|
|
کدخبر: ۱۷۶۳۳۵

احزاب در هفته ای که گذشت

خبرگزاری تسنیم: در هفته جاری، دولت هیچ خبری مبنی بر دیدار رئیس جمهور با تعدادی از نیروهای حزبی اصول گرا منتشر نکرد و اصول گرایان نیز حاضر به تشریح جزئیات این دیدار که در سعد آباد برگزار شد نشدند.

به گزارش خبرنگار حوزه احزابخبرگزاری تسنیم، در هفته جاری ناطق نوری به واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی رفت و از تمایل هاشمی رفسنجانی برای تصدی او بر ساختمان شیشه ای نیاوران(مرکز تحقیقات استراتژیک) سخن گفت و محمد رضا باهنر نایب رئیس مجلس، رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری و از دوستان قدیمی ناطق هم از عدم تمایل او برای حضور در عرصه انتخابات خبر داد.

همچنین در این هفته تعدادی از چهره های حزبی اصول گرا و اصلاح طلب از دولت درخواست کردند تا همچنان بر معرفی حمید ابوطالبی به عنوان نماینده جدید ایران در سازمان ملل تاکید داشته باشد و تسلیم زیاده خواهی آمریکا نشود.

** پیشنهاد هاشمی برای تصدی ریاست مرکز تحقیقات استراتژیک را نپذیرفتم

قبل از انتصاب ولایتی به عنوان رئیس جدید و جایگزین حسن روحانی در مرکز تخقیقات استراتژیک، اکثر رسانه ها از علی اکبر ناطق نوری به عنوان گزینه اصلی هاشمی رفسنجانی برای تصدی ریاست این مرکز نام می بردند اما شخص ناطق در این زمینه همچون گذشته سکوت اختیار کرده بود تا اینکه در هفته جاری برای افتتاح مرکز اسلامی پیامبر اعظم(ص) و مسجد امام علی(ع) به واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی رفت و روزه سکوت خود را افطار و از تمایل هاشمی رفسنجانی برای ریاست او در مرکز تحقیقات استراتژیک خبر داد و گفت: هاشمی رفسنجانی برای من همواره شخصیتی مورد تکریم و احترام است و چندین بار به من مسئولیت هایی را پیشنهاد داد که یکی از آن ها مرکز استراتژیک مجمع بود که من نپذیرفتم.

**اصول گرایان مؤثر برای جلسات هم اندیشی دعوت می شوند

نشست های هم اندیشی اصول گرایان مدتی است با محوریت حجت الاسلام سیدرضا تقوی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز برگزار می شود، نحوه دعوت از اشخاص و چهرهای تاثیرگذار در این نشست های هفتگی، سوال خبرنگار احزاب خبرگزاریتسنیماز تقوی بود که وی پاسخ داد: ما از همه اصول گرایان مؤثر دعوت می کنیم، بعضی تشریف می آورند و بعضی نمی آیند.

عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز با بیان اینکه جلسات هم اندیشی اصول گرایان انتخاباتی نیست، اظهار داشت: برای همدلی، وحدت، هم گرایی در حوزه اصول گرایی و ایجاد نشاط سالم در جامعه و در حوزه ادبیات سیاسی این نشست ها برگزار می شود.

**سکوت دولت در قبال نشست رئیس دولت با احزاب

پنجشنبه هفته گذشته تعدادی از اصول گرایان با رئیس دولت تدبیر و امید در سعدآباد دیدار و گفت وگو کردند اما پیرامون این دیدار خبری از سوی دولت منتشر نشد و برخی از کنشگران حزبی هم که دعوت روحانی را پذیرفته بودند حاضر به تشریح جزئیات این دیدار نشدند.

محمد نبی حبیبی دبیرکل حزب موتلفه و احمد کریمی اصفهانی دبیرکل جامعه اسلامی اصناف و بازار که هر دو عضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری هستند ضمن تائید حضورشان در سعد آباد به خبرنگارتسنیمگفتند: جزئیات باید از سوی دفتر رئیس جمهور اعلام شود و ما نمی توانیم اطلاع رسانی کنیم، یک دیدار دوستانه و صمیمی بود.

**بهبود روابط ایران و آلمان نباید به نتایج مذاکرات هسته ای گره بخورد

میکائیل بارون فون اونگرن اشترنبرگ سفیر جمهوری فدرال آلمان در ایران این هفته به دیدار مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم سالاری رفت و از او که استاد علوم سیاسی است شنید: " نباید بهبود روابط ایران و آلمان به نتایج مذاکرات هسته ای گره بخورد و باید موانع گسترش روابط را به صورت دو جانبه حل کنیم ".

