|
|
کدخبر: ۱۸۲۰۴۸

عضو شورای شهر تهران با اشاره به افزایش قیمت مسکن در شهر تهران گفت: توجه به بازافرینی شهری و نوسازی بافت‌های فرسوده به منظور تامین مسکن افراد کم‌درآمد باید مورد توجه وزارت راه و شهرسازی و شهرداری تهران قرار بگیرد.

به گزارش امیدنیوز ، مجید فراهانی در جریان هشتاد و سومین جلسه شورای شهر تهران در خصوص توجه به بازآفرینی شهری و نوسازی بافت فرسوده به منظور تامین مسکن اقشار کم‌درآمد تذکر داد.

وی در این رابطه گفت: مسکن یکی از مهمترین نیازهای اساسی خانواده‌هاست و به عبارت دیگر مسکن و سرپناه مناسب را می‌توان پس از هوا، غذا و پوشاک یکی از اساسی‌ترین نیازها برای داشتن زندگی با عزت و مبتنی بر کرامت انسانی دانست و نظام جمهوری اسلامی این حق را در اصول 2، 31 و 43 قانون اساسی محترم شمرده و دولت را موظف به تامین مسکن مناسب برای تامین همه اقشار جامعه کرده است.

فراهانی با اشاره به وضعیت نامناسب مسکن طی سالهای اخیر گفت: متاسفانه رشد نسبت شاخص قیمت خانه به درآمد طی 3 دهه گذشته در ایران سرسام‌آور بوده و این شاخص در نیمه نخست سال جاری رشد افزونی داشته است و این رشد به گونه‌ای است که دسترسی اقشار مختلف به مسکن را به امری کاملا نابرابر بدل ساخته و بسیاری از اقشار طبقه متوسط و کم درآمد در تامین مسکن خود با مشکلاتی مواجه شده‌اند.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: از این رو آنها را به تغییر الگوی تامین مسکن از تغییر در محله‌ سکونت و استفاده از واحدهای با متراژ پایین‌تر تا رخت بستن از تهران و مهاجرت به شهر منطقه تهران از پرند تا پردیس کرده است. این تغییر بدون شک بر افزایش ترافیک، آلودگی هوا و افزایش ترافیک‌های اجتماعی اثرات ملموسی خواهد داشت.

رئیس کمیته بودجه و نظارت شورای شهر تهران تصریح کرد: رشد نسبت شاخص قیمت خانه به درآمد در مورد اقشار بسیار کم‌درآمد ایران به عددی بالای 30 درصد رسیده که بیش از 3 برابر کشورهای توسعه یافته است. به عبارتی بهتر اقشار کم‌درآمد ایران یک سوم اقشار کم درآمد کشورهای توسعه یافته شانس خانه‌دار شدن دارند و حل این مسئله نیازمند مداخله دولت با همکاری شهرداری‌ها برای تامین مسکن با استفاده از سرمایه‌گذاری و مشارکت بخش خصوصی است.

وی افزود: مطمئنا با برنامه‌ریزی برای تامین مسکن بر پایه بازآفرینی شهری و نوسازی بافت‌های فرسوده شهری خواهیم توانست حق مسکن شهروندان را بدون دامن زدن به حاشیه‌نشینی مدرن در قالب مسکن تامین کنیم و این امرنیازمند اقدام و عمل است.

فراهانی افزود: بر همین اساس در اجرای بند 3 ماده 71 قانون شوراهای اسلامی کشور، درباره توجه به بازآفرینی شهری و نوسازی بافت فرسوده به منظور تامین مسکن افراد کم درآمد به وزارت راه و شهرسازی و شهرداری تهران تذکر می‌دهم.

وی در پایان گفت: امیدوارم با اقدام به موقع و اهتمام وزارت راه و شهرسازی و شهرداری تهران شاهد بازآفرینی شهری و نوسازی بافت فرسوده باشیم و از این طریق هم مسکن مورد نیاز اقشار کم درآمد و متوسط تامین شود و هم بازآفرینی شهر در برابر مخاطراتی چون زلزله و ... تقویت شود.

ارسال نظر