|
|
کدخبر: ۱۸۱۸۵۴

وزارت امور خارجه چین با دفاع از روابط تجاری این کشور با ایران تاکید کرد که روابط اقتصادی میان تهران و پکن آزاد، شفاف و قانونی است.

به گزارش امیدنیوز ، به نقل از خبرگزاری رویترز، پس از آن‌که رییس جمهور آمریکا تصمیم خود برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران را عملی کرد، وزارت امور خارجه چین روز چهارشنبه (امروز) با انتشار بیانیه‌ای یادآور شد که روابط تجاری پکن با تهران آزاد، شفاف و قانونی است.

در این بیانیه که در اختیار رویترز قرار گرفته، آمده است: چین به طور قاطعانه با تحریم‌های یک جانبه مخالفت کرده است. روابط تجاری چین با ایران آزاد و شفاف، منطقی، عادلانه و قانونی است و هیچ یک از قطعنامه‌های سازمان ملل را نقض نمی‌کند.

وزارت امور خارجه چین همچنین در این بیانیه تاکید کرده است که از حقوق قانونی چین باید محافظت شود.

چین که از بزرگترین خریداران نفت ایران به شمار می‌آید و روابط تجاری نزدیکی با ایران، به ویژه در سال‌های اخیر داشته است، در پاسخ به تهدید رییس جمهور آمریکا این بیانیه را منتشر کرده است که روز سه‌شنبه ساعاتی پس از امضای دستور بازگشت تحریم‌ها علیه تهران گفت که هر که با ایران تجارت کند با آمریکا تجارت نخواهد داشت.

به گزارش رویترز، چین روزانه حدود 650 هزار بشکه نفت از ایران خریداری می‌کند که هفت درصد از مجموع واردات نفت پکن را تشکیل می‌دهد. این میزان واردات نفت ایران طبق قیمت‌های کنونی بازار بالغ بر 15 میلیارد دلار در سال ارزش دارد.

ارسال نظر