|
|
کدخبر: ۱۸۱۱۸۵

خبرگزاری کره شمالی امروز چهارشنبه گزارش کرد 'کیم جونگ اون' و 'دونالد ترامپ' رهبران کره شمالی و آمریکا به سفر به کشورهای یکدیگر موافقت کرده اند.

به گزارش امید نیوز، خبرگزاری کره شمالی اعلام کرد انجام این سفر متقابل بخشی از توافقات دو کشور پس از برگزاری اجلاس سران در سنگاپور در روز سه شنبه است.
کره شمالی خاطر نشان کرده است که 'کیم جونگ اون' رهبر این کشور موافقت کرده است به آمریکا سفر کند و دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا هم در زمان مشخص و مناسب به کره شمالی سفر خواهد کرد.
از سوی دیگر خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی گزارش کرد که 'مایک پمپئو' وزیر خارجه آمریکا عصر چهارشنبه به وقت محلی وارد سئول می شود او قرار است درباره مضامین اجلاس سران آمریکا و کره شمالی با 'مون جائه این' رییس جمهور کره جنوبی گفت و گو کند.
افزون بر این قرار است وی روز پنجشنبه وارد پکن شود تا در همین ارتباط دیداری هم با 'شی جین پینگ' رییس جمهوری خلق چین داشته باشد.
بسیاری بر این باورند که چین بزرگترین میانجیگر برای حل مساله شبه جزیره کره است و با برگزاری اجلاس سران نقش این کشور برجسته تر شده است و برقراری رژیم دایمی صلح به تصمیمات چین نیز بستگی دارد.
با این حال خبرگزاری یونهاپ تصریح کرده است بسیاری از ناظران و تحلیلگران هنوز اطلاعات دقیقی در باره پیشبرد فرایند خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره ندارند.
این رسانه می افزاید که بسیاری نمی دانند در واقع در اجلاس سران چه گذشته است و فعلا نیز بازتاب خاصی از این دیدار و تصمیمات آن مشاهده نشده است و معلوم نیست چه زمانی در مسیر توافقات پیشرفت حاصل می شود.
کره شمالی امروز تصریح کرد با آمریکا توافق کرده است که اقدامات گام به گام و همزمان باشد تا صلح و خلع سلاح توامان محقق شود.
سران آمریکا و کره شمالی روز یکشنبه وارد سنگاپور شدند و پس از دیدارهای جداگانه و تشریفاتی با نخست وزیر سنگاپور به عنوان میزبان رویدادی که ترامپ حساب ویژه روی آن باز کرده و انتظارهای فراوانی از آن برای حصول یک توافق خوب دارد، روز گذشته با یکدیگر مذاکره مستقیم کردند.
کارشناسان معتقدند که ترامپ به سبب مشکلات زیادی که در عرصه داخلی با آن روبرو است از جمله ارتباط کارزار انتخاباتی اش با روسیه، رسوایی جنسی و عدم محبوبیت و همچنین در عرصه بین المللی ناشی از اعمال تعرفه های گمرگی و راه انداختن جنگ تجاری، خروج از پیمان های بین الملل بویژه توافق هسته ای با ایران، توافق آب و هوایی پاریس و ترانس پاسیفیک که با مخالفت گسترده هم پیمانان این کشور روبرو شده و در انزوا قرار گرفته است، سعی می کند از این ملاقات به عنوان یک ابزار تبلیغاتی برای خود استفاده کند.
اما این سوال مطرح است که چگونه می توان به کسی که به زیرپا گذاشته توافق های بزرگ جهانی شهره شده است، برای حفظ توافق های جدید اعتماد کرد؟ به فرض این که دیدارامروز ترامپ با کیم، به یک توافق منجر شود، چه تضمینی وجود دارد مستاجر کاخ سفید بار دیگر زیر توافق نزند و بار دیگر مایه شرمساری مردم کشورش و دردسر جامعه بین الملل نشود.
آساق**231**1904**

ارسال نظر