|
|
کدخبر: ۱۸۴۳۳۷

طالبان می گوید دختران افغان به زودی به مدارس متوسطه باز خواهند گشت

سخنگوی وزارت داخله گفت که همه مدارس و دانشگاه های افغانستان "در مدت زمان بسیار کوتاهی" بازگشایی می شوند.

وزارت امور داخله افغانستان گفته است که دختران اجازه خواهند داشت به زودی به مدارس متوسطه بازگردند.

سعید خوستی، سخنگوی وزارت کشور، گفت که زمان دقیق آن توسط وزارت آموزش و پرورش اعلام می شود. وی گفت:" با درک و اطلاعات من، در مدت زمان بسیار کوتاهی همه دانشگاه ها و مدارس بازگشایی می شوند و همه دختران و زنان به مدرسه و مشاغل خود باز می گردند."

پس از تصرف افغانستان توسط طالبان، به دختران نوجوان گفته شد که تا زمانی که یک "محیط یادگیری امن" ایجاد نشود، از مدرسه در خانه بمانند. اما به پسران در همه مقاطع و دختران در سنین ابتدایی گفته شد که به مدرسه بازگردند. حذف دختران مسن این نگرانی را تشدید کرده است که طالبان می تواند به حکومت سختگیر خود در دهه 1990 بازگردد، زمانی که زنان و دختران به طور قانونی از تحصیل و اشتغال منع شده بودند.

استفانی دکر، خبرنگار الجزیره از کابل گفت: "خوستی" نشان داد که قریب الوقوع است که دختران در مدارس متوسطه و معلمان زن آنها به زودی باز خواهند گشت. این چیزی است که ما از زمان به قدرت رسیدن طالبان می شنویم. بله ، آنها برمی گردند. اما زمان می برد. و مطمئناً این امر باعث آسیب بسیاری از دختران می شود. " "آنها می خواهند به مدرسه بازگردند ، می خواهند تحصیلات خود را ادامه دهند. این همچنین یکی از خواسته های جامعه بین المللی از طالبان برای حفظ و حراست از حقوق دختران و زنان برای رفتن به مدرسه و کار است. "

ارسال نظر

پربیننده ترین