|
|
کدخبر: ۱۸۴۲۱۵

رئیس جمهور سوریه در گفت وگو های این دیدار بیان داشت که تحریم‌ها علیه مردم سوریه ضد بشری، ضد دولتی و غیرقانونی است.

بشار اسد رئیس جمهور سوریه در سفری از پیش اعلام نشده دوشنبه به مسکو رفت و با ولادیمیر پوتین رهبر روسیه دیدار کرد. 

اگر چه پوتین و اسد آخرین بار در سال ۲۰۱۸ در اقامتگاه تابستانی رئیس جمهور روسیه دیدار کرده بودند اما دیدار دوشنبه شب این دو رئیس جمهور برای اولین بار از سال ۲۰۱۵ و پس از بحران سوریه، در مسکو انجام شده است. 

خبرگزاری دولتی سوریه، سانا هم در گزارشی در خصوص دیدار روسای جمهور روسیه و سوریه اعلام کرد که پوتین و اسد درباره همکاری‌های دو کشور در «مبارزه با تروریسم و تکمیل آزادسازی مناطقی که هنوز در کنترل گروه‌های تروریستی قرار دارد»، بحث و تبادل نظر کرده‌اند. 

به گزارش اسپوتنیک از منابع سوری، این دیدار با نشست طولانی ۹۰ دقیقه ای میان رؤسای جمهور دو کشور شروع شد و پس از آن «فیصل المقداد» وزیر خارجه سوریه و «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه به آن ملحق شدند.  

ظاهرا مهم ترین محورهای این نشست، تکمیل روند آزادسازی اراضی تحت اشغال تروریست های جبهه‌ النصره و همکاری های مشترک ارتش دو کشور، هم چنین بررسی وضعیت میدانی سوریه به ویژه که مناطق مهمی از درعا به تازگی پاکسازی شده و هم چنین موضوعات اقتصادی و راه اندازی نیروگاه‌ برق در سوریه و ارسال واکسن روسی به سوریه بوده است.  

هم چنین در ادامه مساله کمیسیون مشترک روسیه و سوریه در زمینه واردات گندم از روسیه و همکاری در زمینه فناوری اطلاعات و قانون اساسی سوریه هم مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.  

به گزارش اسپوتنیک، پوتین در این دیدار به بشار اسد پیروزی‌اش در انتخابات ماه مه را تبریک گفته و تاکید کرد که مردم سوریه با بشار به زندگی عادی باز می‌گردند. 

وی افزود: بسیار خوشحالم که بار دیگر از شما در مسکو میزبانی می‌کنم و اول از همه تولدتان را تبریک می‌گویم و همینطور نتایج انتخابات را. نتایج نشان داد که مردم به شما به رغم همه مشکلات طی سالهای گذشته و تراژدی‌های پیشین اعتماد دارند و روند بهبود و بازگشت به زندگی عادی را با شما طی می‌کنند.                                 

وی گفت: جالب است که پناهندگان به طور فعال به مناطق آزاد شده برمی‌گردند. وقتی به دعوت شما در حضور شما بودم با چشمان خودم دیدم که مردم به طور فعال خانه‌های خود را بازسازی می‌کنند و برای بازگشت به زندگی مسالمت آمیز به معنای کامل کلمه فعالانه تلاش می‌کنند. 

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در دیدار با رئیس جمهور سوریه در کاخ کرملین از حضور نیروهای نظامی خارجی که بدون اجازه و تصمیم سازمان ملل در سوریه هستند، هم انتقاد کرد. 

وی تاکید کرد: نیروهای مسلح خارجی که به طور غیرقانونی در سوریه حضور دارند اجازه نمی‌دهند که این کشور در مسیر همبستگی و ثبات حرکت کند. 

رئیس جمهور روسیه گفت: به نظر من مشکل اصلی این است که نیروهای مسلح خارجی بدون مجوز سازمان ملل متحد در بخش‌هایی از کشور شما و بدون اجازه شما حضور دارند که این امر به وضوح با حقوق بین‌الملل مغایرت دارد و به شما این فرصت را نمی‌دهد تا حداکثر تلاش خود را برای تحکیم کشور و حرکت در مسیر بازسازی آن با سرعتی که در صورت کنترل کل قلمرو توسط دولت قانونی امکان پذیر است، انجام دهید. 

گفتنی است در حال حاضر نیروهای نظامی آمریکا و ترکیه در مناطقی در شمال، شرق و شمال شرقی سوریه که در کنترل شورشیان این کشور قرار دارد، مستقر هستند. 

رئیس جمهور سوریه در گفت وگو های این دیدار بیان داشت که تحریم‌ها علیه مردم سوریه ضد بشری، ضد دولتی و غیرقانونی است. 

اسد گفت: برخی از کشورها تحریم‌هایی را علیه مردم سوریه وضع کرده‌اند که می‌توان آنها را ... ضد بشری، ضد دولتی و نامشروع نامید اما با این وجود، اینها وجود دارند. 

آمریکا سال گذشته با تشدید تحریم‌ها علیه سوریه، اعلام کرد که هدفش از اعمال این تحریم‌ها اجبار بشار اسد به توقف جنگ و موافقت با راه حل سیاسی در سوریه است.

به گزارش فاطمه علم الهدی

ارسال نظر

پربیننده ترین