کواکبیان که سابقه حضور در بهارستان و عضویت در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی را نیز دارد در این دیدار از روند تحریم ها علیه ایران انتقاد کرد و گفت: تحریم های ظالمانه علیه ایران باید برداشته شود. اگرچه خوشبختانه گام هایی برای رفع آنها برداشته شده است، اما ما معتقدیم در تفاهم نامه جامع باید تمامی تحریم ها از جمله تحریم های سازمان ملل برداشته شود تا بتوان روابط خوبی را پدید آورد.

**امیدوار به ورود «اصول گرایان جوان» در انتخابات مجلس هستیم

حجت الاسلام حسین ابراهیمی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز هم در این هفته در گفت وگویی با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاریتسنیم، در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا راهکار حفظ وحدت اصول گریان در انتخابات پیش رو ورود جریان اصولگرایی جوان است گفت: ما برای این مسئله به نسل جوان خیلی امیدوار هستیم.

وی تصریح کرد: جوان ها هر جایی حضور پیدا کنند، پیش برنده خواهند بود. به عنوان مثال در موضوعات هسته ای، در جبهه ها و هر کاری که جوانان حضور پیدا کردند موفقیت حاصل شد. بنابراین برای برای این مسئله نیز ما به نسل جوان خیلی امیدوار هستیم.

** در خواست اصولگرایان و اصلاح طلبان از دولت؛ به غیر از طالبی گزینه دیگری به سازمان ملل معرفی نشود

در هفته جاری تعدادی از چهره های اصول گرا و اصلاح طلب به تشریح مواضع و دیدگاه های خود درخصوص برخورد دولت آمریکا با نماینده معرفی شده ایران به سازمان ملل متحد پرداختند و از دولت خواستتند غیر از حمید ابوطالبی گزینه دیگری را به عنوان نماینده ایران معرفی نکند.

حسین کنعانی مقدم دبیر سیاسی جبهه ایستادگی با بیان اینکه دولت باید نسبت به کارشکنی آمریکا در زمینه صدور ویزا برای ابوطالبی اقدام متقابل می کرد، پیشنهاد کرد تا ابوطالبی به عنوان عضو جدید به تیم مذاکره کننده هسته ای بپیوندد.

حمید رضا ترقی رئیس مرکز بین الملل حزب موتلفه اسلامی نیز با بیان اینکه دولت نباید اجازه دهد باب اعمال نظر آمریکا در خصوص نماینده ایران در سازمان ملل باز شود، گفت: اگر ایران به این موضوع تن دهد، احتمال می رود این تخلف به سایر نمایندگان معرفی شده کشورهای دیگر هم کشیده شود. از این رو نماینده معرفی شده ایران حمید ابوطالبی است و دولت باید از گزینه پیشنهادی خود دفاع کند.

مجید محتشمی سخنگوی جبهه اصلاح طلبان هم خواست دولت با راهکارهای حقوقی و قانونی که در عرصه حقوق بین الملل وجود دارد در جهت معرفی و تثبیت ابوطالبی اقدام کند.

** ناطق نوری برای اننتخابات نمی آید

محمد رضا باهنر سابقه طولانی در قوه مقننه دارد؛ غیر از مجالس اول و ششم در تمامی دوره های قانونگذاری حضور و مشارکت داشته است. البته سبقه سیاسی و تشکیلاتی او را هم نباید نادیده گرفت. وی همواره نقشی پرنگ در جغرافیایی تشکیلاتی بخصوص در جریان اصولگرایان که با تابلوی جبهه پیروان خط امام و رهبری فعالیت می کنند شناخته می شود.

باهنر در اواخر هفته گذشته خبرنگارتسنیمرا برای گفت و گوی تفصیلی به دفتر جامعه اسلامی مهندسین، همان جایی که دیدارها و برنامه های حزبی و تشکیلاتی او انجام می شود دعوت کرد تا به پرسش های او پاسخ دهد.

وی در این گفت وگوی ۴۵ دقیقه ای به مساله تشکیل حزب فراگیر در میان اصولگرایان پرداخت و با بیان این که رقابت های سیاسی در کشور جریانی و جناحی است، ابراز عقیده کرد که موانع ایجاد احزاب در کشور قابل رفع است.

