|
|
کدخبر: ۱۸۴۳۰۶

مذاکرات ارتش هند و چین برای کاهش تنش های مرزی شکست خورد

هر دو کشور نیروهای خود را برای دومین زمستان سرد در مناطق پیشرو نگه خواهند داشت و 17 ماه درگیری ادامه دارد.

دو طرف می گویند مذاکرات بین فرماندهان ارتش هند و چین برای خروج نیروهای خود از مناطق اصلی اصطکاک در مرز آنها به بن بست رسیده است و نتوانسته است 17 ماه درگیری را که گاهی منجر به درگیری های مرگبار شده است، کاهش دهد. ادامه تنش به این معناست که دو کشور سربازان خود را برای دومین زمستان متوالی در مناطق پیش رو در لاداخ در دمای بسیار خطرناک یخ زده نگه خواهند داشت.

وزارت دفاع هند روز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که "پیشنهادات سازنده" می دهد اما طرف چینی "موافق نیست" و "نمی تواند هیچ گونه پیشنهاد آینده نگرانه ارائه دهد." در بیانیه سخنگوی ارتش چین آمده است: "طرف هندی به خواسته های نامعقول و غیرواقعی پایبند است و مذاکرات را با مشکل روبرو می کند".

فرماندهان هر دو ارتش برای مذاکرات روز یکشنبه ، پس از دو ماه وقفه ، در مولدو در طرف چین در منطقه لاداخ دیدار کردند. هر دو کشور ده ها هزار سرباز با پشتیبانی توپخانه، تانک ها و جنگنده های جنگنده را در امتداد مرز عملا به نام خط کنترل واقعی (LAC) مستقر کرده اند.

از ماه فوریه، هند و چین نیروهای خود را از برخی از سایتهای روبرو در سواحل شمالی و جنوبی پانگونگ تسو، دریاچه یخچالی در ارتفاع 14000 فوت (4،270 متر)، گوگرا و دره گالوان خارج کرده اند، اما آنها همچنان نیروهای اضافی خود را به عنوان بخشی از استقرار چند لایهبه گزارش رسانه های هندی، نیروهای نظامی در دشتوک و دپسانگ دشت اضافه شده اند. مذاکرات روز یکشنبه در حالی انجام شد که سردار ارتش هند از استقرار گسترده نیروها و تسلیحات توسط طرف چینی اظهار داشت.

ژنرال MM گفت: "بله ، این نگران کننده است که انباشت در مقیاس بزرگ اتفاق افتاده و همچنان وجود دارد ، و برای حفظ چنین ساختاری ، توسعه مساوی زیرساختی در طرف چین صورت گرفته است." ناروانه روز شنبه گفت. "بنابراین، این بدان معناست که آنها (چین) برای ماندن در آنجا هستند. ما تمام این تحولات را زیر نظر داریم، اما اگر آنها برای ماندن در آنجا هستند، ما نیز برای ماندن در آنجا هستیم. "بیانیه چینی سرهنگ ارشد Long Shaohua از فرماندهی تئاتر وسترن گفت: "عزم چین برای حفظ حاکمیت خود تزلزل ناپذیر است و چین امیدوار است هند در مورد این وضعیت قضاوت نادرست نکند".دمای مناطق پیش رو در لاداخ در حدود ژانویه به -30 درجه سانتیگراد (-22 فارنهایت) می رسد. نیروهای دو طرف به مواضع سنتی تابستانی خود عقب نشینی می کردند اما از زمان آغاز رویارویی در ماه مه 2020 در نزدیکی مرز مورد مناقشه باقی ماندند. سال گذشته، 20 سرباز هندی در درگیری با سربازان چینی شامل چماق، سنگ و مشت در طول مرز مورد مناقشه کشته شدند. چین اعلام کرد چهار سرباز خود را از دست داده است.

 

 

 

 
 

LAC قلمروهای هیمالیا را از لاداخ در غرب تا ایالت آروناچال پرادش شرقی هند، که چین به طور کامل ادعا می کند، جدا می کند. هند و چین که مرز آنها 3500 کیلومتر (2200 مایل) طول می کشد، در سال 1962 جنگی مرگبار بر سر مرز انجام دادند. از زمان آغاز بحران در سال گذشته، چینی ها در حال ساخت ده ها سازه بزرگ ضد آب و هوا در امتداد LAC در شرق لاداخ هستند تا نیروهای خود را در زمستان در آنجا بمانند. رسانه های هندی گزارش داده اند که هلیکوپترهای جدید، گسترش خطوط هوایی، پادگان های جدید، سایت های جدید موشک های زمین به هوا و مکان های راداری نیز گزارش شده است.

 
 

 

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین