه داد: در حال حاضر ۴۰۰ هزار دانش آموز و ۱۰۰ هزار دانشجو تحت حمایت کمیته امداد هستند، همچنین ۹۷ مرکز شبانه روزی، ۱۰۷ کانون فرهنگی و ۲۲ اردوگاه شبانه روزی از جمله امکانات کمیته امداد امام خمینی(ره) است که سالانه ۲۰۰ هزار نفر از خدمات این مراکز استفاده می کنند.

سرپرست کمیته امداد امام خمینی(ره) با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری، اظهار داشت: همان طور که رهبر فرزانه انقلاب اشاره کرده اند، عدم احساس حقارت، هوشیاری و غافل نشدن از دشمن، شناخت درست مسائل اصلی و مشغول نشدن به استعدادهای فردی، مسئولیت پذیری و زنده نگه داشتن ریشه اسلام ناب که توسط امام خمینی(ره) تشکیل شد از جمله وظایف جوانان و به ویژه نخبگان است.

در این همایش علاوه بر تجلیل از نخبگان و جلوه های خود باوری بنیاد ملی نخبگان و کمیته امداد امام خمینی(ره) تفاهم نامه همکاری امضاء کردند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان به همراه لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و انواری سرپرست کمیته امداد امام خمینی(ره) و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از نمایشگاه جنبی اختراعات و دستاوردهای علمی نخبگان و استعدادهای برتر تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) بازدید کردند.

انتهای پیام /

ارسال نظر