|
|
کدخبر: ۱۸۴۵۱۱

تهدید حمله روسیه به اوکراین واقعیتی نزدیک است

کارشناسان در مورد هدف روسیه از بیان تهدید اوکراین، اختلاف نظر دارند.

یک کارشناس ارشد نظامی به الجزیره گفت که در اوایل ژانویه، کرملین ممکن است یک جنگ "کوتاه و پیروزمندانه" را علیه اوکراین به راه بیندازد، زیرا رهبران جهان و نهادهای بین المللی احتمال وقوع چنین درگیری را ارزیابی می کنند.

ایهور روماننکو گفت که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه می خواهد که نیروهایش به رودخانه دنیپر برسند که اوکراین را تشریح می کند، یک کریدور زمینی به کریمه الحاق شده را تصرف کنند و از ازسرگیری آب به شبه جزیره خشک که در سال 2014 قطع شد و باعث خشکسالی مزمن شد ، اطمینان حاصل کنند. سپهبد بازنشسته و معاون سابق رئیس ستاد ارتش اوکراین.

او گفت که جنگ رعد اسا فقط شامل ده ها هزار نیروی نظامی روسیه نمی شود که در حال حاضر در مرز با اوکراین، که در شرق پایتخت کیف است، و به کریمه، که در جنوب سرزمین اصلی اوکراین است، مستقر شده اند.

او گفت که این ممکن است شامل تهاجم سربازان روسیه از بلاروس دوست مسکو، که در شمال کیف است، و ترانسدنستریا، منطقه جدایی طلب و طرفدار مسکو مولداوی در سراسر مرز جنوب غربی اوکراین باشد. روماننکو به الجزیره گفت: «موثرترین راه شروع عملیات نظامی از همه طرف ها به طور همزمان است. مقامات اوکراینی می گویند که روسیه در هفته های اخیر 115000 سرباز در نزدیکی مرزهای خود جمع آوری کرده است.

به گفته روماننکو، ممکن است «تحریک‌های» داخلی نیز وجود داشته باشد که شامل الیگارش‌های ناراضی، سیاستمداران طرفدار کرملین و تعداد قابل توجهی از اوکراینی‌های روسی زبان در شرق و جنوب اوکراین باشد – در حالی که مسکو عرضه گاز طبیعی را که تقریباً تمام خانه‌های اوکراینی را گرم می‌کند متوقف می‌کند.

هفته گذشته، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین مدعی شد که ثروتمندترین الیگارش کشورش، رینات آخمتوف، به یک کودتای ادعایی برای سرنگونی دولت «کشیده شده است».

 

ارسال نظر

پربیننده ترین