|
|
کدخبر: ۱۸۴۰۱۴

مشروحی از گفتگوهای مناظرات کاندیداهای ریاست جمهوری

 

مهرعلیزاده:

 جناب رئیسی از لحاظ کلاسیک، شش کلاس درس خواندند، بعد هم رفتند در حوزه درس خواندند؛ بعد هم رفته اند معادل سازی کرده اند. صداوسیما پنج دقیقه از فیلم تبلیغاتی من را حذف کرد؛ بداخلاقی این است.

آقای رییسی قاضی هستند. آقای قاضی چرا پی در پی فیلترینگ داریم. چرا پیامک حجاب برای دختر خانم ها می رود. نباید به کسانی که بدحجاب هستند پیامک وحشت داد. نباید به کسانی که در پارک آب‌بازی می‌کنند ایراد گرفت؛ این می‌شود فرار نخبگان. با شعر حل نمیشه مشکلات؛ در عرض سه ماه همه رو واکسن میزنم. نهایت قیمت واکسن ۲۰۰هزار تومان است، اگر وزارت بهداشت مافیابازی نمی‌کرد وضعیت واکسیناسیون این‌طور نمی‌شد. نمی‌شود که وزیر بهداشت برای کادر درمان شعر و شاعری کند و جلوی مردم قسم حضرت عباس بخورد.

سه وزیر زن معرفی می کنم و اگر مجلس همکاری نکرد به عنوان معاون معرفی می کنم تا تبعیض علیه آنان رفع شود.

میانگین سنی دولت من ۴۵ سال خواهد بود.

ای مردم اگر رای شما اثر نداشت، چرا ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند تا کاندیدایی خاص رای بیاورند؟ چرا انتخاباتی حداقلی می‌خواهند برگزار کنند؟

نگذاریم عده‌ای قلیل برای ما تصمیم بگیرند,

همتی:

 اینطوری که نمیشود مناظره کرد، دوستان نقش پلیس خوب و بد بازی می‌کنند. جناب اقای رییسی! شما دو سال است که عضو شورای هماهنگی اقتصادی کشور هستید، دیدید که من با ارز ۴۲۰۰ تومانی مخالف بودم، چرا جلوی آن را نگرفتید؟

کاسبان تحریم دارند در ستادهای رقبای بنده پول خرج می کنند. همتی کاندیدای نزدیک به روحانی: من مخالف انحصار در سیاست، اقتصاد و فرهنگ و رسانه هستم.

انحصار عامل اصلی ناکارآمدی و فساد است.

من صدای بی‌صدایان و قدرت بی‌قدرت‌ها هستم.

الان انتخاب بین بد و بدتر نیست؛ الان انتخاب بین فردی است که درها را به روی کنشگران می بنندد، و فردی که درها را به روی کنشگران باز می کند.

همتی در نقش مدافع معتادان ظاهر شد.

مخالف بازداشت معتادان هستم. باید آنها را برگردانیم. معتادی آنها ناشی از بیکاری و سیاست های غلط است.

بعضی فکر می کنند اقوام و مذاهب برای کشور تهدید هستند؛ اما آنها می توانند قدرت کشور باشند.

من در برابر جریانی هستم که می خواهند بروند کاخ سفید را حسینیه کنند! چه کسانی به سفارت عربستان حمله می‌کنند و ارزش پول ملت را پایین می‌آورند؟

کنایه همتی به قاضی زاده: شما ۵ نفر یک تفکر دارید. اکنون برای جوانان چه کار کردید؛ من فرمانده خنثی سازی تحریم ها بودم. به من چند بار تذکر دادند که چرا گفتی برای خانم های بدحجاب پیامک میزنید/این کار استرس زا است.

باید گشت ارشاد برچیده شود!

رییسی:

بعضی طرح ها مثل طرح سلامت، برخی ها صدمیلیون دریافت می کردند برخی دیگر دریافتشان ناچیز بود. این میزان فاصله طبقاتی محصول تصمیم گیری های اقتصادی است؛ مثلا ارزهای 4200 تومانی بدون نظارت تخصیص داده شد.

رئیسی در مورد شاعبه مدرکش: مدرک من معادل نیست.

من نسبت به هر زمانی که مسئولیت داشتم، پاسخگو هستم. در دوره ی معاون اولی، فرد تابع جایگاه ریاست است. اقای همتی باید در زمان مسئولیت خودش در بانک مرکزی پاسخگو باشد.بحث 4200 درست نظارت نشد. فرافکنی می کنند؛ کسی در حوزه ی مسئولیت خودش باید پاسخگو باشد. هر روز در سفره مردم روستایی و شهری بمبی منفجر شد.

گشت ارشاد خواهیم داشت اما برای مدیران!

