|
|
کدخبر: ۱۷۵۲۵۴

تکرار / منطقی خبر داد

خبرگزاری تسنیم: رئیس سازمان صنایع هوایی کشور گفت: یکی از پروژه هایی که در حال حاضر در حال انجام است مدل های جدید هواپیمای ۱۴۰نفره است که یک مدل آن ارتقا یافته این مدل از هواپیماست و بیشتر برای صادرات پیگیری می شود.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاهخبرگزاری تسنیم، منوچهر منطقی رئیس سازمان صنایع هوایی کشور روز گذشته در حاشیه همایش مدیریت فناوری در پروژه هواپیمای مسافری ۱۵۰نفره در دانشگاه صنعتی امیرکبیر در جمع خبرنگاران، در خصوص پروژه های این سازمان در بخش بالگرد و هواپیما، گفت: در حوزه بالگرد دو مدل بالگرد طراحی شده که یک مدل آن ۸نفره و دیگری ۱۴نفره است که در مرحله طراحی است و تست های تحقیقاتی آن از سال ۹۳ شروع می شود و ان شاءالله در سال ۹۴ تمام و ارائه می شود.

وی در خصوص پروژه های هواپیمایی این سازمان، گفت: در مورد هواپیما دو پروژه در دست داریم، یکی از پروژه هایی که در حال حاضر در حال انجام است مدل های جدید هواپیمای ۱۴۰نفره است که یک مدل آن ارتقا یافته این مدل از هواپیماست و بیشتر برای صادرات پیگیری می شود.

منطقی درباره جزئیات این پروژه، گفت: با توجه به اینکه ۵ هزار ساعت در بخش های مختلف پرواز داشته ایم می توانیم بگوییم بهبودهای این مدل را به دست آورده ایم و در حال حاضر بهبودهای آن را امتحان می کنیم. فکر می کنم بین ۱۲ تا ۱۶ ماه زمان نیاز داریم تا این پروژه تکمیل شود و بتوانیم آن را به بهره برداری برسانیم.

رئیس سازمان صنایع هوایی کشور گفت: پروژه دیگر ما هواپیمای ۱۵۰نفره است که یک شبکه دانشگاهی، صنعتی و شرکت های دانش بنیان و خصوصی درگیر آن هستند و این کار انجام می شود.

وی گفت: اگر حمایت شود این پروژه ۵ سال طول می کشد که در ۳ سال اول مدل آن طراحی شده و در ۲ سال بعد تست های آن انجام می شود. استانداردها گرفته شده تا مجوز ورود به هواپیمایی را دریافت کند.

منطقی در پاسخ به سؤالی مبنی بر " آیا برای مدل هواپیمای ایران۱۴۰ سفارش هایی را دریافت کرده اید؟ " گفت: بله، سفارش هایی از بخش های مختلف داریم. این مدل جایگزین هواپیمایی هایی که عمر قانونی آنها تمام شده می شود. بازاریابی در این زمینه صورت داده ایم، بازار جذابی دارد و پاسخ های مثبتی گرفته ایم.

رئیس سازمان صنایع هوایی کشور در خصوص هواپیمای ۱۵۰نفره، گفت: طراحی هواپیمای مسافربری ۱۵۰نفره جزو پروژه های کلانی بود که شورای عتف آن را تصویب کرد و هدف این بود که در سطح کشور ظرفیت هایی با فناوری بالا تعریف شود.

وی گفت: پروژه این مدل از هواپیما از تیرماه سال ۹۱ به طور رسمی کار شروع شد و در تیرماه امسال وارد سال دوم می شود.

منطقی گفت: کار در مدت زمان گذشته پیشرفت خوبی داشته است و پیشرفت آن نیز به خاطر انگیزه بسیار بالایی است که بین محققین و دانشگاهیانی که درگیر این پروژه هستند وجود دارد.

وی در پاسخ به این سؤال " آیا شرکت های بین المللی نیز با شما در این زمینه همکاری داشته اند؟ " گفت: قطعاً همین طور است. از ابتدایی که طراحی آن آغاز شد در بخش های مختلف شرکت های بین المللی را داریم و هرقدر کار جلوتر می رود و توانمندی های داخلی ما بیشتر می شود شرکت های بیشتری هستند که به ما برای ورود به این پروژه پیشنهاد می دهند. در حال حاضر نیز حداقل از ۳ مجموعه پیشنهاد داریم که حاضرند روی اجزا و یا محصول با ما مشارکت داشته باشند.

رئیس سازمان صنایع هوایی کشور در خصوص " از چه کشورهایی پیشنهاداتی داشته ایم؟ " گفت: اجازه بدهید کار را کامل تر کنیم و شهریورماه می توانیم یک مجموعه ای که تقریباً سیاست گذاری های آن مشخص تر شده است ارائه دهیم که در آن منابع و کشورهایی که پیشنهاداتی را در این زمینه داشته اند اعلام کنیم.

انتهای پیام /

ارسال نظر