|
|
کدخبر: ۱۸۲۰۲۴

رئیس مجلس شورای اسلامی علت عدم قابلیت ارجاع سوال از رئیس جمهور به قوه قضائیه را توضیح داد.

به گزارش امیدنیوز ، علیرضا سلیمی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 7 شهریور ماه) مجلس شورای اسلامی در تذکری با استناد به ماده 18 آیین‌نامه پیرامون پایبندی هیئت رئیسه به سوگند یاد شده گفت: در ماده 52 آیین‌نامه وظایف اقتصادی داخلی و خارجی به کمیسیون اقتصادی سپرده شده است لذا موضوع گزارش درباره قاچاق کالا و ارز باید در این کمیسیون بررسی می‌شد که گزارشی همه ‌جانبه‌تر نسبت به گزارش کمیسیون صنایع ارائه شود.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به استناد ماده 213 آیین‌نامه داخلی مجلس تصریح کرد: در پایان تبصره این ماده آمده است که چنانچه اکثریت نمایندگان حاضر در جلسه از پاسخ رئیس جمهور به سوالی قانع نشده باشند و موضوع مورد سوال، نقض قانون یا استنکاف از قانون محسوب شود، آن سوال به قوه قضائیه ارسال می شود.

وی افزود: از این رو باید در خصوص سوال از رئیس جمهور و نتیجه آن تعیین تکلیف شود که اگر نقض قانون صورت گرفته به آن رسیدگی شود چرا که در حال حاضر هر کس بر اساس برداشت‌های خود اظهارنظر می‌کند که هیات رئیسه باید این موضوع را سامان دهد.

دکتر لاریجانی: موضوع هیچ کدام از سوالات از رئیس جمهور استنکاف از قانون نبود

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر نخست سلیمی عنوان کرد: قاچاق کالا بیشترین ضربه را به حوزه تولید کشور وارد می‌کند از این رو موضوع گزارش در این خصوص به کمیسیون صنایع و معادن مجلس سپرده شد.

رئیس قوه مقننه در ادامه در پاسخ به تذکر بعدی سلیمی اظهار داشت: موضوع هیچ کدام از سوالات از رئیس جمهور استنکاف از قانون نبود و صرفاً نمایندگان در نطق‌های خود به نقض قانون اشاره‌هایی داشتند از این رو به علت عدم عنوان استنکاف یا نقض قانون در موضوع سوال، سوالاتی از رئیس جمهور قابل ارجاع به قوه قضائیه نیست با این حال موارد مد نظر خود را به هیات رئیسه ارائه کنید تا مورد بررسی قرار گیرد.

ارسال نظر