|
|
کدخبر: ۱۸۳۴۱۶

رئیس‌جمهور گفت: دولت، حکومت و نظام باید زیرساخت‌ها را برای دانشگاهیان و محققان ایجاد کند، البته زیرساخت فقط ساختمان، وام و پول نیست؛ اولین زیرساخت آزادی است.

رئیس‌جمهور گفت: دولت، حکومت و نظام باید زیرساخت‌ها را برای دانشگاهیان و محققان ایجاد کند، البته زیرساخت فقط ساختمان، وام و پول نیست؛ اولین زیرساخت آزادی است.

حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز(شنبه) در جمع مدیران شرکت‌های دانش بنیان نمایشگاه دستاوردهای پارک فناوری پردیس، اظهار کرد: کار بسیار خوبی در طول این 5 سال انجام گرفته است و بیشترین بار آن هم بر دوش دانشگاه‌ها و معاونت علمی و فناوری بوده است.

وی افزود: اولین زیربنای پیشرفت‌های کشور آزادی اندیشه است؛ اگر این حاصل نشود و اگر محیط، محیط آزاد برای فکر و طرح وجود نداشته باشد، پیشرفتی حاصل نمی‌شود. علم پایه اصلی فناوری است و اگر فناوری می‌خواهد سرعت پیدا کند باید دانش های پایه ما رشد پیدا کند. پایه اصلی پیشرفت علم و دانش، آزادی و محیط و مناسب است. اگر استاد را آزاد نگذارید که بیاندیشد و اظهار نظر کند، امکان پیشرفت وجود ندارد. پیشرفت از آزادی شروع می شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه هنوز آن آزادی که ما در دوران خودمان، در حوزه علمیه قم احساس می‌کردیم در دانشگاه‌های ما نیست، گفت: در حوزه علمیه یک استاد تمام نظرات عالمان بزرگ را نقد می‌کند، حتی نظری که روی آن اجماع شده است، یک مدرس می‌آید و به راحتی تمام آن نظرات را رد می‌کند و نام بزرگترین فقها و علما را می‌آورد و می گوید اشتباه کردند و حتی شاگرد به استاد می گوید شما اشتباه کردید. اما در دانشگاه چنین آزادی وجود ندارد.

روحانی تاکید کرد: دولت، حکومت و نظام باید زیرساخت ها را برای شما ایجاد کند، البته زیرساخت فقط ساختمان و وام و پول نیست. اولین زیرساخت آزادی است. دولت هم باید بتواند زیرساخت های فیزیکی و هم زیرساخت‌های حقوقی را برای شما آماده کند. اگر این زیرساخت‌ها را آماده کردیم در آن محیط مناسب دانشجو می تواند رشد کند. رشد دانشجو و تحقیقات به پیوستگی و وابستگی است.

 

ارسال نظر