|
|
کدخبر: ۱۸۴۴۱۷

شورای امنیت سازمان ملل خواستار توقف درگیری‌ها در اتیوپی شد

واشنگتن تیمی را برای نظارت بر خروج برخی از کارمندان سفارت خود در آدیس آبابا تشکیل داده است.

شورای امنیت سازمان ملل خواستار توقف درگیری‌ها در اتیوپی و ایجاد شرایط برای آغاز گفتگوی همه جانبه بین طرف‌های مختلف شد. بعه نقل از رویترز، شورای امنیت به اتفاق آرا با صدور بیانیه‌ای "نگرانی عمیق خود را در مورد گسترش و تشدید درگیری‌های نظامی در شمال اتیوپی و تأثیر درگیری بر وضعیت انسانی در این کشور، ثبات آن و همچنین مناطق وسیع‌تر (اطراف آن) ابراز کرد. در این بیانیه از همه طرف‌های درگیر در اتیوپی خواسته شده که از اظهارات نفرت انگیز و تحریک به خشونت و تفرقه خودداری کنند. اعضای شورای امنیت همچنین بر حمایت خود از نقش سازمان ملل و اتحادیه آفریقا در حل این مناقشه تاکید و بر تعهد قوی خود به حاکمیت، استقلال سیاسی، تمامیت ارضی و وحدت اتیوپی تاکید کردند. فرحان حق، معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل به خبرنگاران گفت: گوترش مایل است موضع واحد همه اعضای شورا در مورد بحران اتیوپی را ببیند.

در همین زمینه، مجله آمریکایی فارن پالیسی به نقل از منابع خصوصی نوشت: واشنگتن تیمی را برای نظارت بر خروج برخی از کارمندان سفارت خود در آدیس آبابا تشکیل داده است.

پارلمان اتیوپی اعمال وضعیت فوق العاده در سراسر کشور را دو روز پس از اعلام دولت، در نتیجه پیشروی نیروهای جبهه خلق آزادسازی تیگرای در منطقه امهری تصویب کرد. به رغم درخواست شورای امنیت برای گفتگو و کنار نهادن خشونت، ارتش اتیوپی روز جمعه از سربازان سابق این کشور خواست تا در جنگ علیه نیروهای شورشی که از شمال به سمت  آدیس آبابا به پیشروی ادامه می‌دهند، به صفوف ارتش بپیوندند. این درخواست در بیانیه‌ای منتشر شد که ارتش اتیوپی جمعه در صفحه رسمی خود در فیس بوک منتشر کرد. شورشیان تیگری و سایر گروه‌های مسلح، اتحادی را علیه ابی احمد، نخست وزیر اتیوپی تشکیل داده‌اند. یدیون تیموتی، دادستان کل اتیوپی، به نوبه خود، به خبرنگاران گفت که گروه های شورشی که ائتلاف علیه دولت آدیس آبابا تشکیل داده‌اند، از حمایت اجتماعی برخوردار نیستند و اتحاد جدید آنها فقط یک "ترفند هدایت شده" است. بلنی سیوم، سخنگوی دولت اتیوپی هم بر تعهد نخست وزیر اتیوپی به ایجاد اتیوپی باثبات و صلح آمیز تاکید کرد.

با تشدید درگیری‌ها در اتیوپی، سفارت آمریکا در آدیس آبابا از همه شهروندانش خواست که هر چه سریع‌تر اتیوپی را ترک کنند.

در بیانیه‌ای که روز جمعه در وب سایت سفارت آمریکا در آدیس آبابا منتشر شد، آمده است: وضعیت امنیتی در اتیوپی کاملاً مشخص نیست. ما از شهروندان آمریکایی در اتیوپی می‌خواهیم که هر چه سریعتر این کشور را ترک کنند.

 

 

 

 

حجم ویدیو: 12.85M | مدت زمان ویدیو: 00:05:54

ارسال نظر

پربیننده ترین