|
|
کدخبر: ۱۸۰۴

چهره‌های همراه روحانی در نخستین نشست مشترک رئیس‌جمهور منتخب با نمایندگان مجلس به میزبانی بهارستانی‌ها مورد توجه فعالان سیاسی - رسانه‌ای قرار گرفت.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام روحانی را هنگام ورود به صحن بهارستان محمدباقر نوبخت، حسین فریدون، محمدرضا صادق، علی ربیعی، محمدجواد ظریف، حسام‌الدین آشنا، اکبر ترکان، سیدمحمود علوی, محمدرضا نعمت‌زاده، زمانی‌نیا، علی عسگری، مرتضی بانک، فروزنده، محمود واعظی، محمد شریعتمداری، اسحاق جهانگیری‌، محمد نهاوندیان و حجت‌الاسلام یونسی ‌همراهی کردند.

بر اساس این گزارش، سوابق همراهان سیاسی و اقتصادی روحانی به این شرح است:

* محمد جواد ظریف:وی از ۱۴ مرداد ۱۳۸۱ تا ۵ تیر ۱۳۸۶ سفیر و نماینده ایران در سازمان ملل متحد بود. ظریف همچنین مشاور و معاون هیئت ایران در سازمان ملل در نیویورک بود.

محمدجواد ظریف هم اکنون مدرس دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه است.

* حجت‌الاسلام علی یونسی:وی وزیر اطلاعات دولت اصلاحات بود که از دولت نخست خاتمی جایگزین دری نجف‌آبادی شد و در حال حاضر معاونت فقهی و حقوقی رئیس‌جمهور منتخب ملت در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام را برعهده دارد و رئیس کارگروه سیاسی - امنیتی است.

* امیرحسین زمانی‌نیا:وی مدیرکل سیاسی بین‌المللی وزارت خارجه در دولت اصلاحات بود و هم‌اکنون مشاور امور بین‌الملل روحانی به شمار می‌رود.

*‌ محمدرضا صادق:وی که در جلسه دیروز رییس‌جمهور منتخب با مجلس از دیگر همراهان روحانی بود، تا قبل از پیوستن به تیم مشاوران حسن روحانی از مشاوران آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بود که پس از ثبت نام رئیس‌مجمع تشخیص مصلحت نظام در انتخابات ریاست‌جمهوری سمت معاون تبلیغات و هماهنگی وی را گرفته بود.

* محمدباقر نوبخت:وی از چهره‌های اقتصادی همراه با رئیس‌جمهور منتخب در ورود به صحن بهارستان بود که او نیز سابقه چندین دوره نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی را دارد. از دیگر سوابق وی می‌توان به معاونت اقتصادی - پژوهشی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام اشاره کرد.

نوبخت هم‌اکنون دبیر حزب اعتدال و توسعه است و در کنار آن نیز نماینده رئیس‌جمهور منتخب در امور مجلس به شمار می‌رود.

* محمدرضا نعمت‌زاده:وی از دیگران همراهان روز گذشته رئیس‌جمهور بود که در دولت سازندگی به وزارت صنایع و معادن رسید، در دولت اصلاحات مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی بود و در دولت احمدی‌نژاد نیز یکی از معاونت‌های وزارت نفت را در اختیار داشت. وی مدیر گروه پژوهشی امور زیربنایی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز هست.

* علی ربیعی:وی در دوره دبیری شورای عالی امنیت ملی حسن روحانی، مسئول اجرایی دبیرخانه این شورا و مشاور اجتماعی رئیس جمهور در دوره ریاست جمهوری خاتمی بود. وی در دوره‌ای دیگر ریاست کمیته سیاست‌گذاری تبلیغات شورای عالی امنیت ملی را بر عهده‌ داشت. ربیعی دکتری جامعه‌شناسی دارد و عضو هیئت علمی دانشگاه پیام‌نور است.

