|
|
کدخبر: ۱۸۰۱۵۱

رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر اظهارات تند و تحریک‌آمیزی در مخالفت با مهاجرت اتباع خارجی به این کشور بیان کرده و خواستار استقرار نیروهای ارتش در مرز مکزیک شده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز ، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا سه‌شنبه در ادامه لفاظی‌های خود علیه مهاجرت تأکید کرد: من خواستار استقرار نیروهای نظامی آمریکا در مرز مکزیک هستم تا مانع از ورود مهاجران غیرقانونی به آمریکا شوم، آن هم تا زمانی که دیوار مرزی احداث شده و تدابیر مناسب امنیتی اتخاذ گردد.

اظهارات ترامپ پس از آن است که وی هندوراس و سایر کشورهای منطقه را تهدید کرده است که در صورت متوقف نکردن مهاجران غیرقانونی آمریکای مرکزی به‌سوی مرزهای ایالات متحده، کمک به این کشورها را قطع خواهد کرد.

ترامپ استقرار نیروهای ارتش در مرز مکزیک را یک "گام بزرگ" ارزیابی کرده است. وی روز سه‌شنبه با جیمز ماتیس وزیر دفاع و سایر مقام‌های آمریکایی دیدار کرده تا درباره این ایده گفتگو کنند.

ترامپ در جمع خبرنگاران در کاخ سفید گفت: تا زمانی که بتوانیم یک دیوار مرزی و تدابیر امنیتی مناسبی داشته باشیم، قصد داریم مرزهای‌مان را با استفاده از نیروهای ارتش محافظت کنیم.

یکی از وعده‌های انتخاباتی ترامپ مقابله با مهاجرت غیرقانونی بوده و در 14 ماه گذشته که از دوره ریاست جمهوری وی گذشته، اظهارات تند و تحریک‌آمیزی را علیه مهاجران غیرقانونی ایراد کرده است.

تلاش‌های ترامپ تاکنون برای دستیابی به توافق بر سر مسئله مهاجرت یا تأمین مالی ساخت دیوار مرزی با مکزیک موفقیت‌آمیز نبوده است. البته ترامپ جزئیات مربوط به استقرار نیروهای ارتش آمریکا در مرزهای مکزیک را اعلام نکرده است.

بر اساس قوانین آمریکا ارتش اجازه مشارکت در فعالیت‌های غیرنظامی در خاک آمریکا را ندارد، مگر اینکه کنگره چنین اجازه‌ای را بدهد. ولی ارتش می‌تواند نقش حمایت کننده از سایر نیروهای مجری قانون را داشته باشد.

در زمان ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش، نیروهای گارد ملی طی سال‌های 2006 تا 2008 مورد استفاده قرار گرفتند تا در تجزیه و تحلیل اطلاعات مرزی کمک کنند ولی هیچ گونه دخالت مستقیمی نداشتند.

در سال 2010 نیز باراک اوباما برخی از نیروهای گارد ملی را به مرز مکزیک و آمریکا اعزام کرد تا از مأموران گشت مرزی آمریکا در عملیات‌های اطلاعاتی و شناسایی حمایت کنند.

این در شرایطی است که یک مقام ارشد جمهوری‌خواه تأکید کرده است که مجلس نمایندگان آمریکا هیچ اطلاعی از طرح و برنامه کاخ سفید ندارد.

گرونیمو گوتیرز سفیر مکزیک در واشنگتن نیز در مصاحبه با سی‌ان‌ان تأکید کرد: با وزیر امنیت داخلی آمریکا درباره اظهارات ترامپ صحبت کردم و خواستار توضیح شفاف دولت آمریکا درباره این اظهارات شدم. دولت مکزیک قطعاً از این گونه اظهارات استقبال نمی‌کند.

ارسال نظر