|
|
کدخبر: ۱۸۴۰۹۱

 

آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور امروز در نوبت دوم سخنرانی خود در صحن علنی مجلس بعد از سخنان موافقان و مخالفان درباره کلیات برنامه و کابینه معرفی شده به مجلس گفت: یکی از مشکلاتی که غیر از موضوع معیشت و کسب و کار در کشور داریم، آسیب دیدن اعتماد مردم است و این اعتماد باید برگردد و بازسازی شود. برگشت این اعتماد در گرو عمل به وعده‌ها است.

وی افزود: عمل به وعده ها می تواند اعتماد را بازسازی کند و برگرداند و بنای بنده به عنوان یک خدمتگزار و دولت این است که به وعده ها عمل کنم. شما هم در مجلس شورای اسلامی مساعدت کنید در کمیسیون‌ها و صحن که دولت موفق شود و به وعده های خود عمل کند. 

رییس جمهور گفت: این همان جلوه از صداقت است که مردم می‌بینند آنچه که گفته می شود عمل می‌شود و اعتماد بازسازی خواهد شد.من چه در دوره انتخابات و چه در جلسات بعد از انتخابات عرض کردم بنای من عمل به وعده ها است و آن هم با یک ادعا نمی شود اثبات کرد جز این که مردم ببینند که دولت و وزرا و مسوولین مربوطه به وعده هایشان عمل کردند.

رئیسی با بیان اینکه بنده به آنچه عرض کردم، اعتقاد دارم و از خداوند برای عمل به وعده ها مدد می‌گیرم، ادامه داد: این که  کسی تصور کند این وعده در واقع برای دوره انتخابات بوده است که هیجان ایجاد کند نه این گونه نیست چرا که ما در محضر خداوند متعال و شهدا هستیم سخنی که می‌گوییم باید قابل باور و بنای بر عمل باشد. این نقطه محوری است که مطرح شده و مطرح خواهد شد.

وی درخصوص برنامه های خود اظهار کرد: آنچه تقدیم مجلس کردم یک برنامه خلاصه چند صفحه ای بود و  برنامه کلان را بعدا تقدیم می کنم. آنچه به عنوان برنامه دولت سیزدهم تقدیم مجلس شد همه آنچه که در برنامه بود در آن چند صفحه گنجانده نمی‌شد و چند صفحه داده شد که رویکردهای برنامه در آن باشد که خلاصه آن را قرائت کردم.بنابراین برنامه کوتاه مدت و آنی 65 صفحه با اولویت مسایل پیش روی دولت مانند کرونا و بازار سرمایه و کسری بودجه است.

رییسی یادآور شد: در محضر رهبر معظم انقلاب عرض کردم که آن 65 صفحه یک برنامه کوتاه مدت و فوری است برنامه دولت سیزدهم با 30 مساله کشور که برخی آن مسائل دستگاهی نیست، فرابخشی و وزارتخانه ای که به آن پرداخته شده است. هم مساله و هم مشکل و راه‌کارهای برون رفت در آن مشخص شده است. با این قید یک مسئول مستقیم برای هرکدام وزارتخانه شناخته شده است و زمان بندی هم شده است.

وی گفت: بنابراین به طور مفصل قضیه به عنوان برنامه تحولی برنامه سیزدهم تا چند روز آینده خدمت همه نمایندگان تقدیم می‌شود و در جریان قرار خواهید گرفت. این برنامه در یک مرحله عنوان پیش نویس دارد  و در مرحله دیگر نقطه نظرات نمایندگان و متخصصان و نخبگان نهایی خواهد شد. یعنی زمانی را مانند سند تحول قوه قضاییه قرار خواهیم داد و سند تحول دولت را مفصل تر با موضوعات متنوع‌تر قرار خواهیم داد.

رئیسی در ادامه تصریح کرد: مساله بعدی مساله مسئولیت هر کدام از اعضای دولت به صورت عام و تیم اقتصادی به صورت خاص است هر شخصی دارای مسئولیتی است و باید نسبت به مسئولیت خود پاسخگو باشد.اگر ما گفتیم تیم اقتصادی و هماهنگی، این به معنای رفع مسئولیت از احدی نسبت به مسئولیت خودش نیست. وزیر، بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه، وزارت جهاد کشاورزی، صمت همه مسئولیت دارند باید در مقابل خداوند، قانون، مجلس و رییس‌جمهوری پاسخگو باشد.اما این جمع نیازمند هماهنگی و همکاری است یعنی همان موضوعی که شما از آن نگران هستید، مساله عدم هماهنگی تیم اقتصادی تبدیل به هماهنگی شود.

وی خاطرنشان کرد: من اگر عرض کردم به این معنا است. بنابر این نسبت به سفر مردم همه دولت مسئولیت دارد. نه یک فرد خاص. من مسئولم، معاون اول مسئول است و نسبت به هر بخشی وزیران، و مسئولیت مربوطه مسئولیت دارد.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار