|
|
کدخبر: ۱۸۱۴۴۵

تعیین شروط مجلس در تعریف تامین مالی تروریسم، لغو تعطیلی هفته آینده مجلس به دلیل شرایط فعلی، اعلام وصول سوال نماینده زابل از وزیر نیرو، گفته‌های ظریف به اعضای فراکسیون مستقلین و... از جمله مهمترین اخبار امروز (سه‌شنبه) پنجم تیر ماه 1397 مجلس شورای اسلامی هستند که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

به گزارش ایسنا ، جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با دستور رسیدگی به لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم برگزار شد، همچنین نمایندگان مجلس در جلسه غیرعلنی امروز که قبل از آغاز جلسه علنی برگزار شد، نابسامانی‌های اقتصادی را بررسی کردند. سیده فاطمه ذوالقدر در توضیح این جلسه گفت: در این جلسه لاریجانی درباره نوسانات نرخ ارز، اعتراضات کسبه و بازاریان و بستن برخی از مغازه ها در روز گذشته و ناپایداری‌های ارزی سخنرانی کرد.

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز پنجم تیرماه

برای بررسی گرانی‌ها و اعتراضات اخیر نیز جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی با حضور مسئولان مربوطه برگزار شد.

در همین ارتباط علی اصغر یوسف‌نژاد عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی از لغو تعطیلی هفته آینده مجلس به دلیل شرایط فعلی خبر داد. نقوی حسینی هم از مخالفت فراکسیون ولایی با تعطیلات تابستانی مجلس خبر داد و گفت که در شرایط فعلی لازم است سه فراکسیون سیاسی مجلس نشست های مشترکی را برگزار کنند.

همچنین مهرداد لاهوتی سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس از تحلیل محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه درباره آخرین وضعیت مذاکره با اروپا و روسیه درخصوص برجام و عزم آمریکا بر شکل دادن جنگ اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران در جلسه این فراکسیون خبر داد.

ناطقین امروز مجلس

نماینده زرتشتیان: سخنان بنیانگذار انقلاب سال‌هاست زمینه وحدت اقوام و مذاهب را فراهم کرده است

کاظمی: آقای رئیس جمهور چرا با مردم سخن نمی‌گویید؟

یک عضو کمیسیون امنیت ملی: ارز، سکه و اشتغال مهم‌ترین مسایل کشور است

مقصودی: مجلس کمیته ویژه‌ پیگیری رانت ارز تشکیل دهد

موسوی لارگانی: چرا باید عده‌ای از همکاران ما به دنبال برداشته شدن حصر باشند؟

***

نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از بحث و بررسی طولانی و دادن تذکرها و اخطارهای متعدد بالاخره شرایطی که نقل و انتقالات مالی را در حکم تامین مالی تروریسم می داند را تصویب کردند.

در ادامه مجلس با تصویب ماده ای از لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم، جرایم موضوع قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم را جرم سیاسی ندانستند و با تصویب ماده پنج لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم، متخلفان از قانون را به «معاونت» در جرم محکوم کردند.

اخطارها و تذکرات شفاهی امروز نمایندگان مجلس

پزشکیان در پاسخ به ادیانی: اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم ربطی به FATF ندارد

کواکبیان: رییس‌جمهور شرایط کشور را به مردم توضیح دهد

مطهری در پاسخ به قاضی‌پور: وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی درباره تعطیلی روز گذشته بازار گزارش دهند

سلیمی: رئیس‌جمهور که به توچال می‌رود یک جلسه هم به مجلس بیاید

داداشی: رئیس‌جمهور کجاست که درباره نوسانات بازار به مردم پاسخ دهد

***

نمایندگان مجلس با تصویب بندی در طرح اصلاح موادی از آیین نامه داخلی مجلس مقرر کردند که ر ییس‌جمهور و وزرا به صورت دوره‌ای برای ارائه گزارش عملکرد خود در مجلس حاضر شوند.

همچنین در مصوبه ای دیگر با 148 رای موافق، 17 رای مخالف و 7 رای ممتنع از مجموع 207 نماینده حاضر در مجلس رییس جمهور و وزرا موظف به ارائه گزارش عملکرد سالیانه خود در مجلس شدند.

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز پنجم تیرماه

سوال نماینده زابل از وزیر نیرو درباره علت عدم اقدام جدی این وزارتخانه در خصوص انرژی‌های پاک و نو و همچنین انصراف سیدناصر موسوی لارگانی نماینده فلاورجان از طرح سوالش از وزیر کشور در خصوص عدم استقلال مدیریتی و عدم اجرای قانون تقسیمات کشوری اعلام وصول شد.

همچنین یوسف‌نژاد عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی از تقدیم طرح استیضاح وزیر اقتصاد به هیات رییسه با 50 امضا خبر داد.

ارسال نظر