|
|
کدخبر: ۱۷۷۵۲۳

اظهار نظر هشت نفر از دولتمردان، پیرامون برنامه اقدام مشترک موسوم به برجام حکایت از وجود خوف و رجا نسبت به حصول نتیجه دارد.

به گزارش گروه سیاسی امیدنیوز، دولت یازدهم که از آغاز فعالیت خود، معطل ماندن همه امور اقتصادی و غیراقتصادی کشور را به تحریم ها نسبت داده بود، پس از حصول توافق با ۱ + ۵ تمامی تلاش خود را به کار برده تابرجامرا نجات دهنده مردم و کشور معرفی کند.

برجام اختصار برنامه جامع اقدام مشترک و توافقی بین المللی بر سر برنامه هسته ای ایران است که در تاریخ ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ میان ایران و کشورهای گروه ۱ + ۵(آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان) در شهر وین صورت گرفت.

در این گزارش به رویکرد و نظرات چند ماهه برجام از دیدگاه سران کابینه یازدهم می پردازیم.

برجام

حسنروحانی، رئیس‌جمهور دولت تدبیر و امید: برجام پیروزی عظیم ملت ایران است و تنها ۳ ماه از برجام گذشته نه ۳۰ سال، وی تاکید کرد: به‌حول قوه الهی زنجیرهای تحریم‌ها را گسسته‌ایم.

محمدجوادظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با گلایه از عهدشکنی آمریکا در اجرای برجام گفت: ما حدود ۳۰ ماه مذاکرات فشرده‌ای را برگزار نکردیم که حالا تنها سندی خالی داشته باشیم.

اسحاقجهانگیری،معاون اول رئیس‌جمهور: بسیاری از امور در این سه ماه اجرای برجام روال عادی پیدا کرده است. ممکن است برخی خواسته‌های ما با یکی دو ماه تاخیر اجرا شود ولی حتما اجرا خواهد شد.

ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران: توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱ + ۵ موسوم به برجام، تا کنون «تقریباً هیچ» دستاورد اقتصادی برای تهران در بر نداشته است.

حیدر مستخدمین حسینی معاون اسبق بانک مرکزی خاطرنشان کرد: رفت و آمد هیات‌های تجاری در ماه‌های اخیر نوعی سرگرمی به شمار می‌رفت، زیرا در حد امضای تفاهمنامه بود. مهم اجرا شدن این تفاهمنامه ها و تبدیل شدن آنها به قرارداد است.

علی‌اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی کشور در مراسمی در حضور خبرنگاران مذاکرات هسته‌ای گفت: در آستانه سال نو برجام را پشت سر گذاشته و وارد فاز جدیدی در تعاملات بین المللی شده‌ایم برجام تبدیل به یک پارادایم و شیوه جدید حل مسائل شده است.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان: برجام موانع را از سر راه برداشته است، اما معجزه نمی‌کند بلکه دولت و ملت باید دست در دست هم داده و تلاش کنند تا موجبات پیشرفت کشور را فراهم نمایند برجام به معنای پایان خصومت های آمریکا نیست.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت: به نتیجه رسیدن برجام انرژی هسته‌ای ایران مانند حفظ منافع ملی و ملی شدن صنعت نفت است.

وزارت خارجه موظف به ارائه گزارشی در مورد برجام به کمیسیون امنیت ملی است. کمیسیون باید تشکیل جلسه دهد تا گزارش را دقیق مورد بررسی قرار دهد تا بتوان درباره چگونگی آن اظهارنظر کرد و دید که برجام تا چه حد به اهداف خود دست یافته است.

ارسال نظر