عده‌ای بیشترین بهره را از آزادی می‌بردند، مردم را ناامید کردند و حرف‌های ساختارشکنانه زدند و به همه اهانت کردند، در نهایت هم می‌گفتند آزادی نیست. من حاضرم با هر دولتمردی در هر زمانی بین مردم بروم و اقبال مردم به شما و خودم را ببینیم.

 

محسن رضایی: مشکلات مردم با حرف‌های مفت حل نمی‌شود!

حرف راستی در مناظره قبلی گفته شد که کسانی که نمیخواهند تا پایان بمانند، باید اعلام کنند؛ من تا پایان انتخابات هستم.

مردم ما امروز در سخت‌ترین دوران زندگی خود بعد از انقلاب هستند این نگرانی فساد فقر و نوسانات دائم را حتی در دوران جنگ هم نداشتیم.

این ۱۳۷ میلیارد دلار معادل یارانه های پنهان است. یارانه ۴۵۰ هزار تومانی شدنی است.

میخواهیم به معنای واقعی نفت را ملی کنم. چرا از یارانه وقتی می‌گویم، صدایتان بالا می‌رود؛ چطور برای سلاطین رانت منابع دارید اما برای مردم نداریم؟ بعد از این اتفاقات امیدوارم حتی یک فقیر در ایران پیدا نشود.

من با قاطعیت به اقای همتی میگویم که میشود ما می‌توانیم ۴۰ درصد یارانه‌های پنهان را برگردانیم و به جیب مردم بریزیم.

محدودیت بانوان در ورود به ورزشگاه‌ها را رفع می‌کنم!

در برنامه ما تربیت زمامداران آینده در همه بخش‌های سیاسی اقتصادی و اجتماعی لحاظ شده است.

اینترنت ارزان برای زنان سرپرست خانوار در تولید و فروش قرار می‌دهم.

 

علیرضا زاکانی:

 نماینده دولت روحانی اینجاست و حاضر به مناظره نیست؛ این دولت امیدی باقی نگذاشته است!

در برنامه‌های من این است که شرایط فرزندآوری و ازدواج و مسکن تسهیل شود.

کاخ نشینان بیش از سه دهه است که بر اقتصاد مملکت خیمه زده اند و تمام امکانات را به سمتی سوق داده اند که امروز کاخ نشین شده اند و مردم را کوخ نشی.

زاکانی خطاب به همتی: اگر ما کاندید پوششی هستیم، شما کاندید روکشی هستید JJJ

قاضی‌زاده هاشمی:

 مسئله سربازی را حل و فصل خواهیم کرد. در گفت و گو با نیروهای محترم مسلح به طرحی برای سربازی حرفه ای خواهیم رسید.

در زمان دولت فعلی، در بحث مهاجرت نخبگان، غوغا شده.

کنکور حتما حذف خواهد شد.

در دولت سلام، اجازه نخواهم داد نهادهای بین المللی هر کاری خواستند انجام دهند و ما بپذیریم.

درباره‌ی حملاتی که پیرامون مدرک تحصیلی به آقای رئیسی شد، باید بگویم که ما نزد علمای اسلام دانشمندان بزرگ داریم حتی در مورد مساله اقتصاد. ساحت علم را محصور نکنید.

 

سعید جلیلی:

 اگر در فرهنگ سیاسی کشور، نمایش جای کار واقعی را گرفت، نمی توانید انتظار داشته باشید کارها جلو برود.

اگر شما آمدید مرتب به جای اینکه نتیجه کار را اعلام کنید، هی فرایند کار را گزارش کنید؛ این فرهنگ غلطی است.

می گویند فلان توافق کردیم که تحریم ها برداشته شود، اما تحریم ها برداشته نشد، بعد هم می گویند کاپ اخلاق را بردیم.

سعید جلیلی در مورد نحوه مناظرات: این نوع مناظره، سوال‌ها و پاسخگویی آیا روی انتخاب مردم تاثیر دارد؟

بسیاری از موضوعاتی که مورد توجه مردم است، اصلا در اینجا بحث نشده است؛ برای مثال مساله روستاها خیالی مهم است، اما تا امروز کسی درباره آن چیزی نپرسیده است.

نامزدها از همین فرصت‌های چند دقیقه‌ای استفاده می‌کنند تا حرف‌های‌شان را بزنند، اما برای اینکه کشور جلو برود، باید اولویت بندی کنیم و تعارف را کنار بگذاریم. این جا جمع شده‌ایم که مردم بهتر بتوانند انتخاب کنند.

اگر صحبت از جمهوریت و حضور پرشور مردم می‌کنیم، مردم باید بدانند کدام موضوعات اولویت دارد و حرف‌های نامزدها را بشنوند که انتخاب کنند، نه اینکه حرف‌های پراکنده زده شود.

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر