|
|
کدخبر: ۱۸۳۱۳۰

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: آمریکا فکر می‌کرد ۱۳ آبان در ایران قحطی و شورش خواهد شد، مردم متوجه شدند که بسیاری از حرف‌های آمریکا فقط حرف است و ما نشان دادیم می‌توانیم در داخل کشور با کمک همدیگر دوران تحریم را کوتاه کنیم.

به گزارش امید نیوز ، محمود واعظی شامگاه یکشنبه در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان گلستان، اظهار کرد: اگر از کارآفرینان کشور حمایت جدی کنیم نتیجه آن رونق اقتصادی و اشتغال خواهد بود تا در این شرایط سخت وضعیت بهتری داشته باشیم.

وی افزود: نوع نگاه دولت به هر استان باید برگرفته از نظرات مدیران و مردم آن استان باشد، ارتباط نزدیک میان اتاق های بازرگانی و دولت به ما جهت می‌دهد تا با شرایط اقتصادی کشور چگونه برخورد کنیم.

اهم سخنان محمود واعظی بدین شرح است:

*تصمیم بر این بود که در بخشنامه‌ها تغییری ایجاد نشود و فقط ایرادات آن را بگیریم، دولت خیلی تلاش کرد که وارد این مرحله نشویم زیرا تحریم مشکلات زیادی برای ما ایجاد می‌کند.

*مردم آمریکا فردی را انتخاب کرده‌اند که عادی نیست و مشکلات زیادی دارد و به دلیل دیوار ساختن با کشور همسایه دولت خود را تعطیل کرد.

*جنگی که توسط عراق به ما تحمیل شد را ما شروع نکردیم اما پای آن ایستادیم، انروز هم ما به دنبال تحریم نرفتیم.

*ما در مقابل تحریم ایستادگی می‌کنیم و این ایستادگی را مردم و مسئولان انجام می‌دهند، شرایط به وجود آمده خواست ما نبوده اما دفاع از منابع و امنیت کشور خواست همه است.

*دوران تحریم کوتاه است و طولانی نخواهد شد، دشمن انتظار داشت از ۱۳ آبان با وضع تحریم‌های جدید اتفاقات زیادی در کشور رخ دهد اما آن روز برای ما یک روز معمولی بود.

* آمریکا فکر می‌کرد ۱۳ آبان در ایران قحطی و شورش خواهد شد، مردم متوجه شدند که بسیاری از حرف‌های آمریکا فقط حرف است و ما نشان دادیم می‌توانیم در داخل کشور با کمک همدیگر دوران تحریم را کوتاه کنیم.

*انتظار دولت از کارآفرینان نباید بیش از حد باشد و انتظار کارآفرینان از دولت هم باید در حد توان دولت باشد.

* دولت در حال کنترل کردن لحظه‌ای قیمت‌هاست و باید بتوانیم در کنار محدودیت‌ها از مزیت‌ها هم بهره ببریم.

*صادرکنندگان باید بدانند ارز حاصل از صادرات باید وارد چرخه اقتصادی کشور شود و برای روز مبادا نگه ندارند.

* اگر بستر برای گردشگری استان‌هایی مانند گلستان فراهم شود گردشگران داخلی و خارجی به این استان سفر می‌کنند.

* برخی محدودیت‌ها موجب شده گلستان در جایگاه اصلی‌اش نباشد، برخی جهش‌ها نیازمند دوره تاریخی است اما توجه به استان گلستان همواره در دستور کار دولت بوده است.

*تعهدی که رئیس جمهور در سفر قبلی داشته ۶۳۱ میلیارد تومان بوده که تا کنون ۷۵۴ میلیارد تومان پرداخت شده که ۱۱۹ درصد است.

* قرار است ۸۵ میلیارد تومان دیگر هم تخصیص یابد تا چند پروژه دیگر هم‌تکمیل شود.

* ۷۱ پروژه از قول‌های رئیس جمهور تکمیل شده، پنج پروژه بالای ۹۰ درصد، ۳۲ پروژه بین ۶۰ تا ۹۰ درصد و فقط یک پروژه انجام نشده است.

*از سال ۸۸ تا ۹۱ سالانه ۲۰۴ میلیارد تومان بودجه تخصیص می‌یافت اما از سال ۹۲ تا ۹۷ سالانه ۴۷۵ میلیارد تومان به استان گلستان تخصیص یافته است.

* استاندار گلستان سفری به ترکمنستان خواهد داشت تا مشکلات راه آهن اینچه برون را رفع کند.

* باید به وزرا و مسئولان فشار بیاوریم تا بخشی از اختیارات خود را به استان‌ها دهند و این در دستور کار ما قرار دارد که تفویض اختیار استانی انجام دهیم.

* در کشور ما نظارت بر ارز و واردات متولی درستی ندارد و از مجلس می‌خواهیم در موضوع نظارت بر ارز و واردات کالا به طور جدی ورود کند.

* دولت گوشت و مرغ و کالاهای روزمره را با ارز دولتی خریداری می‌کند اما به دلیل وجود واسطه‌های فراوان قیمت آن افزایش یافته است.

*مطالعه دقیقی برای پروژه پتروشیمی گلستان انجام نشده بود و باید کاربری آن تغییر کند.

 

ارسال نظر