|
|
کدخبر: ۱۸۲۰۳۶

حمید بقایی چهره پرخبر دولت های نهم و دهم امروز با وجود محکومیت به 13 سال حبس دگربار به دلیل اتهام به شخصیت های سیاسی دادگاهی می شود. موضوعی که شاید علت آن را باید تمایل فراوان او به حاشیه سازی و فرافکنی دانست و می تواند حکمی جدید برای یار دیرین احمدی نژاد به ارمغان بیاورد.

به گزارش امیدنیوز ؛ نام حمید بقایی از چهره های سیاسی دولت های نهم و دهم دگربار به صدر اخبار رسانه های مختلف آمده است و علت آن دادگاه امروز او محسوب می شود که در سایه سخنان وی درباره رییس قوه قضاییه برگزار خواهد شد.

او که در دوره ای رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور و ویژه اقتصادی بود و همچنین معاونت اجرایی رییس‌جمهوری وقت ایران در دولت های نهم و دهم را نیز برعهده داشت با حاشیه های گوناگونی در سال های پایانی کار دولت احمدی نژاد و پس از آن روبرو شد.

او در زمان ریاست سازمان میراث فرهنگی به دلیل خودداری از اجرای یکی از احکام دیوان عدالت اداری به انفصال از خدمات دولتی برای چهار سال محکوم شد که محمدجعفر منتظری رییس وقت دیوان عدالت اداری در تیر سال بعد خبر از منتفی شدن حکم انفصال از خدمت حمید بقایی داد.

بقایی در این باره می گوید: به علت بردن نام بنای تاریخی در شیراز به عنوان یک اثر تاریخی مالک آن به دیوان عدالت اداری شکایت کرد و خواستار خروج ملک از فهرست آثار تاریخی و ملی شد که به خواسته اش رسید.

غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه در 18 خرداد 1394 خورشیدی، حدود 2 سال پس از پایان کار دولت دهم در سخنانی بیان داشت: حمید بقایی که قرار بازداشت برایش صادر شده، از این تاریخ تحت بازداشت قرار می‌گیرد.

البته اشاره‌ای به جزییات بازداشت بقایی نشد و تنها اعلام شد که بازپرس پرونده معاون اجرایی دولت دهم را احضار و برای وی قرار بازداشت صادر کرده است.

سید علی‌اصغر حسینی از وکلای بقایی در این باره گفته است: طبق اسناد و مدارک موجود، اتهامی که به آقای بقایی منتسب شده مربوط است به اواخر دولت دهم که بحث پرداخت پاداش به برخی وزرا، مسئولین و مقامات دولتی مطرح بوده است.

سرانجام این چهره خبرساز در 28 دی 1394 خورشیدی با تبدیل قرار بازداشت به کفالت آزاد شد. علت بازداشت چندماهه وی تا زمان آزادی مشخص نبود. او با پشت سر گذاشتن 225 روز از «بازداشت موقت» آزاد شد و پس از آن طرح شکایت از تعدادی از شخصیت های سیاسی را دنبال کرد.

بقایی در بهمن 1395 خورشیدی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری 1396 خورشیدی به عنوان نامزد مستقل اعلام آمادگی کرد اما شورای نگهبان صلاحیت وی را تایید نکرد.

در ادامه حمید بقایی در 18 تیر 1396 خورشیدی با تأیید حکم از طرف دادگاه تجدیدنظر بازداشت و پس از تعیین وثیقه 50 میلیارد تومانی در دادسرا و تهیه نشدن آن زندانی شد. غلامحسین محسنی اژه‌ای اتهامات حمید بقایی را «تصرف غیرمجاز، اختلاس و تبانی در معاملات دولتی» اعلام کرد.

حمید بقایی پس از 18 روز بازداشت با تأمین 20 میلیارد تومان وثیقه آزاد و پس از آن در دفتر محمود احمدی‌نژاد با استقبال هوادارانش روبرو شد.

سرانجام شعبه 1057 دادگاه کیفری 2 تهران و شعبه‌ 68 دادگاه تجدیدنظر استان تهران کیفرخواست در این زمینه را صادر کرد و هفت بند به تشریح حکم حمید بقایی پرداخت.

حمید بقایی به دلیل تصرف غیرقانونی در اموال دولتی شامل 703 سکه تمام بهار آزادی، یک هزار و 842 قطعه نیم سکه، 15 سکه دو و نیم، مبلغ 21 میلیارد و 175 میلیون و 300 هزار ریال وجوه نقدی و 425 میلیون و 510 هزار تومان کارت هدیه به پانزده سال حبس و جزای نقدی، بابت اختلاس به مبلغ سه میلیون و 766 هزار و 500 یورو و590 هزار دلار به پانزده سال حبس و جزای نقدی معادل 433 میلیارد و 212 میلیون ریال و انفصال دائم از خدمات دولتی و رد مال در حق دولت محکوم شد.

در این حکم همچنین اشاره شده بود که دادگاه بدوی انتشار حکم صادره را تجویز کرده و دادگاه تجدیدنظر درباره 2 فقره اتهام نامبرده حکم برائت و در ارتباط با کشف برخی اقلام ممنوعه مانند شوکر برقی قرار موقوفی تعقیب صادر کرده است.

پس از تأیید حکم دادگاه بدوی در دادگاه تجدیدنظر استان تهران، قطعیت آن و ابلاغ حکم صادره، 22 اسفند 1396 خورشیدی نسبت به دستگیری و معرفی وی به منظور اجرای حکم صادره از جمله 15 سال حبس و 43 میلیارد تومان جزای نقدی اقدام و بقایی به زندان معرفی شد. وی سپس در زندان به اعتصاب غذا دست زد.

اینک پس از چندین ماه از زندانی شدن بقایی و با وجود محکوم شدن به ١٣ سال حبس، مهران عبدالله پور وکیل مدافع وی، خبر تشکیل پرونده جدید برای موکل خود را تایید کرده است و امروز(11 شهریور) او به منظور دفاع در برابر اتهامات تازه به دادگاه خواهد رفت.

بقایی در مرداد 1397 خورشیدی، پس از پایان مرخصی و زمان بازگشت به زندان در مطالبی علیه قوه قضاییه سخن گفت و این مهم سبب باز شدن پرونده تازه ای برای او شد. بر این پایه اتهام جدید او توهین به رییس قوه قضاییه به علت اطلاق کلمه «ظالم» است.


اکنون باید منتظر ماند تا دید که حمید بقایی در پرونده جدید خود با چه حکمی روبرو خواهد شد و چه میزان محکومیتی در انتظار این چهره سیاسی پر حاشیه است. حاشیه هایی که با وجود گذشت سال ها از پایان کار ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد همچنان او و یارانش را همراهی می کند و دلیل آن را می توان در علاقه فراوان بهاری ها به جنجال آفرینی مشاهده کرد.

ارسال نظر