|
|
کدخبر: ۱۸۰۹۷۷

تهران-ایرنا-عضو مجمع نمایندگان استان تهران گفت: نمایندگان در نشستی با محمد علی افشانی شهردار تهران و محمد حسین مقیمی استاندار تهران بر رفع مشکلات پایتخت با همکاری قوای سه گانه تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، محسن علیجانی درباره نشست اعضای مجمع نمایندگان استان تهران با شهردار جدید پایتخت و استاندار که در محل مجلس شورای اسلامی برگزار شده، گفت: این نشست آشنایی با دیدگاه‌های شهردار جدید تهران بود، همچنین در این نشست استاندار تهران به بیان مشکلات شهر در حوزه آموزش و پرورش، حمل و نقل، آلودگی هوا و سرانه ورزشی استان پرداخت.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس درمجلس شورای اسلامی، در مورد اولویت‌های شهر تهران از دیدگاه شهردار جدید اظهار داشت: شهردار ارتقای حوزه حمل و نقل عمومی و رفع آسیب‌های اجتماعی که در آن بافت فرسوده تهران را نیز قرار داده است، همچنین مساله بودجه شهرداری تهران و مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد را به عنوان اولویت‌های شهرداری مطرح کرد.
وی افزود: شهردار تهران در این نشست به این نکته اشاره کرد که شهرداری با بودجه‌ای که در اختیار دارد تنها به ارائه خدمات به شهروندان تهرانی نمی‌پردازد، بلکه باید به 4میلیون نفر جمعیت شناوری که روزانه از شهرهای کرج، ورامین، ری و ...وارد تهران می‌شوند و اغلب آنها با خودروی شخصی نیز تردد می‌کنند، خدمات ارائه دهد، بنابراین از مجلس درخواست کرد در فصل تعیین بودجه اعتبارات ویژه‌ای برای حوزه حمل و نقل پایتخت در نظر بگیرد تا هزینه‌های کلان شهر تهران فقط از طریق بودجه شهرداری اداره نشود.

**رفع مشکلات پایتخت در گروی همکاری قوای سه گانه است

علیجانی تصریح کرد: هم‌اکنون در شورای راهبردی به دنبال این هستیم که مسائل شهر تهران را اعم از ترافیک، آلودگی هوا و بافت‌های فرسوده را در یک بسته‌ای تعریف کنیم که سران قوا هم برای حل آنها ورود پیدا کنند تا بتوان مشکلات این بخش را به صورت کلان حل کرد.
وی ادامه داد: در غیر این صورت با بودجه‌های مختصر شهرداری و بدون همکاری سایر قوا و دستگاه‌های اجرایی اعم از وزارتخانه‌ها نمی‌توان پاسخگوی نیازهای کلان شهر تهران بود، کما اینکه توسعه مترو به کمک وزارت نفت نیز نیاز دارد، چرا که در پی توسعه این بخش سوخت کمتری هم مصرف می‌شود، بنابراین این وزارتخانه ما به ازای آن را می‌تواند در قالب فاینانس یا ارائه تسهیلات وام برای ارتقای حوزه مترو استفاده کند.
وی افزود: بی‌تردید رفع مشکلات حوزه حمل و نقل تهران بدون همکاری سایر قوا به ویژه مجلس و استانداری امکانپذیر نیست، بنابراین باید این بخش‌ها در جهت ترمیم بافت‌های فرسوده و نوسازی ناوگان حمل ونقل عمومی همکاری کنند، چرا که شهرداری و شورای شهر به تنهایی نمی‌توانند پاسخگوی نیاز شهر در این حوزه باشند.
علیجانی اظهار داشت: هم‌اکنون دولت برای اجرای دو برنامه نوسازی ناوگان حمل ونقل عمومی و ترمیم بافت‌های فرسوده که در اولویت قرار داده است . دو وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت و راه و شهرسازی را به عنوان متولی تعیین کرده است.
وی ادامه داد: افرادی که در شهر تهران زندگی می‌کنند از شهرداری انتظار دارند که این موضوعات را پیگیری کند، بنابراین باید رئیس جمهور به غیر از اینکه در لایحه مدیریت خدمات شهری برای دراز مدت به این مهم پرداخته است، اداره این امور را به شهرداری واگذار کند.
این نماینده مردم در مجلس دهم، تاکید کرد: البته دولت و مجلس با رویکرد ایجاد اشتغال به نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی تاکید دارند، بنابراین در این زمینه می‌توانند شهرداری را متولی این امور قرار دهند تا بتواند پاسخگوی نیازهای موجود در این حوزه باشد.
به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی خانه ملت، علیجانی گفت: در نهایت قرار بر این شد که بعد از این در نشست‌های ادواری مجمع 51 نفره امید و نشست‌های تخصصی شورای راهبردی بسته‌های کلانی تعریف شود تا از طریق آن بتوانیم مشکلات شهر تهران در حوزه حمل و نقل عمومی، بافت‌های فرسوده و آلودگی هوا را برطرف کنیم.

سیام**9121**1553

ارسال نظر