|
|
کدخبر: ۱۷۹۳۹۲

اگر فرصت داشته باشم برخی مسائل را خواهم گفت

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به سوء مدیریت و هدر رفت منابع کشور در دوره گذشته، گفت: در سال های گذشته شعار مبارزه با فساد دادند اما بزرگترین فسادهای قرن اتفاق افتاد؛ شعار کار و تلاش دادند ولی شاهد هدر رفت منابع کشور بودیم.

به گزارش امید نیوزدکتراسحاق جهانگیریظهر امروز(سه شنبه) در مراسم بهره برداری از تصفیه خانه ی فاضلاب شهر پرند، اظهار داشت: دولت تدبیر و امید در خصوص تبعیت از فرامین مقام معظم رهبری شعار نداد چرا که همه مسئولین کشور موظف هستند در راستای جهت گیری هایی که رهبر معظم انقلاب ترسیم می کنند حرکت نمایند.
معاون اول رییس جمهور افزود: گذر زمان صداقت دولت ها را نشان می دهد. خیلی ها شعار می دهند اما وقتی که در کوران اتفاقات باید از آزمایش ها سربلند بیایند، مشخص می شود که شعارها برای منافع زود گذر خود با فریب ملت مظلوم بوده است.
وی ادامه داد: در سال های گذشته شعار مبارزه با فساد دادند اما بزرگترین فسادهای قرن اتفاق افتاد. شعار کار و تلاش دادند و شاهد هدر رفت منابع کشور بودیم.
دکتر جهانگیری در ادامه با اشاره به نامگذاری سال گذشته مبنی بر اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل و تعیین فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب و رییس جمهور، اظهار داشت: بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی باید نافذالکلمه باشد اما این ستاد فقط در حد قوه مجریه عمل کرد و برای تحت مدیریت قرار دادن قوای دیگر اقدامی انجام نداد و صرفاً در چارچوب قوانین موجود عمل کرد.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به دستاوردهای سال گذشته که فراتر از هدف گذاری ها بود، گفت: در سال گذشته قرار بود ۷۵۰۰ واحد تولیدی راکد و نیمه فعال از تسهیلات بانکی استفاده کنند که با برنامه ریزی های انجام شده ۲۳ هزار واحد نیمه فعال و راکد موفق شدند از این تسهیلات بهره مند شده و دوباره فعال شدند. قرار بود صادرات کشور ۲۰ درصد افزایش پیدا کند که میزان رشد صادرات در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ از نظر وزنی ۳۸ درصد رشد داشت.
وی همچنین با اشاره به تعیین ۱۱۵ طرح اولویت دار برای دستگاه های اجرایی مختلف در سال ۹۵، تصریح کرد: این طرح ها در اولویت نخست دستگاه ها قرار گرفت که یکی از مهمترین این طرح ها در حوزه ی نفت و گاز بود که در روزهای گذشته با حضور رییس جمهور در عسلویه افتتاح شد.
دکتر جهانگیری با ابراز تأسف از انتشار برخی مطالب در برخی رسانه ها در خصوص بهره برداری از این طرح ها، خاطر نشان کرد: برخی رسانه ها نوشته بودند که عکس یادگاری با طرح های دولت گذشته. دولت گذشته اگر می توانست خودش چنین عکس هایی می گرفت چرا که هم از درآمدهای سرشار برخوردار بود و هم وعده داده بود که ظرف ۳۵ ماه این طرح ها را اجرا خواهد کرد.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اتفاقات ناراحت کننده در دولت گذشته افزود: شرکت ملی نفت در دوره ی گذشته ۵۰ میلیارد دلار از منابع بانک مرکزی و ذخایر ارزی کشور در اختیار شرکتی به نام میکو قرار داد تا برای اجرای طرح ها این اعتبارات را به شرکت ملی نفت بدهد.
وی افزود: ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری که به بابک زنجانی داده شد از همین محل بود که به آن شرکت دستور دادند این مبلغ را به بابک زنجانی بدهد تا او در میان پیمانکاران توزیع کند.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه پرداخت این مبلغ به بابک زنجانی بدون دریافت وثیقه ی مناسب صورت گرفته است، گفت: چند مقام دولتی روی یک برگ کاغذ امضاء کردند که این پول به یکی از بانک های خارج از کشور واریز شود و زمانی که امضاء می کردند هیچ گزارشی از وجود وسابقه ی چنین بانکی هم دریافت نکردند.
