|
|
کدخبر: ۱۸۴۴۵۷

قضات اسرائیلی شهادت کلیدی در محاکمه کلاهبرداری نتانیاهو را به تعویق انداختند

دادگاه فساد مالی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق اسرائیل از سر گرفته شد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر سابق اسرائیل روز سه شنبه برای محاکمه فساد مالی خود به دادگاه بازگشت، اما قضات با درخواست دفاعی خود مبنی بر به تعویق انداختن شهادت دستیار سابق وی موافقت کردند. نتانیاهو که اکنون رهبر اپوزیسیون در پارلمان پس از برکناری توسط ائتلاف گسترده ای از رقبا در ژوئن بود، روز سه شنبه بدون نیروهای امنیتی بزرگ و جمعیت معترضان رقیب که در زمان حضور او به عنوان نخست وزیر حضور داشتند، به دادگاه اورشلیم رسید. او با همراهی یک وکیل، پسر کوچکترش آونر و یک جفت از هواداران حزب لیکودش وارد دادگاه شد.

نتانیاهو در سه کیفرخواست جداگانه به رشوه خواری، کلاهبرداری و نقض اعتماد متهم شده است که به طور دسته جمعی او را به پذیرش هدایای نامناسب و تجارت غیرقانونی با غول های رسانه ای در ازای پوشش مثبت متهم می کند. انتظار می رفت که شهادت نیر هفتز، سخنگوی سابق وی، روابط نتانیاهو با گروه مخابراتی بزق را روشن کند. هفتز یکی از شاهدان ستارگان دادستانی در پرونده علیه نخست وزیر سابق است. او در سال 2009 یک حرفه طولانی در روزنامه نگاری را ترک کرد و به عنوان سخنگوی دولت نتانیاهو مشغول به کار شد، سپس در سال 2014 سخنگوی و مشاور خانواده نتانیاهو شد.

در پرونده Bezeq، که جدی‌ترین پرونده در نظر گرفته می‌شود، نتانیاهو متهم است که در ازای پوشش سیاسی سودمند در سایت خبری والا، مزایای نظارتی به طور بالقوه به ارزش میلیون‌ها دلار به شرکت ارائه کرده است. وکلای او خواستند جلسه روز سه‌شنبه به تعویق بیفتد، زیرا گزارش‌هایی مبنی بر اینکه شاهد دیگری با شواهد جدیدی مبنی بر این که همسر نتانیاهو، سارا، یک دستبند گران‌قیمت را از دو دوست میلیاردر، آرنون میلچان، تهیه‌کننده هالیوود و جیمز پکر، میلیاردر استرالیایی، به عنوان هدیه پذیرفته است، به تعویق بیفتد.

وکلای نتانیاهو استدلال کردند که نخست‌وزیر سابق و همسرش از این اتهامات غافلگیر شده‌اند و این حق را دارند که قبل از اینکه هفتز در موضع‌گیری قرار بگیرد، شواهد را مطالعه کنند. دادستانی گفت که از درز اطلاعات مربوط به شهادت مورد انتظار هفتز متاسف است، اما خواستار برگزاری جلسه شد. پس از نیم ساعت استراحت برای بررسی درخواست دفاع، قضات دادگاه را به 22 نوامبر موکول کردند. تقریباً 50 پرچم و پلاکاردی که حامیان نتانیاهو را به اهتزاز در می‌آوردند بیرون از دادگاه تجمع کرده بودند تا نخست‌وزیر سابق را پیش از خروج وی تشویق کنند.

نخست وزیر سابق هر گونه تخلفی را رد کرده است. نتانیاهو به عنوان نخست‌وزیر مدت‌ها درخواست برای کناره‌گیری را رد کرد و از موقعیت خود برای حمله به مجریان قانون، رسانه‌ها و دادگاه‌ها استفاده کرد. محاکمه جنایی نتانیاهو در سال 2020 آغاز شد، در حالی که این کشور درگیر یک بحران سیاسی طولانی مدت و درگیر شدن با شروع همه گیری ویروس کرونا بود. شاهدان در آوریل شروع به موضع گیری کردند و انتظار می رود که این روند چندین سال طول بکشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین