|
|
کدخبر: ۱۷۹۴۹۱

با هدف حمایت از تولید و اشتغال در سیاست های اقتصاد مقاومتی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تلاش کرده‌ایم سیاست تعیین دستمزد را به گونه‌ای نهادینه کنیم که تا اندازه ای زمینه برای جبران قدرت خرید کارگران و بازنشستگان فراهم شود.

به گزارش امید نیوزاز به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، «علی ربیعی» امروز(یکشنبه) در دیدار کارگران با رهبر معظم انقلاب، ایجاد اشتغال از طریق توسعه بنگاه‌های کوچک و متوسط را تنها راه موثر برای اشتغال‌زایی در جامعه دانست.
ربیعی افزود: در چهار سال گذشته نزدیک به ۲ میلیون شغل در کشور ایجاد شد اما با توجه به ورودی‌های جمعیت، این مقدار شغل پاسخگوی نیازها نیست.
وی کارگران و بیکاران را از آسیب‌پذیرترین قشرهای جامعه خواند و خطاب به رهبر معظم انقلاب گفت: حضرتعالی بدرستی بر همبستگی «تولید و اشتغال» تاکید کرده‌اید. ما به‌طور تاریخی با «تولید‌های بدون اشتغال» و «اشتغال‌های بدون تولید» روبرو بوده‌ایم. تولیدهای بدون اشتغال از ساخت صنایعی حاصل‌شد که سرمایه‌بر و مبتنی بر منابع بوده‌اند و اگرچه درآمد آنها زیاد بود اما متناسب با نیازهای کشور اشتغال ایجاد نمی‌کرده‌اند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: اشتغال‌های بدون تولید نیز شامل مشاغل واسطه‌گری و غیرمولد است که اگرچه درآمد و شغل ایجاد می‌کند اما تولیدی صورت نمی‌گیرد.
ربیعی با اشاره به لزوم برونگرایی در اصول اقتصاد مقاومتی اضافه کرد: کارخانه های ما باید بتوانند بازارهای جهانی را فتح کنند و این با برونگرایی امکانپذیر است.
وی تاکید کرد ما امروز در چارچوب توسعه کسب‌وکارهای پایدار به دنبال کسب فناوری، تولید و بازارهایی هستیم که بتواند برای کارگران ما ثروت خلق کند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: اشتغال(به طور) عادلانه در استان‌ها توزیع نشده است و بین زنان و مردان و همچنین گروه‌های مختلف اجتماعی توزیع مناسبی از اشتغال وجود ندارد. در ضمن، برخی اشتغال‌ها آنقدر توانمندی و درآمد برای فرد ایجاد نمی‌کنند که مانعی در برابر فقیر شدن آنان باشد.
وی گفت: اشتغال پایدار فقط زمانی ایجاد می‌شود که همه دستگاه‌ها در سیاستگذاری و اجرا هماهنگی داشته باشند. این همان سیاستی است که از طریق شورایعالی اشتغال در اجرای آن سعی داشته‌ایم.
به گزارش ایرنا، رهبر انقلاب اسلامی امروز در دیدار کارگران، آنان را «ستون فقرات اقتصاد و تولید» خواندند و افزودند: برای داشتن اقتصاد «پیشرفته و مستقل» و رونق اقتصادی باید به قشر کارگر اهمیت فراوان داد و اگر بخواهیم جامعه کارگری از امتیازات و حقوق شایسته برخوردار باشد، باید روی «تولید ملی» تکیه و تاکید کنیم.
حضرت آیت الله خامنه‌ای دلگرم شدن کارگران در جامعه را موجب سامان‌یافتن وضع اقتصادی دانستند و گفتند: مشکل اقتصاد کشور بدون راه‌حل نیست و گره‌ای نیست که بازنشدنی باشد و یکی از الزامات مهم در این گره‌گشایی، ملاحظه و رعایت حقوق کارگران است.
ایشان یادآوری کردند: جامعه کارگری باید احساس تکریم و احترام و سربلندی کند و قدر کار او دانسته شود و در این صورت، خستگی و بی‌حوصلگی و بی‌اعتنایی به کار وجود نخواهد داشت.
اول ماه می میلادی در جهان به عنوان «روز کارگر» نامگذاری شده است.
در ایران برابر تقویم رسمی کشور از پنجم تا یازدهم اردیبهشت ماه هر سال هفته کارگر‌ گرامی داشته می شود.
ستاد بزرگداشت هفته کارگر امسال نخستین روز را ' کارگران، اسلام ناب محمدی، ایمان و امید '، دومین روز را ' کارگران، ولایت، اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ' و سومین روز را ' کارگران، تامین اجتماعی، ایمنی و بهداشت کار ' نام گذاشته است.
چهارمین روز این هفته ' کارگران، مهارت، معنویت و نشاط اجتماعی '، پنجمین روز ' کارگران، زنان کارگر، تعالی خانواده و مسئولیت اجتماعی ' و ششمین روز ' کارگران، بسیج کارگری، ایثار و مقاومت ' نامگذاری شده و آخرین روز مصادف با روز جهانی کارگر است.

ارسال نظر