معاون اول رییس جمهور از طرح های پارس جنوبی بعنوان یک افتخار بزرگ برای دولت تدبیر و امید یاد کرد و افزود: این طرح ها با تمرکز ویژه به مرحله ی اجرا درآمده است.
وی تصریح کرد: در سال ۸۴ میزان برداشت ایران و قطر از میادین مشترک پارس جنوبی برابر بود اما وقتی که دولت تدبیر و امید کار خود را آغاز کرد، مشاهده کردیم که میزان برداشت قطر به دو برابر ایران رسیده است و به این ترتیب ده ها میلیارد دلار سهم ملت ایران از بین رفته بود.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه اتفاقاتی همچون اتفاق بابک زنجانی ناراحت کننده است، گفت: ناراحت کننده تر از آن این گونه سوء مدیریت ها است که باعثغارت سرمایه ی ملت ایران شده است.
معاون اول رییس جمهور در ادامه به دستاوردهای حوزه ی کشاورزی در سال اقدام و عمل نیز اشاره و خاطر نشان کرد: در سال ۸۲ جشن خودکفایی گندم در کشور برگزار شده بود اما در سال ۹۲ مجبور بودیم که بیش از ۶ میلیون تن گندم واردات کنیم. با تمرکز و برنامه ریزی دولت تدبیر و امید امروز یکی از دغدغه های اصلی ما این است که ۳ میلیون تن گندم تولیدی مازاد را صادر نماییم.
وی ادامه داد: اقدام و عمل در وزارت نیرو نیز به اشکال گوناگون خود را نشان داد و هم در طرح های بهره وری شبکه ی آب و برق و هم در آبرسانی به روستاها و هم در مدیریت مصرف بخش شرب، صنعت و کشاورزی متبلور شد و این در حالی است که این اتفاقات و دستاوردها در سال هایی به وقوع پیوسته است که درآمدهای کشور به حداقل رسیده بود.
دکتر جهانگیری ادامه داد: در دوره ی گذشته با وجود درآمدهای سرشار کشور، آب آشامیدنی به ۶ هزار روستا از طریق تانکر انجام می شد اما در دولت تدبیر و امید به اندازه ی ۱۰ سال در این زمینه کار شد و دستاوردهای خوبی در آبرسانی به روستاها حاصل گردید.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه مدیریت خوب می تواند معجزه کند و از حداقل منابع حداکثر بهره برداری را حاصل کند، اظهار داشت: سوء مدیریت می تواند منابع کشور را به آتش بکشد. متاسفانه قدر مدیریت در کشور شناخته نمی شود و گاهی سخنان دلسرد کننده باعثمی شود مدیران خوب و بی حاشیه ی کشور نتوانند آن گونه که باید به مردم خدمت کنند.
وی با اشاره به برگزاری چند جلسه ی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در سال ۹۶، تصریح کرد: تکلیف و وظایف همه ی دستگاه ها با جهت گیری تولید و اشتغال در سال ۹۶ مشخص شده است و امیدوارم که بتوانیم همانند سال قبل در زمینه ی اجرای اقتصاد مقاومتی موفق باشیم.
دکتر جهانگیری بیکاری و دغدغه ی جوانان جویای کار را یکی از مهمترین مسائل کشور برشمرد و گفت: به فضل الهی حرکت منفی اقتصاد کشور به حرکت مثبت تبدیل شده و اقتصاد ایران با کمک بخش خصوصی، مردم و نهادهای مختلف به سمت اشتغال زایی حرکت خواهد کرد.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: اشتغال زایی مستلزم آن است که همه ی افراد به هر میزان که می توانند فضا را برای سرمایه گذاری مهیا کنند و بی تردید اگر شرایط و فضای مناسب برای فعالان اقتصادی مهیا باشد، سرعت توسعه و اشتغال زایی در کشور بیشتر خواهد شد.
وی همچنین با اشاره به اقدامات خوب وزارت نیرو در بخش مهار آب های مرزی، گفت: وزارت نیرو در این بخش اقداماتی را در۴ سال گذشته انجام داده که در تاریخ ایران استثنایی است و استان های غربی کشور به یک کارگاه تبدیل شده اند.
در این مراسم وزیر نیرو هم اجرای طرح های تصفیه خانه ی فاضلاب را گامی در جهت بهبود محیط زیست و استفاده از پساب در مصارف کشاورزی، صنعتی و تغذیه ی آبخوان ها دانست و گفت: بی تردید بزرگترین طرح های زیست محیطی پروژه های جمع آوری فاضلاب و تصفیه خانه است.

ارسال نظر