|
|
کدخبر: ۱۸۲۸

در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی و با آرای نمایندگان مجلس، محسن اسماعیلی، سام سوادکوهی و نجات‌الله‌ ابراهمیان به جمع حقوقدانان شورای نگهبان پیوستند

به گزارشامیدنیوزبه نقل از تسنیم، بر اساس اصل ۹۱ قانون اساسی ۶ عضو حقوقدان شورای نگهبان براساس رای نمایندگان مجلس انتخاب می‌شوند. از آنجا که مدت عضویت ۳ عضو حقوقدان شورای نگهبان شامل آقایان محسن اسماعیلی، عباسعلی کدخدایی و حسینعلی امیری در تاریخ ۲۵ تیرماه سالجاری به پایان می‌رسید، رئیس قوه قضائیه در نامه‌ای به رئیس مجلس ۵ نفر را به عنوان حقوقدانان شورای نگهبان معرفی کرد.

برپایه این گزارش، در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی و با آرای نمایندگان منتخب مردم در خانه ملت، محسن اسماعیلی، سام سوادکوهی و نجات‌الله‌ ابراهمیان به جمع حقوقدانان شورای نگهبان پیوستند و عباسعلی کدخدایی و محمدهادی صادقی که جزو معرفی‌شدگان از سوی رئیس قوه قضائیه بودند نتوانستند رای نمایندگان مجلس را کسب کنند.

*معرفی اجمالی دو عضو جدید شورای نگهبان

سام سوادکوهی با اخذ ۱۴۷ رای از آرای ماخوذه مجلس شورای اسلامی به عنوان عضو حقوقدان شورای نگهبان انتخاب شد.

*سوابق تحصیلی

سام سواد کوهی مقطع لیسانس خود را در سال ۱۳۵۹ از دانشگاه تهران، فوق لیسانس را در سال ۱۳۶۸ از دانشگاه شهید بهشتی و مقطع دکترا را نیز در رشته حقوق دعوی از فرانسه اخذ کرده است.

*سوابق قضایی

وی از سال ۶۰-۱۳۵۹ در دادسرا، دادگاه و دادگستری فعالیت کرده است.

نجات‌الله ابراهیمیان با اخذ ۱۳۰ رای از آرای ماخوذه مجلس شورای اسلامی به عنوان عضو دیگر حقوقدان شورای نگهبان انتخاب شده است.

*سوابق تحصیلی

نجات‌الله ابراهیمیان در سال ۶۳ وارد دانشکده علوم قضایی شد و به عنوان کارآموز قضایی به استخدام قوه قضاییه درآمد. دوره کارشناسی طی سه سال و نیم به اتمام رساند و بلافاصله در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تهران در رشته حقوق خصوصی پذیرفته شد.

وی در پنجمین سال خدمت در آزمون دانشجو به خارج در مقطع دکترای حقوق پذیرفته شد و پس از پنج سال و اندی تحصیل، موفق به اخذ دیپلم عالی زبان فرانسه، کارشناسی ارشد حقوق خصوصی و دکترای حقوق تعهدات از کشور فرانسه شد.

*سوابق قضایی

نجا‌ت‌الله ابراهیمیان کار قضایی را در سال ۱۳۷۰ آغاز کرد و مراحل مختلف ارتقاء شغلی را به ترتیب از دادیاری تا ریاست شعب دادگاه عمومی و مستشاری و ریاست شعب دادگاه تجدیدنظر استان تهران طی کرد.

وی همچنین مدتی مدیرکل امور پارلمانی وزارت دادگستری بوده وآخرین شغل قضایی وی معاون دادستان انتظامی قضات بوده است.

ارسال نظر