|
|
کدخبر: ۱۸۱۸۷۴

استاندار کرمانشاه:

استاد روابط بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه، با اشاره به شرایط داخلی و بین المللی کشورمان از نظر اقتصادی و وضعیت برجام، گفت: نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی زمان مناسبی برای سئوال از رئیس جمهوری انتخاب نکرده اند.

دکتر شهرام فتاحی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اصولا در تمام ممالک جهان، قوای سه گانه ضمن تقید به اصل تفکیک قوا یک رابطه تنظیم، نظارت و تقویت متقابل نسبت به همدیگر را دارند و بدیهی است که این رویکرد مقوم و موید دموکراسی و بسترساز نهادینگی آن است.
وی تصریح کرد که طرح سئوال از رئیس جمهوری فی ذاته نه فقط امر مذمومی نیست بلکه از پویایی و بیداری ارکان سه گانه حاکمیت خبر می دهد.
این استاد روابط بین الملل در ادامه توضیح داد اما معمولا در قانونی نانوشته ولی راهبردی ظروف زمان و مکان و شرایط خاص ملی و بین المللی یک بازیگر در این پروسه لحاظ می شود.
فتاحی با اشاره به شرایط حساس جمهوری اسلامی ایران گفت: امروز ما شاهد خروج غیرقانونی و قاهرانه آمریکا از برجام، آغاز تحریم های این کشور، به نعل و به میخ زدن اروپایی ها در پایبندی به برجام، روحیه و رویه کاسب کارانه و نه چندان مطمئن روسیه و چین، درگیری های منطقه ای که به سان استخوان لای زخم هنوز به فرجام نرسیده اند، پروژه ها و طرح های مهم و معطل مانده با شرکت های بزرگ غربی هستیم که بر وضعیت کشور تاثیر گذاشته است.
وی تصریح کرد از طرفی ‌در داخل کشور با مشکلاتی مواجهیم که جهش قیمت خیره کننده دلار ، طلا و انواع اقلام مصرفی مردم که نفس های شهروندان را به شماره انداخته است به هیچ پرده پوشی کشور را با مشکل مواجه کرده است.
این استاد روابط بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه در ادامه سخنان خود گفت: حال با این اوصاف این سئوال مطرح است که آیا نمایندگان مجلس شورای اسلامی زمان مناسبی را برای طرح سئوال از رئیس جمهوری انتخاب کرده اند که جواب منفی است.
فتاحی این پرسش را مطرح کرد که آیا به صراحت سیاست اعلامی دولتمردان آمریکایی را نشنیده اند که هدف و غایت تهدیدها و تحریم های آنها تشدید فشارهای معیشتی به مردم، بی ثبات سازی و تقابل ارکان حاکمیت، فرسایش سرمایه های اجتماعی و خدایی ناکرده فروپاشی از درون قلمداد شده است؟!
او یادآوری کرد که گروکشی های سیاسی و عقده گشایی های جناحی رویکردهایی دشمن شادکن است که غیر از یاس و ناامیدی روزافزون شهروندان و فرسایش سرمایه اجتماعی نظام سیاسی پیامد دیگری ندارد چرا که به نگاه و اذهان نگران ملت پیام تقابل گرایی بازدارنده قوای مجریه و مقننه را ارسال می کند.
وی این سئوال را مطرح کرد که آیا در شرایط ملی و منطقه ای جمهوری اسلامی ایران که بر آن سنگ فتنه و باران بلا می بارد زمان مناسبی برای طرح سئوال از رئیس جمهوری است؟!
او همچنین این سئوال را مطرح کرد که آیا در شرایطی که رهبری تاکید وافر و مصرح بر هم داستانی و هم افزایی قوا و اجرای تصمیمات عاجل و کارآمد برای مرتفع کردن معضلات معیشتی و دغدغه های لاینحل آنها را دارند از این اقدام بارقه های اتفاق و همدلی به منصه ظهور می رسد و یا گروکشی های جناحی و باندی که عملا آفت عافیت این ملت شده است؟!
او بیان کرد که لیست نمایندگان درخواست کننده سئوال از رئیس جمهوری نشانگر آن است که تقریبا قاطبه آنان منتسب به یک جریان جناحی و طیف خاص هستند.
وی افزود: تجربه استیضاح آقای ربیعی نشان داد که این قبیل کنش های دموکراتیک پارلمان عملا از مدار قانونی و معمول خود خارج می شود و به عرصه تخریب متقابل بدل می شود که شوکران ملک و ملت در شرایط حساس کنونی است.
او اضافه کرد: چنان که اگر رئیس جمهوری هم متقابلا به زعم خود دست به پرده دری و افشاگری بزند که ظاهرا وجه رایج بازار مکاره سیاست در ایران است، آفات این اقدام صدچندان خواهد شد.
وی گفت: ابدا نمی توان منکر آن شد که دولت دکتر روحانی و کارگزاران مختلف آن بسی بهتر می توانستند به آسیب شناسی و چاره اندیشی معضلات موجود بپردازند ولی به راستی دولت روحانی میراث دار این مشکلات و چالش ها نبوده است.
وی در پایان این سوال را مطرح کرد که آیا همه ارکان قدرت و ثروت در کشور در سال ها و بخصوص ماه های اخیر بدون در نظر گرفتن ملاحظات سیاسی آتش نشان گدازه های در حال جوشش بوده اند و یا برخی با نیشخند و نقد شالوده شکنانه بر حرارت این لهیب افزوده اند و ناخواسته آب به آسیاب دشمنان ریخته اند؟.
رییس مجلس پنج محور سئوال از رییس جمهوری را ناموفق بودن دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت در کاهش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی شدید چندین ساله، افزایش شتابان نرخ ارزهای خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی اعلام کرد.
براساس ماده 213 آیین نامه داخلی مجلس، رییس جمهوری موظف است ظرف مدت یک ماه از تاریخ دریافت سوال در جلسه علنی مجلس حضور یافته و به سوال نمایندگان پاسخ دهد.

ارسال نظر