وی همچنین عضو کمیته سه ‏نفره ‏تعیین شده از سوی خاتمی برای تحقیق پیرامون قتل‌های زنجیره‌ای بود. ربیعی حضور در سپاه پاسداران و پس از آن وزارت اطلاعات را در پرونده خود دارد.

*‌ حجت الاسلام سید محمود علوی:وی عضو فعلی مجلس خبرگان رهبری و نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در دوره های اول، دوم، چهارم و پنجم است. وی همچنین در سال های ۶۸ تا ۷۰ معاونت نظارت و بازرسی و معاونت روابط عمومی و تبلیغات سازمان عقیدتی سیاسی وزرات دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح را برعهده گرفته بود و در سالهای ۷۹ تا ۸۸ نیز رئیس سازمان عقیدتی، سیاسی ارتش بود.

علوی در زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری بعنوان یکی از اعضای ارشد ستاد انتخابات حسن روحانی فعالیت می کرد و چندی پیش بعنوان نماینده حسن روحانی به دیدار مراجع و علمای قم رفت.

* حسام‌الدین آشنا:وی دارای دکترای فرهنگ و ارتباطات و عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) است. گفته می‌شود در زمان انتخابات ریاست جمهوری مشاور رسانه‌ای روحانی بود و نقش قابل توجهی در حضور رسانه‌ای رئیس‌جمهور منتخب، بالاخص در جریان مناظرات ایفا کرد و طراح نماد " کلید " برای این کاندیدا در جریان تبلیغات انتخاباتی بود. آشنا همچنین داماد آیت‌الله دری نجف‌آبادی است و با سابقه فعالیت‌های اطلاعاتی و امنیتی، در دوره‌ای مدیرکل اطلاعات استان قم بود.

*‌ محمد فروزنده:وی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروی‌های مسلح در دولت دوم اکبر هاشمی رفسنجانی بود. فروزنده همچنین رئیس بنیاد مستضعفان و جانبازان بوده و سابقه عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام را داراست.

* محمد شریعتمداری:وی در دولت شهید رجایی معاون امور انقلاب بود و همکاری با آیت‌الله محمدی ری شهری برای تشکیل وزارت اطلاعات و تصدی معاونت اقتصادی این وزارتخانه را در کارنامه دارد.

وی از جمله مؤسسان جمعیت دفاع از ارزش‌های انقلاب اسلامی بود که در انتخابات ۷۶ از نامزدی آیت‌الله ری شهری حمایت کرد و پس از روی کار آمدن دولت اصلاحات نیز، تعطیل شد.

شریعتمداری در حال حاضر مشاور دفتر مقام معظم رهبری و عضو شورای راهبردی سیاست خارجی و البته رئیس کمیسیون اقتصادی این شوراست و در دهه ۶۰ مسئولیت نظارت و حسابرسی دفتر رهبری را بر عهده داشت و دو دوره نیز، وزیر بازرگانی دولت محمد خاتمی بود و در دوران وزارتش نماینده تام‌الاختیار دولت در الحاق به سازمان جهانی تجارت بود.

وی در مقطعی نیز به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور برای حل مسائلی که بین دولت، قوه قضائیه، مجلس و شورای نگهبان ایفای نقش کرد و از سال ۱۳۷۳ پس از ۳ سال عضویت در هیئت امنای ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، با حکم رهبر معظم انقلاب، ریاست این ستاد را بر عهده گرفت.

شریعتمداری در روز دوازدهم دی ماه ۱۳۹۱ برای ورود به عرصه ریاست جمهوری یازدهم اعلام آمادگی و شعار خود را نیز دولت اعتدال عنوان کرد، اما صلاحیت او از سوی شورای نگهبان احراز نشد.

همچنین علی لاریجانی، عبدالرضا عزیزی، مهدی سنایی، سیدشریف حسینی‌، بهروز نعمتی، حسین مظفر و چند تن دیگر از نمایندگان مجلس به استقبال حجت‌الاسلام روحانی رفتند.

ارسال نظر