باهنر با تاکید بر اینکه حتما باید یک حزب اصول گرا تأسیس شود، اظهار داشت: باید درون حزب آدم های مختلف باشد و این تجربیات منتقل شود و قدرت هم باید منتقل شود، نه اینکه فقط تجربه منتقل شود و حالا جوان ها آن قدر منتظر بمانند که پیران بمیرند و بعد جایگزین آن ها شوند. انتقال قدرت باید انجام شود و این لازمه کار است ولی این ادبیات را بعضی از احزاب ندارند و جزء نقاط ضعف بعضی از احزاب است.

رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری در خصوص احتمال حضور علی اکبر ناطق نوری در انتخابات مجلس دهم نیز گفت: به صورت پراکنده بارها و بارها با آقای ناطق صحبت کردیم. اینکه حالا اخیراً کاری ویژه کرده باشد، خیر! و در مجموع هم پاسخ آقای ناطق هنوز هم تغییر نکرده است و می گوید من هیچ احساس تکلیفی هم نمی کنم؛ چه زمان ریاست جمهوری، چه زمان مجلس و… احساس تکلیف نمی کنم.

**حاشیه سازی های یونسی در شأن یک مسئول دولتی نیست

محمد علی امانی قائم مقام دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی هفته جاری در پایان نشست دبیران این حزب، در مورد اظهارات یونسی در خصوص شیر و خورشید، واکنش نشان داد و گفت: این حاشیه سازی ها برای دولت آسیب دارد، متأسفانه آقای یونسی از حاشیه سازان دولت است. وقتی امام خمینی(ره) در مورد علامت شیر و خورشید سخن صریح دارند چرا باید او علی رغم نص صریح فرمایشات امام(ره) مطالبی بگویند که درشأن یک مسئول دولتی نیست. اگر آقای یونسی موضع خود را اصلاح نکند، انتظار جلوگیری از رسوخ چنین مواضعی در دولت است.

**عزت آزادگان جهان نباید در مانور نرمش قهرمانانه دستگاه دیپلماسی خدشه ببیند

حسین فدایی دبیرکل جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی نیز این هفته در جلسه شورای مرکزی تشکل متبوعش به چارچوب مذاکرات هسته ای اشاره کرد و گفت: مذاکرات هسته ای بایستی فرصتی شود برای دولت و تیم مذاکره کننده جهت اثبات حقانیت جمهوری اسلامی؛ مذاکرات هسته ای بایستی فرصتی شود تا نظام سلطه در جهان استیضاح شود. مذاکرات هسته ای بایستی فرصتی شود تا ظلم و جنایت علیه بشریت و چهره زورگویی و بی منطق نظام سلطه در جهان افشا گردد.

فدایی همچنین از جوانانی که خودجوش همایش «دلواپسیم» را برگزار کردند و این واژه را در مباحثهسته ای در کشور تبدیل به «گفتمان» نمودند، صرف نظر از برخی حواشی، تقدیر و تشکر کرد و خواهان تحمل و سعه صدر مسئولان دولتی و تیم مذاکره کننده در مواجهه با انتقادهایی از این دست که از سر دلسوزی و خیرخواهی انجام می شود، شد.

** اولین شماره ماهنامه ۴۲ منتشر شد

همچنین در این هفته، اولین شماره ماهنامه ۴۲ منتشر شد.

ماهنامه ۴۲ در اولین شماره و در پرونده سیاسی خود به موضوع تغییر مدیریت ها در دولت ها پرداخته و گفتاری از محمد رضا باهنر نائب رئیس مجلس شورای اسلامی، فلاحت پیشه کارشناس مسائل سیاسی منتشر و گفت وگویی با کاظم انبارلویی سردبیر روزنامه رسالت انجام داده است.

در این ماهنامه گفت وگویی با اسدالله عسگر اولادی رئیس اتاق ابزرگانی ایران و چین انجام شده که به موضوع اقتصاد در کشور و خرج کردن پولهایش پرداخته است.

پرونده ویژه این ماهنامه درباره شهید استاد دکتر مطهری با گفتار و گفت وگوهایی از بیژن عبدالکریمی، حجت الاسلام سید سجاد ایزدهی، عماد افروغ، محمد صادق کوشکی و دکتر علیرضا پیروزمند منتشر شده است.

ماهنامه ۴۲ به مدیر مسئولی محمد مهدی تینای تهرانی و سردبیری مجید تولایی منتشر می شود.

انتهای پیام /

ارسال نظر