|
|
کدخبر: ۱۸۲۷۱۰

در حالی که دولت ترامپ تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را مجددا اعمال کرده است، اتحادیه اروپا مدعی است تلاش‌های خود را برای نجات توافق هسته‌ای ایران و حفظ روابط اقتصادی با تهران افزایش داده است.

به گزارش امید نیوز ،

دولت ترامپ فشار زیادی را بر کشورهای اروپایی وارد کرده است تا به تحریم های واشنگتن علیه تهران عمل کنند.

بر اساس این گزارش ماژا کاسیانسیچ سخنگوی امور خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه در اظهاراتی تاکید کرد: تلاش ها برای حفظ توافق هسته ای ایران و حفظ روابط اقتصادی و تجاری با ایران در هفته های اخیر مضاعف شده است، به خصوص تلاش های مربوط به ایجاد یک سیستم پرداخت مبادلات ارزی ویژه.

وی در ادامه افزود: یکی از مهمترین تدابیر از سوی ما ، وضعیت انسداد بود که در ماه اوت به روز رسانی شده است. این یکی از اقداماتی بوده است که ما انجام داده ایم ولی این یکی از واضح ترین اقدامات برای شرکت ها بوده است چرا که تجارت با ایران همچنان مشروع و قانونی است.

این در شرایطی است که علی رغم اعلام وضعیت انسداد از سوی اتحادیه اروپا، شبکه پرداخت مالی بین المللی موسوم به سوئیفت در حال قطع ارتباط برخی از بانک های ایرانی با این سامانه بین المللی است.

استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا روز جمعه توئیت کرد: این اقدام شامل بانک مرکزی ایران نیز می شود.

اتحادیه اروپا پیش از این هشدار داده بود که قطع دسترسی بانک های ایرانی به شبکه سوئیفت ، همگرایی سیستم مالی بین المللی را تحت تاثیر منفی قرار خواهد داد.

اتحادیه اروپا قصد دارد با راه اندازی یک سیستم پرداخت ارزی مستقل ، به شرکت های اروپایی کمک کند تا از تحریم های آمریکا در امان بوده و به همکاری تجاری و اقتصادی با ایران ادامه دهند. البته جزئیات درباره این سامانه پرداخت اروپایی هنوز ابهامات زیادی دارد.

سیسیلیا مالمستروم کمیسر امور تجاری اتحادیه اروپا پیش از این اذعان کرده است که ایده راه اندازی سامانه پرداخت ارزی و مالی اروپایی روی کاغذ خوب به نظر می رسد ولی در عمل اجرای آن بسیار سخت است.

 

ارسال نظر