|
|
کدخبر: ۱۸۳۹۸۷

سابقه تاریخی در تایید صلاحیت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری

باوجود سابقه تاریخی در تایید صلاحیت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری گمانه زنی‌ها حاکی از تکرار این مسئله در مورد احمدی‌نژاد را دارد.

علی اکبری فعال دانشجویی، در ظی یادداشتی بیان کرد که در تاریخ 1 خرداد84 با اعلام شورای نگهبان مصطفی معین، محسن مهرعلیزاده و رضا زواره ای ردصلاحیت شدند.

اگر اصلاح‌طلبان می‌خواستند با یک نامزد کاملا اصلاح‌طلب وارد انتخابات ریاست‌جمهوری بشوند، حتما مصطفی معین گزینه خوبی بود و می‌تواند یک نامزد تمام‌عیار اصلاح‌طلب باشد؛ فردی که از ‌قضا به دلیل همین صفت در سال‌های متمادی در معرض تندترین حملات از سوی جناح اصولگرا بوده و البته هیچ‌گاه از مواضع اصلاح‌طلبانه خود کوتاه نیامده است. معین پس از پایان دوره دوم ریاست‌جمهوری خاتمی، در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۴ ثبت‌نام کرد و‌ پس از رد‌صلاحیت از سوی شورای نگهبان، با حکم رهبری تأیید صلاحیت شد. معین در آن دوره انتخابات بر شعار حقوق بشر و دموکراسی‌خواهی تأکید می‌کرد. جبهه مشارکت حامی اصلی او در انتخابات بود، اما در نهایت به دلیل تکثر نامزدهای اصلاح‌طلب، او نتوانست در انتخابات ریاست‌جمهوری نهم به توفیقی دست یابد. حال بازخوانی میکنیم اخبار و اطلاعات آن روزها را که شاید تاریخ در این انتخابات پیش رو تکرار شود.

یکم خرداد/علی مزروعی عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت : تنها واکنش در مقابل سلب حق "انتخاب مردم"، عدم شرکت در انتخابات است در صورت ردصلاحیت معین در انتخابات شرکت نمی‌‌کنیم.

محمدرضا خاتمی دبیرکل جبهه مشارکت :اگر معین نباشد، انتخابات را تحریم می‌‌کنیم.

یکم خرداد/ نوبخت سخنگوی ستاد هاشمی: همه‌ی جناح‌ها حق دارند در انتخابات کاندیدا داشته باشند. با حذف افراد مطرح در بعد خارجی تبلیغات ضد ایرانی که از پیش در مورد عدم آزادی انتخابات در ایران منتشر می‌شود ، مستند و تقویت و انتخابات ریاست جمهوری غیر دموکراتیک معرفی می‌شود. در بعد داخلی نیز اختلافات در کشور تشدید و رییس جمهوری آینده با مشکل جدی مواجه می‌شود.

یکم خرداد/هاشمی رفسنجانی: انتظار از شورای نگهبان این است که از نظر مقام معظم رهبری مبنی بر مشارکت عمومی و انسجام ملی حراست کند تا مردم بتوانند آزادانه نظر خود را اعمال کنند.

یکم خرداد/ شورای نگهبان در ساعت 22 در اطلاعیه‌ای اسامی کاندیداهای احراز صلاحیت شده را اعلام کرد. اسامی ذیل به ترتیب الفبا اعلام می گردد.

آقایان:

محمود احمدی نژاد

علی اردشیر لاریجانی

محسن رضایی میرقائد

محمدباقر قالیباف

مهدی کروبی

اکبر هاشمی بهرمانی

دوم خرداد/ مصطفی معین: این ردصلاحیت نابجا، غیرمنطقی و غیرقانونی است. در این انتخابات شرکت نخواهم کرد.

 

دوم خرداد/ محمدباقر قالیباف: از هر اقدامی که در جهت مشارکت حداکثری مردم نباشد، استقبال نمی کنم. اصلاحات همچنان تداوم خواهد یافت. رقابت در این دوره بر اساس نوع گفتمان و برنامه‌های نامزدهاست.

 

دوازدهم خرداد/ محمدباقر قالیباف: از وی در مورد ردصلاحیت‌ها سوال شد که گفت: بنده با هر اقدامی که مانع مشارکت حداکثری شود مخالف هستم و به عملکرد شورای نگهبان هم انتقاد دارم اما این به معنی نفی موجودیت شورای نگهبان و نظارت استصوابی نیست و ما نباید کارکردها را با ساختارها خلط کنیم.

دوم خرداد/علی شمخانی وزیر دفاع با انتقاد از هر اقدامی که به کاهش مشارکت مردم منجر می‌شود، ابراز امیدواری کرد که در آتیه با افزایش سعه صدر در کشور، زمینه‌ها برای افزایش مشارکت مردم فراهم آید.

