|
|
کدخبر: ۱۷۶۸۹۵

مجید انصاری ضمن اعلام مخالفت دولت با طرح مجلس:

خبرگزاری تسنیم: معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: اجرای طرح بیمه بیکاری طی سه تا چهارسالی که در قانون پیش بینی شده، ۸ هزار میلیارد تومان بار مالی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانیخبرگزاری تسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز یکشنبه پارلمان طرح بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضی کار را که پس از ارجاع به مجمع تشخیص مصلحت نظام برای رفع ایرادات شورای نگهبان مجددا به مجلس اعاده شده بود، مورد بررسی قرار دادند.

این طرح به دلیل داشتن بار مالی مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفته بود و مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز نظر شورای نگهبان را در این زمینه تأیید کرده بود البته مجمع تشخیص مصلحت نظام به دلیل اینکه مجلس در بودجه سال ۹۳ دو هزار میلیارد تومان برای بیمه بیکاری اختصاص داده بود، به مجلس توصیه کرده در این زمینه با دولت به تعامل برسند تا این طرح اجرایی شود.

در جریان بررسی این طرح نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس طی اخطاری خطاب به علی لاریجانی گفت: این بدعت جدید است که مجمع تشخیص مصلحت نظام به جای اینکه نظر مجلس را رد یا تأیید کند، به مجلس توصیه کرده تا با دولت تعامل کند.

در ادامه مهدی دواتگری نماینده مردم مراغه در مجلس در طی اخطاری اظهار داشت: وظیفه مجمع تشخیص مصلحت نظام حل اختلافات است اما اینجا قانون اساسی مورد تعارض جدی قرار گرفته و نباید اجازه تعرض به قانون اساسی داده شود.

وی ادامه داد: همچنین به موجب ماده ۲۰۲ آیین نامه مجلس مجمع تنها در موارد اختلاف می تواند اظهار نظر قطعی کند لذا چه مجوزی در آیین نامه وجود دارد که یک مصوبه که از مجلس به مجمع رفته، دوباره توسط مجمع به مجلس برگردانده شود تا با مجلس با دولت به تفاهم برسد.

این نماینده گفت: این موضع در طی ۳۵ سال گذشته سابقه نداشته و بدعت جدیدی است چراکه مجمع در مورد اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان باید نظر قطعی بدهد و از آنجا که این طرح بار مالی دارد، می توانست آن را رد کند نه اینکه توصیه داشته باشد.

در ادامه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: براساس قانون مجمع تشخیص مصلحت نظام می تواند یا نظر مجلس را قبول کند و یا نظر شورای نگهبان را و از آنجا که این طرح بار مالی داشت، مجمع نظر شورای نگهبان را تأیید کرده اما از آنجا که در بودجه پولی برای بیمه بیکاری گذاشته ایم و با این طرح می خواهیم بودجه بیکاران محقق شود، مجمع این نظر را داده است.

وی ادامه داد: در بودجه سال ۹۳ حدود دو هزار میلیارد تومان برای بیمه بیکاری درنظرگرفته شده که مجمع برای اینکه این بودجه عملیاتی شود، گفته می توانید با دولت تفاهم کنید؛ حال نظر با شما نمایندگان است که یا می توانید این موضوع را کنار بگذارید و یا کمک کنید این دو هزار میلیارد از بین نرود.

رئیس مجلس در ادامه افزود: این موضوع بدعت نیست چون نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام این است که با این وضع چنین قانونی اجرایی نیست.

در ادامه مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهور به عنوان نماینده دولت درباره طرح بیمه بیکاری گفت: من از نمایندگان می خواهم رسیدگی به این طرح را از دستور خارج کنند چرا که براساس این طرح افراد ذکور بالای ۲۵ سال می توانند از بیمه بیکاری استفاده کنند که محاسبات نشان می دهد بار مالی این طرح طی سه تا چهارسال پیش بینی شده در قانون حدود ۸ هزار میلیارد تومان می شود.

وی ادامه داد: برخی نیز پیش بینی کرده اند این بار مالی به ۱۲ هزار میلیارد تومان می رسد لذا در شرایطی که کشور در تورم و رکود است، این بار مالی ضربه زیادی به کشور وارد می کند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور ضمن مخالفت با این طرح گفت: با توجه به اینکه بار مالی این طرح کمرشکن و سنگین است، این طرح از سوی دولت قابل اجرا نیست بنابراین امیدواریم راهی پیدا شود تا این طرح از دستور کار مجلس خارج شود چراکه برای امسال دو هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است اما تحمل این بار برای سال های بعد ممکن نیست.

در ادامه احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس نیز طی تذکری به علی لاریجانی گفت: نظر مجمع این بوده که برای رفع ایراد شورای نگهبان در مورد اصل ۷۵ دولت و مجلس با هم تفاهم کنند اما اکنون نماینده دولت رسما اعلام کرد که تفاهمی ندارد بنابراین دیگر نیازی به رأی گیری در این زمینه نیست.

وی گفت: مجلس با این طرح به هدف خود نمی رسد چرا که دولت با این طرح مخالف است لذا لزومی ندارد اصلاحات کمیسیون را به رأی مجلس بگذاریم.

انتهای پیام /

ارسال نظر