|
|
کدخبر: ۱۸۱۲

بحران اقتصادی در مصر که با سرنگونی دولت «محمد مرسی» شدت یافته، با کمک‌های مالی وعده داده شده از سوی کشورهای عربی هم قابل حل نیست و روسیه در صورت درخواست مقامات قاهره اعطای اعتبار مالی را بررسی می‌کند.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از فارس، روزنامه «کامرسانت» اظهار کرد: کشور مصر در معرض تهدید جدی نابودی اقتصاد و کمبود کامل محصولات غذایی قرار دارد. این یکی از عواقب بحرانی است که حدود دو سال است در این کشور آغاز شده و بعد از سرنگونی " محمد مرسی " خود را بیشتر نشان داده است. برای حل مشکلات اقتصادی مصر، حتی کمک‌های وعده داده شده از سوی کشورهای عربی هم کافی نیست. دولت فدراسیون روسیه اعلام کرده است که مسئله اعطای اعتبار مالی به مصر را در صورت درخواست رهبران این کشور بررسی خواهد کرد.

مردم مصر با وجود آغاز ماه رمضان، از برگزاری تظاهرات و اعتراضات خود دست برنداشته‌اند. در پایان هفته هزاران نفر از طرفداران «اخوان المسلمین» در خیابان‌های قاهره و دیگر شهرهای مصر به تظاهرات پرداختند.

شایعات مربوط به رابطه نزدیک دولت جدید مصر با عربستان سعودی، با شنیده شدن خبر دریافت اعتبار مالی به مبلغ ۵ میلیارد دلار از سوی ریاض قوت گرفت. دیگر تامین کنندگان مالی قدرت حاکمه جدید مصر، یعنی کویت و امارات متحده عربی هم حاضر شده‌اند در مجموع اعتباری معادل ۱۲ میلیارد دلار به قاهره بدهند.

علاوه بر کشورهای عربی، مقامات قاهره روی دریافت کمک مالی سالانه از طرف دولت آمریکا به مبلغ ۱.۵ میلیارد دلار هم حساب می‌کنند. البته هنوز روشن نشده که کنار گذاشتن «اخوان المسلمین» از قدرت با اراده مردم مصر بوده یا نه و کنگره آمریکا این هفته در مورد ادامه کمک مالی به مصر تصمیم خواهد گرفت.

کارشناسان بعید نمی‌دانند که دولت جدید مصر برای دریافت کمک مالی از روسیه نیز تقاضا کند، بخصوص آنکه محمد مرسی در زمان سفر خود به روسیه و دیدارش با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه در سوچی، از مسکو تقاضای اعتبار مالی معادل ۳ میلیارد دلار کرده بود.

روز جمعه «آنتون سیلوانوف» وزیر دارایی روسیه اعلام کرد که مسکو آمادگی آن را دارد تا در صورتی‌که رهبران جدید مصر چنین درخواستی کنند، مسئله پرداخت اعتبار مالی به قاهره را با وجود کمبود بودجه دولت، بررسی کند.

ارسال نظر