|
|
کدخبر: ۱۷۹۶۹۳

دکتر روحانی در تماس تلفنی با رئیس جمور فرانسه: ایران به تمامی تعهدات خود در برجام پایبند است / با گسترش همکاری‌ها می‌توانیم شرایط بهتری را برای مردم منطقه فراهم کنیمرییس جمهوری اسلامی ایران در تماس تلفنی امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه با وی، با اشاره به روابط دوستانه و همکاری‌های رو به توسعه ایران و فرانسه، بر تداوم، ‌گسترش و تعمیق مناسبات دو کشور تاکید کرد.

به گزارش امید نیوزپایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین دکترحسن روحانیعصر دوشنبه در تماس تلفنی رییس جمهوری فرانسه، سفر خود در سال ۱۳۹۴ به پاریس را مثبت و دارای دستاوردهای خوبی در مسیر توسعه روابط دو کشور برشمرد و خاطرنشان کرد: مناسبات اقتصادی ایران و فرانسه به خوبی درحال رشد بوده و امیدواریم با تلاش مسوولان دو کشور توافقات فی‌مابین هرچه سریعتر عملیاتی شود.
رییس جمهوری با اشاره به نقش تاثیرگذار فرانسه در مذاکرات ایران با ۱ + ۵ و به ثمررسیدن برجام، گفت: متاسفانه در اجرای این توافق شاهد بدعهدی هایی ازسوی برخی کشورها هستیم و انتظار داریم فرانسه و اتحادیه اروپا در راستای اجرای توافق نقش آفرینی بیشتری نمایند.
روحانی با اشاره به ضرورت استفاده همه طرف‌های مذاکره کننده از فرصت‌ بوجود آمده، بر رفع موانع بانکی و مالی در مسیر توسعه روابط اقتصادی و تجاری ایران و فرانسه تاکید کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران به تمامی تعهدات خود در برجام پایبند است.
رییس جمهوری با بیان اینکه ایران از حضور سرمایه‌گذاران فرانسوی برای همکاری‌های مشترک در بخش‌های مختلف از جمله حمل ونقل و زیرساخت ها در ایران استقبال می‌کند، ادامه داد: ایران و فرانسه دارای روابط فرهنگی با سابقه تاریخی دیرینه هستند و باید در راستای ارتقاء مناسبات فرهنگی، علمی، فناوری و دانشگاهی دو کشور تلاش کنیم.
روحانی همچنین توسعه روابط مردم و گردشگری میان ایران و فرانسه را حایز اهمیت برشمرد و بر تلاش برای تسهیل در صدور روادید به ویژه برای تجار و فعالان اقتصادی دو کشور تأکید کرد.
رییس جمهوری با اشاره به ضرورت مقابله همه‌جانبه با تروریسم گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در تمامی سطوح برای مبارزه با تروریسم و حل بحران سوریه با دیگر کشورها از جمله فرانسه همکاری کند.
روحانی خاطر نشان کرد: مطمئناً با گسترش همکاری‌ها می‌توانیم شرایط بهتری را برای مردم منطقه فراهم کنیم.
رییس جمهوری ادامه داد: ما باید ‌آرامش و ثبات را به منطقه بازگردانیم و امیدواریم اروپا گرفتار دام تفسیرهای نادرست نسبت به منطقه که از سوی برخی کشورها مطرح شده، نگردد.
امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه هم در این تماس تلفنی ضمن تبریک پیروزی دکتر روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، حضور حداکثری و رأی قاطع رییس جمهوری کشورمان را مهم و برجسته توصیف کرد و بر ضرورت توسعه روابط و همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف تأکید کرد.
رییس جمهوری فرانسه برجام را قراردادی مهم در راستای امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی دانست و گفت: برای توسعه اقتصادی و افزایش سطح همکاری ها با ایران همه باید از این توافق حمایت کنیم.
مکرون افزود: اجرای دقیق قرارداد برجام بسیار حایز اهمیت بوده و می تواند در آینده همکاری‌های بین‌المللی تاثیرگذار باشد.
رییس جمهوری فرانسه همچنین خواستار توسعه روابط و همکاری‌های ایران و فرانسه در بخش های مختلف تجاری، ‌اقتصادی، ‌بانکی، ‌ارتباطات فرهنگی، گردشگری، علمی و دانشگاهی شد.
رییس جمهوری فرانسه با اشاره به نقش برجسته جمهوری اسلامی ایران درحل بحران سوریه و مقابله با تروریسم در منطقه، تاکید کرد: همه باید برای ایجاد ثبات و ‌آرامش در منطقه و مبارزه با تروریسم جدیت داشته و تلاش کنند.

ارسال نظر

پربیننده ترین