|
|
کدخبر: ۱۷۵۶۸۸

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور:

خبرگزاری تسنیم: رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور با بیان اینکه در حوزه پدافند سایبری از تولیدات بومی حمایت شده و تمام سیاستگذاری ها بر مبنای استفاده از محصولات بومی است، گفت: امسال ۲۰۰ محصول سایبری بومی برای استفاده در کشور ارائه می شود.

به گزارشخبرگزاری تسنیمازشیراز، سردار غلامرضا جلالی در جلسه شورای پدافند غیر عامل استان فارس که در سالن شهید امامی استانداری فارس برگزار شد، با بیان اینکه پدافند غیر عامل یک مفهوم سهل و ممتنع است، اظهار کرد: پدافند غیر عامل از آن رو ساده است که با زندگی بشر مخلوط بوده و همواره تهدید در زندگی انسان وجود داشته است.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور افزود: بشر همواره در طول تاریخ اقداماتی انجام داده که در مقابل تهدیدات امنیت ایجاد کند به طور مثال وجود ارگ کریم خان در شیراز نمونه ای از این تلاش های بشری برای مقابله با تهدیدات است.

سردار جلالی با بیان اینکه تهدیدات شامل طبیعی و غیرطبیعی است، گفت: ۴۲ نوع تهدید طبیعی در دنیا ثبت شده که در کشور ما بخش زیادی از آنها وجود دارد.

وی اظهار کرد: وقایعی مثل زلزله بلایای طبیعی نیستند و آماده نبودن ما حوادثطبیعی را به بلا تبدیل می کند.

سردار جلالی بیان کرد: تهدیدات غیر طبیعی تهدیدات نظامی و تهدیداتی است که منشا اش طبیعت نیست عنصر فناوری و تکنولوژی در آن وجود دارد یا فناوری هایی که کارش خدمات و سرویس دهی است ولی تسلط و اشراف دارندگان آن سبب ایجاد تهدید برای بقیه می شود.

وی با بیان اینکه در تهدیدات طبیعی خصومت و دشمنی وجود ندارد و ماهیت ثابتی از ابتدا تا کنون داشته، افزود: در تهدیدات غیر طبیعی خصومت و دشمنی وجود دارد و ماهیت ثابتی ندارد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور خاطر نشان کرد: در پدافند غیرعامل ما باید تهدیدات و آسیب پذیرهای خود را در این زمینه بشناسیم.

وی با اشاره به رویکردهای جدید تهدیدات گفت: تهدید مردم محور، تهدیدات سخت و تهدید فناوری پایه از تهدیدات جدی به شمار می آیند.

سردار جلالی با بیان اینکه در تهدیدات مردم محور دشمن به این نتیجه رسیده که از طریق مردم به حکومت ها فشار وارد کند، تصریح کرد: آمریکایی ها معتقدند در جنگ هر کسی که بتواند مردمش را نگه دارد پیروز میدان است.

وی افزود: ایجاد پتانسیل منفی در مردم و مردم را به سمت اعتراض و اغتشاش کشاندن از اهداف جنگ بی قاعده و مردم محور است که اگر ما در این زمینه آگاهی داشته باشیم می توانیم با آن مقابله کنیم.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور گفت: تهدیدات فناوری و پایه بر اساس فناوری جدید به وجود آمده و نخستین تهدید در این نوع تهدیدات سایبری است.

وی تصریح کرد: در واقع فضای سایبری امروزه فضای اصلی زندگی مردم شده و زندگی مردم با فضای سایبری گره خورده و اگر این فضا آسیب بیند تهدید زیادی برای ما محسوب می شود.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور با بیان اینکه در حوزه پدافند سایبری از تولیدات بومی در این زمینه حمایت شده و تمام سیاستگذاری ها بر مبنای استفاده از محصولات بومی و امن است، گفت: امسال ۲۰۰ محصول سایبری بومی برای استفاده در کشور ارائه می شود.

سردار جلالی بیان کرد: تهدید سایبری تنها تهدید «آی تی» نیست بلکه الکترومغناطیس برای از کار انداختن ابزارهای الکترونیک یا جنگ الکترونیک را نیز شامل می شود.

وی با اشاره به تهدیدات زیستی، گفت: انسان، دام، محیط، غذا و کشاورزی محورهای تهدیدات زیستی هستند و گاه ترور رهبران دنیا از طریق عوامل زیستی به صورت خاموش انجام می شود.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل با اشاره به اینکه حملات زیستی برای ضربه زدن به اقتصاد کشورها و گاه فلج کردن آنها انجام می شود، تصریح کرد: احتمال اینکه حمله آفتی به زیتون رودبار که با پرورش مگس ویژه ای انجام شده در شمار همین اقدامات باشد که باید تمام آن درخت ها کنده و دوباره کاشته شود.

وی با بیان اینکه یک سال و نیم قبل حمله ای به مرغ تخم گذار ما انجام شد و تا مدتی تخم مرغ از خارج از کشور تامین می شد، بیان کرد: بخش زیادی از آنفلوانزاهای دامی نیز در حالت خوشبینانه برای فروش واکسن و در حالت بدبینانه از طرف دشمن ایجاد می شود.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور گفت: در تهدیدات زیستی هیچ کشوری مسئولیت حملات را بر عده نمی گیرد بنابراین در این زمینه باید سیستم های پایش و آزمایش کشور آنقدر قوی باشد که قدرت تشخیص بالا رود.

وی تهدیدات پرتوی را از دیگر تهدیدات فناوری پایه دانست و تصریح کرد: کشور ما چون یک کشور هسته ای است باید در برابر این تهدیدات خود را مقاوم کند.

سردار جلالی افزود: در کشور ما ۷ استان دارای زیر ساخت فناوری هسته ای است که باید در برابر تهدیدات پرتوی مقاوم سازی شوند.

وی خاطر نشان کرد: چرخه اقدامات پدافند غیر عامل شناسایی تهدیدات، شناسایی آسیب پذیری، تحلیل ریسک و اندازه گیری آن، شناسایی تهدید سناریو پایه، کاهش آسیب پذیری، مصون سازی، تولید آمادگی، پایش مجدد تهدیدات و به روز رسانی پدافندها است.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور کلید موفقیت اساسی در پدافند غیر عامل را آموزش و فرهنگ سازی عنوان کرد و گفت: ما بر اساس شناخت تهدیدات و درخواست مقام معظم رهبری رویکرد جدید در پدافند غیر عامل کشور داریم.

انتهای پیام / ب

ارسال نظر