|
|
کدخبر: ۱۸۴۳۱۰

طالبان خواستار تعاملات و همکاری های بین المللی برا حفظ امنیت است

سرپرست وزارت خارجه افغانستان از جهان برای روابط خوب درخواست می کند اما از تحصیل دختران اجتناب می کند.

سرپرست وزارت خارجه افغانستان از جهان برای روابط خوب درخواست کرده است، اما با وجود خواسته های بین المللی مبنی بر اجازه بازگشت همه کودکان افغان به مدرسه، از انجام تعهدات محکم در زمینه تحصیل دختران اجتناب کرد.

تقریباً دو ماه پس از سقوط دولت سابق تحت حمایت غرب و ورود گروه به کابل، دولت جدید طالبان برای ایجاد روابط با دیگر کشورها تلاش کرده است تا از بحران فاجعه بار اقتصادی جلوگیری کند.

ملا امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه، در رویدادی که روز دوشنبه در موسسه مطالعات تحصیلات تکمیلی دوحه برگزار شد ، گفت: "جامعه بین المللی باید همکاری با ما را آغاز کند."با این کار، ما می توانیم ناامنی را متوقف کنیم و در عین حال  می توانیم با جهان تعامل مثبت داشته باشیم. "

اما طالبان تا کنون از اجازه دادن به دختران برای بازگشت به دبیرستان خودداری کرده اند، یکی از خواسته های کلیدی جامعه بین المللی پس از تصمیم ماه گذشته مبنی بر بازگشایی مدارس بالای پایه ششم برای پسران.

متقی گفت که دولت امارت اسلامی طالبان با دقت حرکت می کند اما تنها چند هفته است که قدرت را در دست دارد و نمی توان انتظار داشت اصلاحات جامع بین المللی را که در 20 سال گذشته قادر به اجرای آن نبوده ، به پایان برساند. "آنها منابع مالی زیادی داشتند و از حمایت و پشتیبانی بین المللی قوی برخوردار بودند ، اما در عین حال شما از ما می خواهید که همه اصلاحات را در دو ماه انجام دهیم؟" او گفت: دولت جدید به دلیل رویکرد خود به تحصیل دختران مورد انتقاد شدید قرار گرفته است که یکی از تعداد محدودی از دستاوردهای مثبت دو جانبه غرب در افغانستان محسوب می شود.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که طالبان وعده های خود را در زمینه تضمین حقوق زنان و دختران نقض کرده اند و اگر زنان از کار محروم شوند به هیچ وجه نمی توان اقتصاد را اصلاح کرد.

.

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین