|
|
کدخبر: ۱۸۴۲۲۸

یکی دیگر از نمونه‌های بارز سیاست خارجی ترامپی بایدن، توافق با ایران است که یکی از دستاوردهای مهم دولت اوباما است.

فرید زکریا: در روزهای آینده  در تاریخ  ۲۱ سپتامبر ، رئیس جمهور بایدن اولین سخنرانی خود را در مجمع عمومی سازمان ملل متحد انجام می‌دهد. این سخنرانی در برهه مهمی از دوران ریاست جمهوری بایدن ایراد می‌شود و تأثیر ویژه‌ای بر نگاه به ریاست جمهوری او در خارج از کشور خواهد داشت. بسیاری از ناظران خارجی پس از تقریباً هشت ماه مشاهده سیاست‌ها، لفاظی‌ها و بحران‌ها شگفت‌زده شده‌اند حتی شوکه شده‌اند چرا که دریافتند سیاست خارجی بایدن در یک منطقه تا منطقه‌‎ای دیگر، تداوم وفاداری به سیاست خارجی دونالد ترامپ و نفی باراک اوباما است.

این مجری شبکه سی‌ان‌ان ادامه داد: برخی از این ناامیدی نتیجه روش ناگهانی و یکجانبه‌ای است که بایدن نیروهای آمریکایی را از افغانستان خارج کرد. یک دیپلمات آلمانی به من گفت که به نظر وی، دولت ترامپ با برلین بیشتر از (دولت بایدن) مشورت کرده بود. برخی اقدامات خاص هم وجود دارد  مانند قرارداد زیردریایی، که خشم فرانسوی‌ها را برانگیخته است.

او افزود: اما نگرانی‌های فزاینده از این وقایع تک سریالی فراتر می‌رود. یک دیپلمات ارشد اروپایی اعلام کرد که در برخورد با واشنگتن در مورد همه چیز، از واکسن گرفته تا محدودیت‌های سفر، منطق سیاست‌های بایدن صرفنظر از لفاظی‌هایش، همان  اولویت اول آمریکا(سیاست و شعار دونالد ترامپ) بوده است. یک سیاستمدار کانادایی می‌گوید که در صورت پیروی از آن، طرح‌های آمریکایی بخرید بایدن بیشتر از طرح (اولویت اول آمریکا) ترامپ حمایتگرایانه است. با وجود انتقاد مکرر از تعرفه‌های ترامپ، بایدن تقریباً همه آن را حفظ کرده است»

فرید زکریا در ادامه سخنرانی خود به مواضع و سیاست‌های مشابه جو بایدن دموکرات با دونالد ترامپ جمهوری‌خواه در قبال ایران و برجام اشاره کرد.

یکی دیگر از نمونه‌های بارز سیاست خارجی ترامپی بایدن، توافق با ایران است که یکی از دستاوردهای مهم دولت اوباما است. بایدن در طول مبارزات انتخاباتی خود استدلال می‌کرد که خروج ترامپ از این توافق یک اشتباه اساسی بوده و به عنوان رئیس‌جمهور تا زمانی که ایران نیز به تعهدات خود پایبند باشد، به آن می‌پیوندد. جیک سالیوان مشاور امنیت ملی وی، اعمال مجدد تحریم‌های ثانویه ترامپ علیه تهران را به رغم مخالفت متحدان آمریکا، "یکجانبه‌گرایی درنده" توصیف کرد.

 

 

 

حجم ویدیو: 9.59M | مدت زمان ویدیو: 00:05:32

ارسال نظر

پربیننده ترین