|
|
کدخبر: ۱۷۹۲۸۸

روزنامه گاردین روز سه‌شنبه در یادداشتی با اشاره به حمله موشکی اخیر آمریکا به سوریه، نوشت: دونالد ترامپ، آمریکا و جهان را در مسیر یک برخورد فاجعه بار بالقوه قرار داده است.

به گزارش امید نیوز، در این یادداشت که به قلم ' ترور تیم '، است، عنوان‌ شده است: حمله موشکی دولت ترامپ به سوریه سبب جلب نظر جهانیان در روزهای اخیر شده است، اما به خطرات تیم ترامپ و افزایش سریع اقدامات نظامی وحشیانه‌شان در دیگر نقاط جهان کمتر پرداخت می‌شود.
' ترور تیم ' که مدیر اجرایی نهاد مدنی ' بنیاد آزادی مطبوعات ' است، در این یادداشت می‌افزاید:دولت ترامپآشکارا اعتراف کرده است که هیچ برنامه‌ای برای آینده سوریه ندارد. اعضای کلیدی کنگره و یا در دستگاه مدیریتی ترامپ در حالی مشتاق برای تغییر رژیم در سوریه هستند که فاقد طرحی برای پس ‌از آن می‌باشند.
وی افزود: در این میان، کمتر کسی توجه به سخنان ' دیمیتری مدودف ' رییس جمهوری سابق روسیه در یکشنبه گذشته دارد که بیان داشت حملات موشکی به سوریه، آمریکا را در معرض درگیری نظامی با روسیه که دارای توانمندی هسته‌ای است، قرار داده است.
این تحلیل‌گر سیاسی بیان داشت: مساله نگران‌ کننده در این میان، افزایش تلفات غیرنظامیان، تنها بیش از یک هزار تن در ماه مارس گذشته، که در نتیجه مستقیم عملیات نظامی بی‌پروای تیم ترامپ در سراسر خاورمیانه در طی چند هفته اخیر بوده است.
وی گفت: اخیرا ادعا شد، حملات اخیر هوایی آمریکا سبب کشته شدن ۲۰۰ غیرنظامی در عراق و ده‌ها نفر کشته در حملات جداگانه علیه اهداف فرضی متعلق گروه داعش در سوریه و نیز مرگ شماری زن و کودک در یمن شده، این‌ها تنها چند نمونه از حملات صورت گرفته توسط آمریکا به بهانه مبارزه با داعش است.
این تحلیل‌گر سیاسی بابیان اینکه، مدیریت ترامپ رسما ' مناطق جنگی ' آمریکا را به سومالی و یمن گسترش داده است، افزود: حملات توسط پهپادها در دوران ترامپ نسبت به دوره دولت باراک اوباما بیشتر شده و گفته می‌شود در دوران ترامپ به ازای هر ۱.۸ روز یک حمله با پهپاد صورت گرفته است که این رقم در دوره اوباما یک حمله به ازای ۵.۴ روز بود.
وی اضافه کرد: در بخش‌های دیگر جهان، مدیریت ترامپ؛ در پاسخ به برنامه هسته‌ای کره شمالی، بیش‌ازپیش به قدرت‌نمایی نظامی روی آورده و ناوگان جنگی‌اش را در یکشنبه گذشته برای نمایش قدرت، به منطقه گسیل داشت.
این تحلیل‌گر سیاسی گفت: از زمان روی کار آمدن دولت ترامپ، تشدید تنش با ایران متوقف نشده است.
وی گفت: در راس همه این دیوانگی‌ها، ۱۶ سال پس از طولانی‌ترین جنگ در تاریخ آمریکا(افغانستان)، یک نظامی ارشد در کنگره گفته است که ارتش آمریکا خواهان افزایش شمار نیروهایش در افغانستان برای درهم شکستن بن‌بست کنونی در این کشور است. بنابراین پیش از پایان دوران ترامپ؛ در حالی ‌سربازان آمریکا در افغانستان می‌جنگند و کشته می‌شوند که در زمان وقوع حمله یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ میلادی؛ هنوز متولد نشده بودند.
این تحلیل‌گر سیاسی بیان داشت: دولت ترامپ برای جلوگیری از آگاهی عمومی از تصمیماتش، طی چند هفته گذشته از فاش کردن شمار نیروهای نظامی اضافی که برای جنگ به خارج از آمریکا فرستاده‌ شده‌اند، خودداری کرده است.
وی در همین حال گفت: بر روی این فکر که شروع یا گسترش جنگ علیه کشورها(همانند عراق در دوران صدام) می‌تواند سبب حل مشکلات شود، با توجه به تجربیات ۱۵ سال گذشته، خط بطلان کشیده شده است. آمریکا هر کجا دخالت کرده و رهبران کشورهایی را سرنگون کرده است، این کشورها دچار هرج‌ومرج و ویرانی شده‌اند و تریلیون ها دلار خسارت و میلیون‌ها نفر کشته برجای گذاشته شده است.
وی افزود: دولت ترامپ، با درگیری احتمالی با کشورهایی که دارای قدرت نظامی قابل‌توجهی هستند، آمریکا و جهان را در مسیر یک برخورد فاجعه بار قرار داده و تاکنون تاثیر فشارهای سیاستمداران، رسانه‌ها و شخصیت‌ها بر واشنگتن؛ به‌ ندرت دیده ‌شده است.

ارسال نظر