|
|
کدخبر: ۱۸۲۶۸۸

شبکه تلویزیونی کره جنوبی در گزارشی عنوان کرد که بازگشت تحریمهای ایران پیامی برای کره شمالی قبل از آغاز مذاکرات این کشور با آمریکا است.

به گزارش امید نیوز ، تلویزیون 'کی بی اس' کره جنوبی، در گزارشی یادآور شد، دولت دونالد ترامپ تمام تحریم‌های ایران که تحت توافق هسته‌ای سال 2015 لغو شده بودند را بازگرداند که این موضوع پیامی معنا دار به کره شمالی است.
'کیم هین وک' استاد دیپلمات ملی کره جنوبی در این برنامه تلویزیونی گفت: آغاز مرحله دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران پیامی روشن و واضح به کره شمالی است.
مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا اخیرا گفته بود، هرگونه تلاش برای خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی بسیار دشوارتر از توافق هسته‌ای سال 2015 با ایران است. به گفته وی، خلع سلاح کره شمالی شامل سلاح‌های کشتارجمعی، موشک‌های بالستیک و بازرسی از تجهیزات نظامی این کشور می‌گردد.
وزارت خارجه کره شمالی در روز شنبه 12 آبان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: اگر آمریکا تحریم‌ها را لغو نکند این کشور برنامه تقویت زرادخانه تسلیحاتی اتمی را شروع می‌کند.
این بیانیه با اشاره به اجرای دوباره سیاست 'پیونگجین' که مربوط به راهبرد نظامی هسته‌ای این کشور به‌حساب می‌آید، افزوده است: چنانچه آمریکا تحریم‌ها را برطرف نکند این کشور رهیافت تقویت نیروی هسته‌ای نظامی و توسعه اقتصادی هم‌زمان را به اجرا می‌گذارد.
این در شرایطی است که کره شمالی پیشتر تهدید کرده است چنانچه سیاست خصمانه آمریکا به همین شکل ادامه یابد این کشور از مذاکرات با واشنگتن نیز خارج خواهد شد.
این کشور آمریکا را متهم کرده است که هرگز به تعهداتی که در اجلاس سران دو کشور در سنگاپور در سال جاری میلادی داده، عمل‌نکرده و برای پیشبرد برنامه خلع سلاح هسته‌ای شبه‌جزیره کره زمینه‌سازی نکرده است.
همچنین کره جنوبی یک ماه قبل اعلام کرد که مایل است بخش‌هایی از تحریم‌ها علیه کره شمالی را لغو کند اما آمریکا بی‌درنگ با آن مخالفت کرد و سپس کره تأکید کرد بدون تصویب واشنگتن نمی‌تواند دست به چنین کاری بزند.
علاوه براین، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا گفت که طی روزهای آینده در نیویورک با «کیم یونگ چول» مرد شماره دو کره شمالی دیدار می‌کند.
پمپئو در مصاحبه با شبکه سی.بی.اس اظهار داشت که دو طرف در خصوص خلع سلاح هسته‌ای پیونگ‌یانگ و دومین دیدار احتمالی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا و «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی گفت‌وگو خواهند کرد.
وزیر خارجه آمریکا گفت، انتظار دارد که دو طرف در این زمینه به «پیشرفت‌های واقعی» دست یابند. ترامپ و کیم ماه ژوئن در سنگاپور دیداری تاریخی برگزار کرده و متعهد شدند در جهت خلع سلاح هسته‌ای شبه‌جزیره کره گام بردارند.
پمپئو در مصاحبه دیگری با شبکه فاکس نیوز گفت که «دراین‌باره نگرانی ندارد.» وی افزود: ما می‌دانیم با چه کسی مذاکره می‌کنیم و از مواضع آن‌ها مطلع هستیم. رئیس‌جمهوری نیز مواضع خود را به‌روشنی اعلام کرده است.»
وی همچنین اظهار داشت: تا زمانی که به هدف نهایی خود نرسیم تحریم‌های اقتصادی برداشته نخواهد شد.
 

ارسال نظر