دوم خرداد/ بیانیه ستاد حامیان قالیباف: شورای محترم نگهبان براساس کدام تحلیل و تشخیص دکتر مصطفی معین را فاقد صلاحیت جهت حضور در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده است و در همین راستا این شورای محترم براساس کدام دیدگاه و بینش دکتر محمود احمدی‌نژاد را قابل صلاحیت جهت حضور در انتخابات ریاست جمهوری دانسته است.

دوم خرداد/ بیانیه جنبش عدالتخواه دانشجویی: دانشجویان عدالت خواه اعلام می کنند با وجود این که با برخی از نامزدهای رد صلاحت شده سنخیت فکری چندانی ندارند، ولی محروم ساختن آن ها از نامزدشدن و محروم کردن علاقه مندان به آن ها از رای دادن را هم خلاف قانون، و هم منافی آرمان های انقلاب اسلامی می‌دانند.

دوم خرداد/نامه ی حداد عادل به رهبری برای تایید صلاحیت مهرعلیزاده و معین: اینک استدعا آن است در مورد اخیر چنانکه تجدید نظر در این امر را به مصلحت و مایه‌ی تقویت #مشارکت عمومی بیشتر ـ که مخصوصا مورد عنایت حضرتعالی در انتخابات ریاست جمهوری بوده می‌دانید، شورای محترم نگهبان را به توسیع دایره نامزدهای واجد صلاحیت، دلالت فرمائید.

دوم خرداد/ نامه ی رهبری به شورای نگهبان: از آنجا که مطلوب آن است که همه‌ی افراد کشور از صاحبان سلائق گوناگون سیاسی فرصت و مجال حضور در آزمایش بزرگ انتخابات را بیابند، لذا به نظر می‌رسد نسبت به اعلام صلاحیت آقایان دکتر مصطفی معین و مهندس مهرعلیزاده تجدید نظر صورت گیرد

دوم خرداد/ سخنگوی محسن رضائی: این نامه مقام معظم رهبری در حراست از مشارکت حداکثری مردم بسیار راه گشا و مفید است و انتظار می‌رفت که شورای نگهبان قبل از چنین دستوری این کار را انجام می‌داد. به سبب این که در حقیقت دایره‌ی انقلاب و نیروهای انقلابی باید به مراتب روز به روز گسترده‌تر شود نه این که نظیر قطاری باشد که از آن مسافران پیاده می‌شوند.

سوم خرداد/محمدرضا باهنر رئیس ستاد لاریجانی: اگر شورای نگهبان در تصمیم خود تجدید نظر کند و " معین" و "مهرعلیزاده" را تایید صلاحیت کند برای اصولگرایان و نظام ارزش زیادی دارد.

سوم خرداد/مسعود زریبافان رئیس ستاد انتخاباتی احمدی نژاد در گفتگو با ایسنا: شورای نگهبان طبق قانون باید در بررسی صلاحیت‌های خود، عدل را رعایت کند و میزان، نگرش این شورا به قانون است. حضور کاندیداهای متنوع در صحنه امکان مشارکت حداکثری مردم را در صحنه‌ی انتخابات فراهم می‌کند و شور و نشاط انتخاباتی را گسترش می‌دهد.

سوم خرداد/حسین نجابت سخنگوی فراکسیون اصولگرایان: نامه حدادعادل به رهبری کاملا روشن است . او برای توسعه مشارکت مردمی وتحقق مشارکت حداکثری چنین درخواستی کرد و رهبر انقلاب نیز پذیرفتند.

سوم خرداد/ محمود احمدی نژاد: تصمیم حکیمانه و مدبرانه رهبر معظم انقلاب اسلامی برای تجدیدنظر در مورد ردصلاحیت دو تن از نامزدان، شور و نشاط فضای انتخابات را افزون خواهد کرد و این امر حاکی از عمق هوشمندی، تدبیر و بلندنظری رهبری است.

سوم خرداد/حداد عادل: اطمینان دارم با پاسخ شایسته‌ای که شورای نگهبان به نامه مقام معظم رهبری خواهد داد، زمینه مشارکت بیشتر مردم فراهم و چشم فتنه کور خواهد شد.

سوم خرداد/ احمد حنتی دبیر شورای نگهبان: در امتثال نظر ولایی آن مقام شریف صلاحیت آقایان مصطفی معین و محسن مهرعلیزاده اعلام میگردد.

28خرداد/ ستاد انتخابات نتایج نهایی شمارش آرای نهمین دورۀ انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد و طبق آن اکبر هاشمی و محمود احمدی نژاد به دور دوم راه یافتند. مصطفی معین با 13.89درصد آرا نفر پنجم و محسن مهرعلی زاده با 4.38 آرا نفر آخر شدند.

با وجود این سابقه تاریخی در تایید صلاحیت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری گمانه زنی‌ها حاکی از  تکرار این مسیله در مورد احمدی‌نژاد را دارد.

 

 

 

 

 

ارسال نظر