|
|
کدخبر: ۱۸۴۱۴۱

آمریکا با وجود «قانون سزار» از سوریه خارج می‌شود

اخیرا دولت بایدن فشار خود را از روی کشورهای عربی برای برقراری ارتباط با سوریه کمتر کرده است.

اخیرا بعد از خروج آخرین نیروهای آمریکایی از افغانستان، خبری از تخلیه ۳ پایگاه از ۱۳ پایگاه نظامی ایالات متحده در سوریه منتشر شده است. 

در پی این موضوع فاطمه علم الهدی کارشناس ارشد روابط بین الملل گزارشی را ارائه کرده است. 

براساس آنچه دیده می شود اخیرا دولت بایدن فشار خود را از روی کشورهای عربی برای برقراری ارتباط با سوریه کمتر کرده است. هم چنین برخی کشورهای عربی نیز برای بازگرداندن سوریه از انزوای دیپلماتیک دست به کار شده‌اند. به طور مثال امارات و بحرین روابط خود با سوریه را در سطوح مختلف و به بهانه های متفاوت عمیق‌تر کرده‌اند. و این در حالی است که کویت و قطر هنوز علاقه‌ای به این از سرگیری روابط نشان نداده‌اند. 

 این تغییر رویکرد آمریکا با توجه به قانون «سال ۲۰۱۹ حراست از غیرنظامیان سوریه» مشهور به قانون «سزار»، قابل تامل است. مطابق این قانون برای حامیان نظام بشار اسد و طرف‌های معامله با آن، مجازات تحریم پیش‌بینی شده است. همین موضوع دامنه ی اقدامات کشورهای عربی را محدود کرده است. به همین دلیل بر اساس خبرهای موجود رهبران چند کشور عربی از جمله اردن و امارات به منظور حمایت از تلاش‌شان برای برقراری تماس با سوریه، درباره لغو تحریم‌ها در بالاترین سطح در واشنگتن به سراغ لابی رفته اند.  

تلاش‌های هماهنگ برای بیرون آوردن سوریه از زیر حمایت ترکیه و ایران، همین طور دور کردن روسیه از این منطقه باعث شده کشورهای عربی بر سر نفوذ در سوریه و مشارکت در بازسازی آن، به رقابت بپردازند. 

با وجود میدان مسابقه ای که برای کشور های عربی رونق گرفته است، نمی توان بازندگان این فتنه را فراموش کرد. به طور مثال از بازندگان اصلی چند سال بحران سوریه کردهای شمال این کشور هستند که با طناب پوسیده آمریکا به سراغ دشمنی با نظام و مردم سوریه رفتند. 

و یا کشورهایی که هر کدام تا توانستند کوشیدند سوریه را هم ازجامعه عرب جدا کنند و هم نظام قانونی آن را به خدمت آمریکا، اسرائیل و غرب در آورند. 

در شرایط فعلی که دولت بایدن با میراث دولت های قبل و بحران پاسخگویی با ریشه ای ۲۰ ساله درگیر است و باید جوابگوی دو دهه اشغال نظامی و حمله به این کشورها چه در داخل و چه در مقابل افکار عمومی جهانی و هم پیمانانش باشد، نمی توان به طور دقیق اظهار نظری نسبت به خروج آمریکایی ها از سوریه یا عراق داشت.  

تنها به طور کلی می توان گفت با توجه به محدودیت های اسرائیل در محاصره ی سوریه و لبنان و فلسطین از طرفی و گسترش و عمق اثرگذاری نیروهای نیابتی ایران از طرف دیگر و هم چنین قانون نانوشته ی آمریکا در حمایت همه جانبه و خصوصا امنیتی از رژیم صهیونیستی، خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و عراق چندان سهل الوصول نخواهد بود.

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار