|
|
کدخبر: ۱۸۴۵۲۶

عقب نشینی Omicron در آسیا نشان می دهد که COVID سیاسی است

عجله کشورهای آسیا-اقیانوسیه برای بستن مرزها به دلیل نوع جدید کرونا، سؤالاتی را در مورد هدف نهایی ایجاد می کند.

عجله کشورهای آسیا-اقیانوسیه برای بستن مرزها در پاسخ به نوع Omicron این سوال را ایجاد می کند: اگر محدودیت های سخت مانند ممنوعیت های مسافرتی هرگز واقعاً پایان نگیرد، چه؟ دانشمندان به طور گسترده بر این باورند که ویروس کرونا به طور نامحدود جهش خواهد کرد و انواع جدیدی به طور دوره ای برای بقیه عمر ما ظاهر می شود.

برای کشورهای آسیا-اقیانوسیه که با وجود پوشش بالای واکسن در انزوا عقب نشینی کرده اند، این دورنمای یک چرخه بی پایان از محدودیت های اقتصادی و اجتماعی مضر در سفر و زندگی روزمره را افزایش می دهد - مگر اینکه مقامات تفکر خود را تغییر دهند و یاد بگیرند که با ویروس زندگی کنند. طیفی از کارشناسان ویروس شناسی، اپیدمیولوژی، اخلاق پزشکی و اقتصاد به الجزیره گفتند که «پایان» همه گیری - تا آنجا که بر زندگی بیشتر مردم تأثیر می گذارد - در نهایت یک انتخاب سیاسی و اجتماعی خواهد بود.

ایان مکی، ویروس شناس در دانشگاه کوئینزلند، به الجزیره گفت: «به جای اینکه به شکل زامبی وارد هر چیزی شویم که بعداً پیش می‌آید، احتمالاً باید بایستیم و به این فکر کنیم که در اینجا چه چیزی را به عنوان نقطه پایانی خود تعریف می‌کنیم.» «در حال حاضر ما در برخی از نقاط جهان جمعیت کاملاً واکسینه شده ای داریم. آن بخش از جهان، به ویژه آنهایی که تازه واکسینه شده اند، به همان اندازه ایمن هستند که قرار است باشند.»

مکی گفت که در حالی که او با رویکرد آزادتری که بسیاری از کشورهای غربی در روزهای اولیه شیوع همه‌گیری در پیش گرفته بودند مخالف بود، واکنش به Omicron شبیه بازگشت به سال 2020 بود، جایی که «هر چیزی که درباره آن صحبت می‌کردیم و فکر می‌کردم در دست داریم. فقط از پنجره به بیرون پرتاب شد و دوباره شروع شد. او گفت: «احساس شخصی من این است که نباید مرزها را بعد از این نوع و بعد از بررسی کامل آن ببندیم تا ببینیم داده‌ها به ما چه می‌گویند – مگر اینکه این نوع واقعاً خیلی بدتر از آن چیزی باشد که در نگاه اول فکر می‌کنیم.» وی افزود که واکسیناسیون بخش های فقیرتر جهان ضروری است.

در حالی که کشورهای متعددی در سراسر جهان ورود از آفریقای جنوبی را ممنوع کرده‌اند، اقتصادهای آسیا-اقیانوسیه که با بسته شدن مرزها در اوایل همه‌گیری مرگ و میر را پایین نگه داشته‌اند، فراتر رفته و محدودیت‌های گسترده‌ای را برای سفر وضع کرده‌اند. ژاپن هفته گذشته ورود همه افراد خارجی غیر مقیم را ممنوع اعلام کرد و باعث افزایش محبوبیت نخست وزیر فومیو کیشیدا شد، در حالی که استرالیا از توقف برنامه ریزی شده برای بازگشایی مرزها به روی مهاجران ماهر و دانشجویان بین المللی خبر داد.

هنگ کنگ، که سیاست سختگیرانه «صفر کووید» دارد که مشاغل و ساکنان خارجی را ناامید کرده است ، سفر به غیر مقیمان از 32 کشور را ممنوع کرده و 21 روز قرنطینه هتل را برای ساکنان بازگشت اجباری کرده است. سرزمین اصلی چین برخی از سخت‌ترین کنترل‌های مرزی و محدودیت‌های داخلی را در سرتاسر همه‌گیری داشته است و فقط شهروندان و دارندگان مجوز اقامت اجازه ورود دارند. مالزی و سنگاپور معرفی تعدادی از خطوط سفر بدون قرنطینه را به تعویق انداخته‌اند، در حالی که کره جنوبی 10 روز قرنطینه را برای همه مسافران ورودی مجدداً برقرار کرده است.

بر اساس گزارش انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی، حتی قبل از Omicron، منطقه آسیا-اقیانوسیه تا حد زیادی برای سفر بسته بود ، به طوری که ترافیک خطوط هوایی در ماه اکتبر در مقایسه با ماه مشابه در سال 2019 تقریباً 93 درصد کاهش یافت که بسیار بیشتر از سایر نقاط جهان است. سازمان بهداشت جهانی، که Omicron را به عنوان "نوعی نگران کننده" معرفی کرده است، از ممنوعیت های مسافرتی عمومی انتقاد کرده و نقش آنها را در جلوگیری از شیوع ویروس در مقایسه با "بار سنگین زندگی و معیشت" بسیار ناچیز توصیف کرده است.

مقامات تاکید کرده‌اند که اطلاعات کمی در مورد این نوع برای نتیجه‌گیری قطعی در مورد قابلیت انتقال، بیماری‌زایی یا پاسخ‌دهی آن به واکسن‌ها وجود دارد، اگرچه داده‌های اولیه نشان می‌دهد که بیشتر موارد خفیف هستند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار