|
|
کدخبر: ۱۷۵۱۵۰

روحانی در دیدار رییس مجلس ملی اسلونی:

خبرگزاری تسنیم: رئیس جمهور گفت: با تفاهمات و توافقات ماه های اخیر روابط ایران و اتحادیه اروپایی رو به گسترش بوده و فضای مناسبی برای توسعه روابط در زمینه های مختلف اقتصادی، علمی و فرهنگی ایجاد شده است.

به گزارش حوزه دولتخبرگزاری تسنیمبه نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور بعد از ظهر امروز(دوشنبه) در دیدار یانکو وبر رییس مجلس ملی اسلونی، برنامه دولت یازدهم را برقراری روابط نزدیک تر با همه کشورهایی دانست که با ایران منافع مشترک دارند و تصریح کرد: خوشبختانه روابط جمهوری اسلامی ایران و اسلونی از آغاز استقلال این کشور همواره صمیمی بوده و امروز نیز هیچ مانعی بر سر راه گسترش روابط دو کشور وجود ندارد.

وی روابط پارلمانی را یکی از راه های نزدیکتر کردن ملت ها و کشورها به یکدیگر توصیف کرد و اظهار داشت: قطعاً تدوین قوانین و مقررات تسهیل کننده و مناسب در پارلمان ها می تواند روابط ایران و اسلونی را از استحکام بیشتری برخوردار کند.

رئیس جمهور با اشاره به کاهش روابط ایران و اتحادیه اروپا در سال های گذشته تحت تاثیر تحریم های بی حاصلی که به ضرر هر دو طرف بوده است، تصریح کرد: با تفاهمات و توافقات ماه های اخیر روابط ایران و اتحادیه اروپایی رو به گسترش بوده و فضای مناسبی برای توسعه روابط در زمینه های مختلف اقتصادی، علمی و فرهنگی ایجاد شده است.

روحانی با بیان اینکه وضعیت جهان به گونه ای است که در بسیاری از عرصه ها نیازمند همکاری همه کشورها با یکدیگر هستیم، گفت: امروز فقدان امنیت و گسترش خشونت و تروریسم به عنوان معضلی فراگیر در منطقه ما و جهان خودنمایی می کند و همه کشورها باید با همکاری یکدیگر از گسترش خشونت و تروریسم جلوگیری کنند.

رییس جمهوری با اشاره به ملیت اروپایی تعداد قابل توجهی از تروریست هایی که در کشورهای منطقه و از جمله سوریه در قالب گروه های تروریستی فعالیت می کنند، اضافه کرد: با پیروزی ملت های منطقه بر این گروه های تروریستی به طور طبیعی اتباع کشورهای اروپایی که در این گروه ها فعال هستند، به کشورهای خود بازگشته و آنگاه خطر حضور آنها خود کشورهای غربی را نیز تهدید خواهد کرد.

روحانی تروریسم را همانند میکروبی توصیف کرد که مبارزه نادرست، به جای ریشه کنی آن را از جایی به جای دیگر منتقل می کند و اظهار داشت: تصویب پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای مقابله جهانی با خشونت و تروریسم در مجمع عمومی سازمان ملل با اجماع همه اعضاء گواه هم صدایی جهانی و نگرانی همه کشورها در برابر خشونت و تروریسم است.

رییس مجلس ملی اسلونی نیز در این دیدار با بیان اینکه اسلونی به عنوان یک کشور مستقل روابط خود را با دیگران تنظیم کرده و گسترش می دهد، گفت: جمهوری اسلامی ایران در منطقه مهمی واقع شده و اسلونی گسترش روابط خود با ایران را به مثابه توسعه روابطش با منطقه خاورمیانه می داند.

یانکو وبر با ابراز خشنودی از قدم بزرگی که در حل مساله هسته ای ایران با کشورهای گروه ۱ + ۵ برداشته شده است، افزود: اطمینان دارم ادامه گفت وگوهای ایران و کشورهای غربی در چارچوب پیش بینی شده به پیش خواهد رفت.

وی گسترش صلح و مبارزه با تروریسم را برای همه کشورهای جهان مهم دانست و اظهار داشت: غیرممکن است که مبارزه با تروریسم به صورت یک جانبه به نتیجه برسد و همه کشورها باید برای مقابله موفق با تروریسم با یکدیگر همکاری کنند.

انتهای پیام /

ارسال نظر