|
|
کدخبر: ۱۸۳۹۷۳

کنگره آمریکا توسط هواداران دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه 6 ژانویه همزمان با جلسه مجالس نمایندگان و سنای این کشور اشغال شد.

با عدم همراهی مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا در زمینه رد نتیجه انتخابات، آتش خشم و نفرت هواداران تندروی ترامپ شعله کشید و زبانه آن به ساختمان کنگره رسید.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری، ریاست مجلس سنا و در نتیجه ریاست نشست روز چهارشنبه کنگره را برعهده داشت. چهار سال پیش نیز جو بایدن، معاون باراک اوباما ریاست جلسه کنگره برای بررسی و تائید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ را برعهده داشت.

شبکه سی‌ان‌ان گزارش داد که قانونگذاران آمریکایی از ساختمان کنگره تخلیه شده و به یک پایگاه نظامی نزدیک منتقل شده‌اند.

هواداران ترامپ روی پلکان کنگره آمریکا اقدام به روشن کردن آتش کرده اند.

یک شاهد عینی اغتشاشات در واشنگتن اعلام کرد هواداران ترامپ با شکستن 4 لایه امنیتی و محافظان کنگره به داخل ساختمان نفوذ کردند.

 نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا خواستار دخالت نیروهای گارد ملی آمریکا برای بیرون کردن حامیان ترامپ از ساختمان کنگره شد.

جو بایدن رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در خصوص اعتراضات امروز هواداران دونالد ترامپ و ورود آنها به ساختمان کنگره اعلام کرد: این اعتراض نیست، بلکه آشفتگی و آشوب است.

 بوریس جانسون صحنه هاى امروز در کنگره و شورش حامیان ترامپ را بى شرمانه خواند و گفت اکنون زمان انتقال مسالمت آمیز قدرت در آن کشور است.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی توئیتری ضمن تکرار اظهارات قبلی خود درباره تقلب در انتخابات، از هواداران خود که وارد کنگره آمریکا شده‌اند خواست که به خانه‌ بروند.

مجالس سنا و نمایندگان آمریکا از ساعت ۸ شب به وقت شرق آمریکا جلسه ثبت نتایج انتخابات سوم نوامبر آمریکا را که با پیروزی بایدن همراه بود، از سر گرفتند. این نشست با حمله طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره نیمه تمام مانده بود.

پیش از آغاز دوباره نشست کنگره، نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان با ارسال یادداشتی به ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان گفت که برای تشکیل جلسه آماده شوند.

پلوسی همچنین گفته: «ما حالا به تاریخ پیوستیم و بخشی از این تصاویر شرم‌آور را دنیا مشاهده کرد.»

مایک پنس به عنوان رییس این نشست نیز به محل سنا بازگشت.

وی در آغاز دوباره این نشست گفت: امروز، روز سیاهی در تاریخ کنگره ایالات متحده بود. مسببین آشوب امروز در کنگره ما باید بدانید که شما پیروز نشدید. خشونت هرگز پیروز نمی‌شود.

تعداد کشته شدگان آشوب های اخیر آمریکا به بیش از 4 نفر رسید.

ارسال نظر